Paracetamolis SANITAS vartoti negalima jei:
yra alergija paracetamoliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
pacientas jaunesnis negu 6 metų;
yra sunkus kepenų nepakankamumas;
yra sunkus inkstų nepakankamumas.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Paracetamolis SANITAS, jei:Esate alergiškas acetilsalicilo rūgščiai.
Persirgote arba dabar sergate sunkia kepenų liga arba viruso sukeltu ūminiu kepenų uždegimu.
Sutrikusi inkstų funkcija.
Turite įgimta bilirubinemiją (Žilbero, arba Meulengrachto liga).Tai paveldėtas bilirubino apykaitos sutrikimas kepenų ląstelėse.
Sergate alkoholizmu.
Jums yra kai kurių fermentų, skaldančių gliukozę (gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės), trūkumas.
Esate senyvas, sergate sunkia liga arba jeigu širdies ir kraujagyslių sistemos veikla susilpnėjusi.
Nepageidaujamo poveikio galimybė mažėja, jei vartojama mažiausia veiksminga vaisto dozė, būtina simptomų kontrolei ir trumpiausią laiką.
Kepenų veiklos sutrikimai
Jei sirgote arba dabar sergate kepenų liga, ir paracetamolio vartojate didelę dozę arba ilgiau negu 10 parų, būtina prieš pradedant vartoti vaisto apsilankyti pas gydytoją, o vėliau nuolatos lankytis pas jį, nes būtina stebėti jūsų sveikatos būklę.
Vartojant paracetamolio didelėmis dozėmis (daugiau kaip 6 g suaugusiems žmonėms) bei ilgą laiką (ilgiau kaip 3 savaites) jo gali išsivystyti kepenų pažeidimas, nors anksčiau kepenų funkcijos sutrikimas pasireiškęs nebuvo.
Nustatyta, kad sergant lėtine kepenų liga paracetamolio skirti galima. Vaisto poveikis jų nesunkina. Jo šalinimas būna normalus. Tik labai sunkių ligų metu gali pailgėti maždaug 75 %.
Todėl šiems pacientams reikia nuolatos lankytis pas gydytoją, kuris stebės sveikatos būklę (kepenų funkciją ) ir kaip galima trumpiau, vartoti mažiausią veiksmingą vaisto dozę.
Tokiu atveju, kai yra kepenų liga ir lėtinis alkoholizmas vartoti paracetamolio galima, kadangi kitokie NVNU yra susiję su gyvybei pavojingomis komplikacijomis.
Tačiau visais minėtais atvejais, dėl galimo kepenų pažeidimo, paracetamolio galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
Jeigu paracetamolio vartojama reguliariai, nors ir nedidelė dozė, gerti alkoholinių gėrimų draudžiama, nes didėja nepageidaujamo toksinio poveikio kepenims galimybė, ypač tuo atveju, jei sergama alkoholizmu.
Inkstų veiklos sutrikimai
Jei Jūsų inkstų funkcija susilpnėjusi, dėl paracetamolio vartojimo pasitarkite su savo gydytoju.
Ar sergant lėtine inkstų liga įprastas paracetamolio vartojimas gali pasunkinti lėtinę inkstų ligą duomenų nepakanka.
Jei inkstų funkcija susilpnėjusi, arba vaisto vartojama ilgai ir didelę dozę, didėja nepageidaujamo poveikio galimybė. Tokiu atveju vaisto galima vartoti tik būtinu atveju.
Jeigu yra kitokių vaistų sukeltas inkstų pažeidimas, paracetamolio vartoti draudžiama.
Paracetamolio terapinė dozė nesukelia ūminio inkstų nepakankamumo, tačiau perdozavimo atveju ūminis inkstų nepakankamumas gali pasireikšti.
Paracetamolis nemažina mažinančių arba skatinančių šlapimo išskyrimą vaistų veiksmingumo.
Senyviems žmonėms
Vyresniems negu 65 metų pacientams šio vaisto galima vartoti įprastinę paros dozę.
Vaisto jiems reikia skirti atsargiai, kadangi, dėl su amžiumi susijusių inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemos, kepenų funkcijos sutrikimų, jie yra jautresni paracetamolio poveikiui ir nepageidaujamas vaisto poveikis pasitaiko dažniau.
Vaikams ir paaugliams
Klinikinių tyrimų metu, paracetamolio vartojimo vaikams apribojimų nenustatyta. Vaisto dozavimas priklauso nuo amžiaus (žr. 3 skyrių).
Virškinimo trakto sutrikimai
Vaistas yra gerai toleruojamas ir virškinimo trakto pažeidimas pasireiškia labai retai, o toksinio poveikio nenustatyta. Dažniausiai atsiranda virškinimo trakto dirginimas, apetito sumažėjimas. Virškinimo trakto pažeidimo sunkumas nepriklauso nuo dozės.
Aprašyti sunkūs pavieniai virškinimo trakto pažeidimai (išopėjimas, prakiurimas ar kraujavimas), tačiau ar juos galėjo sukelti paracetamolio vartojimas nenustatyta ir reikalingas tolimesnis tyrimas.
Poveikis kraujui
Gydomosios paracetamolio dozės slopina trombocitų sulipimą, tačiau kliniškai reikšmingo poveikio nebūna
Dažniausiai trombocitopenija pasireiškia nesunkaus perdozavimo metu ir būna imuninės kilmės. Terapinės dozės poveikis trombocitopeniją sukelia labai retai.
Nedidelis minėtas poveikis trombocitams didina vaisto saugumą jo vartojant kartu su geriamaisiais kraujo krešėjimą mažinančiais vaistais.
Imuninės sistemos sutrikimai, kryžminis jautrumas
Paracetamolio skilimo metu atsiradę dariniai gali sukelti alergines (padidėjusio jautrumo) reakcijas. Jos yra labai retos, o jų atsiradimo mechanizmas neaiškus. Žinomi pavieniai alerginio šoko atvejai, tačiau nustatyta, kad jį sukėlė ne paracetamolis, bet pagalbinės vaisto medžiagos. Ūminė dilgėlinė gali pasireikšti išgėrus vienkartinę bandomąją paracetamolio dozę.
Pacientai, kurie yra alergiški aspirinui arba kitiems NVNU gali būti nejautrūs paracetamoliui ir atvirkščiai. Paracetamolis sukelia dilgėlinę pacientams, kurie gerai toleruoja aspiriną arba kitus NVNU. Astma gali atsirasti labai retai, ji gali pasireikšti, jei labai dažnai vartojama paracetamolio, tyrimų duomenys nepatikimi, kadangi kartu buvo vartota kitokių NVNU.
Didesnę klinikinę reikšmę turi paracetamolio poveikis pacientams, sergantiems astma ir jautriems acetilsalicilo rūgščiai. Jie dažniausiai gerai toleruoja paracetamolį, tačiau ne daugiau kaip 5 % tokių pacientų paracetamolio poveikis gali sukelti nedidelį bronchospazmą. Be to, astmos pasunkėjimas, sukeltas paracetamolio, būna lengvesnis negu acetilsalicilo rūgšties ar kitokių NVNU. Todėl galimą paracetamolio poveikį astmos pasunkėjimui ir atsargumo laipsnį vartojant paracetamolio nustato gydytojas.
Įspėjimai
Nereceptinis vaistinis preparatas.
Paracetamolio būtina vartoti tiksliai taip, kaip nurodyta. Negalima vartoti didesnių dozių arba ilgiau.
Paracetamolio vartoti reikia atsargiai, jeigu, pacientas senyvas, serga sunkia liga arba jeigu paciento širdies ir kraujagyslių sistemos veikla susilpnėjusi.
Paracetamolis SANITAS vartojimas su maistu ir gėrimais
Pastebėta, kad iš rūkalių arba žmonių geriančių daug kavos ir arbatos organizmo paracetamolis šalinamas greičiau negu iš nerūkančių arba vegetarų.
Maistas lėtina paracetamolio pasisavinimą.
Kiti vaistai ir Paracetamolis SANITAS
Paracetamolio tablečių vartojant kartu su kitokiais vaistais, gali pasireikšti nepageidaujamas arba toksinis poveikis, todėl jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Vaistai, greitinantys skrandžio išsituštinimą, pvz., metoklopramidas, didina paracetamolio rezorbciją ir greitina jo poveikį, o skrandžio išsituštinimą lėtinantys vaistai (pvz., propantelinas bei antidepresantai), pasižymintys anticholinerginėmis savybėmis, ir narkotiniai analgetikai lėtina paracetamolio rezorbciją ir poveikį.
Kenksmingą poveikį kepenims sukeliantys arba kepenų fermentų aktyvumą didinantys vaistai, arba lėtinis alkoholizmas
Kenksmingo poveikio kepenims galimybė didėja, jeigu nuolatos vartojama paracetamolio ir minėtų vaistų arba sergama alkoholizmu ir vartojama paracetamolio. Toks poveikis gali atsirasti ir išgėrus vienkartinę toksinę paracetamolio dozę.
Kepenų mikrosomų fermentų aktyvumą didinantys vaistai
Jeigu nuolatos vartojama paracetamolio ir barbitūratų (išskyrus butalbitalį), primidono arba kitokių kepenų mikrosomų fermentų aktyvumą didinančių vaistų, paracetamolio veiksmingumas mažėja.
Geriamieji antikoaguliantai (pvz.: varfarinas) ir kiti vaistai
Paracetamolis mažina kraujo krešėjimą palaikančių faktorių sintezę kepenyse, todėl didėja kumarino darinių, heparino arba trombolizinių vaistų veiksmingumas ir kraujavimo galimybė.
Toks poveikis pasireiškia, jei vartojama ilgai ir ne mažesnė kaip 2 g paracetamolio paros dozė. Tokiu atveju būtina nuolatos lankytis pas gydytoją, kuris stebės sveikatos būklę.
Kitokie NVNU arba acetilsalicilo rūgštis bei salicilatai
Ilgai vartojant paracetamolio kartu su kitokiais NVNU, gali atsirasti analgetikų sukeltas inkstų pažeidimas. Šių vaistų, vartojamų kaip sudedamųjų preparatų dalių, dozė negali viršyti nustatytos kiekvieno vaisto paros dozės, tokių vaistų vartoti galima labai trumpai.
Zidovudino (antivirusinio poveikio vaisto) vartojant kartu paracetamoliu, stiprėja toksinis abiejų vaistų poveikis.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Paracetamolio vartojimo nėštumo laikotarpiu žalingo poveikio motinai, vaisiui arba naujagimiui nenustatyta, nors vaistas prasiskverbia per placentą, tačiau pirmųjų šešių nėštumo mėnesių laikotarpiu paracetamolio vartoti nereikėtų, išskyrus atvejus, kada vartoti šio vaisto būtinu atveju nurodo gydytojas. Pagal saugumą vartojant nėštumo metu paracetamolio paskutiniųjų trijų nėštumo mėnesių laikotarpiu vartoti galima.
Žindymas
Paracetamolio išsiskiria į motinos pieną, tačiau kiekis yra labai mažas, kad sukeltų kenksmingą poveikį žindomam kūdikiui, todėl žindymo laikotarpiu vaisto vartoti galima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant paracetamolio poveikio nepasireiškia.