PAN-KANAMYCIN vartoti draudžiama:
jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) aminoglikozidų grupės antibiotikams.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jei pacientui sutrikusi klausos ir pusiausviros aparato funkcija, įskaitant ir 8-ojo galvinio nervo pažeidimą, antibiotiko reikia vartoti atsargiai;
- jei ligonio inkstų funkcija sutrikusi, kanamicino galima vartoti tik būtinu atveju, dozę reikia mažinti atsižvelgiant į inkstų funkcijos rodmenis (žr. 3 skyrių);
- jei ligonio inkstų funkcija sutrikusi, būtina nuolat stebėti inkstų ir klausos funkciją, jei reikia, matuoti antibiotiko koncentraciją kraujo serume;
- jei kanamicino vartojama ilgai, ypač sergant tuberkulioze, būtina atidžiai tikrinti inkstų ir klausos funkciją;
- jei vartojama kanamicino, prieš chirurginę operaciją, apie tai būtina pasakyti gydytojui anesteziologui-reanimatologui. (žr. 4.5 skyrių).
Atsižvelgiant į kanamicino savybes, jo toksinį poveikį inkstams ir klausos aparatui, preparato vartoti pakartotinai ir (arba) ilgai, ypač pagyvenusiems žmonėms, nerekomenduojama.
Tuberkuliozės gydymas
Jei reikia gydyti tuberkuliozę, kanamicino vartojimas turi atitikti tuberkuliozės gydymo principus. Preparato vartoti draudžiama tuo atveju, jei neatlikti bakteriologiniai tyrimai, t.y. nėra antibiotikogramos, kurios rezultatai rodytų, kad sukėlėjas yra jautrus kanamicinui arba kitiems antibiotikams.
Kad kanamicinas būtų veiksmingas, jo būtina vartoti kartu su vienu ar keliais vaistais nuo tuberkuliozės. Toks sudėtinis gydymas yra būtinas. Jei reikia, atsižvelgus į sukėlėjo jautrumo antibiotikams tyrimo rezultatus, jį galima keisti.
Kartu vartojant aminoglikozidų grupės ir cefalosporinų grupės antibiotikų, toksinis poveikis inkstams didėja.
Pacientams, sergantiems ligomis, kurių metu sutrinka impulso perdavimas iš nervo į raumenį (sunkioji miastenija, parkinsonizmas, kūdikių botulizmas), aminoglikozidų grupės antibiotikų reikia vartoti atsargiai, nes aminoglikozidų poveikis nervo ir raumens jungčiai panašus į kurarės. Todėl gali pasireikšti raumenų silpnumas ir neuromuskulinė blokada.
Dėl inkstų nebrandumo iš naujagimių organizmo aminoglikozidų gruopės antibiotikai pasišalina lėčiau, todėl šių antibiotikų pusinės eliminacijos laikas kraujo plazmoje gali pailgėti. Laiku ir prieš laiką gimusiems naujagimiams aminoglikozidų grupės antibiotikų reikia vartoti atsargiai.
Senyviems pacientams aminoglikozidų grupės antibiotikų reikia vartoti atsargiai, nes antibiotikų išskyrimas iš organizmo gali būti sulėtėjęs.
Medikamento vartoti kartu su diuretikais reikia atsargiai (žr.2 skyrių).
PAN-KANAMYCIN vartojimas su maistu ir gėrimais
Preparato galima leisti prieš valgį, valgio metu ir po valgio.
Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Kanamicinas prasiskverbia per placentą. Nėščioms moterims kanamicino vartoti galima tik būtiniausiu atveju, kadangi vaistas gali sukelti toksinį poveikį vaisiaus klausos ir pusiausviros organui.
Žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nedidelis kiekis kanamicino patenka į motinos pieną. Kadangi iš virškinimo trakto kanamicino absorbcija bloga (absorbuojama 1% vartotos dozės) žindomam kūdikiui į kraujotaką patenka nereikšmingas kanamicino kiekis. Žindyvės vartotas kanamicinas gali sutrikdyti kūdikio virškinimo trakto bakterijų pusiausvirą - kūdikiui gali prasidėti viduriavimas, gleivinėje atsirasti grybelių.
Žindyvei vartojant kanamicino reikia apsvarstyti galimybę nutraukti žindymą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kanamicino poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus nepastebėta.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Antibiotikai
Tyrimais nustatytas aminoglikozidų grupės ir betalaktaminių antibiotikų, pvz., penicilinų nesuderinamumas, todėl viename švirkšte jų maišyti negalima.
Jei kartu šių antibiotikų vartoti būtina, reikia juos švirkši skirtingu laiku ir į skirtingas vietas.
Kartu vartojant kitų toksinį poveikį inkstams bei klausai galinčių sukelti antibiotikų (gentamicino streptomicino, neomicino, polimiksino, cefalosporinu) kanamicino toksinis poveikis inkstams ir klausai stiprėja.
Diuretikai
Kartu su kanamicinu vartojant stiprių diuretikų (vaistų , didinančių šlapimio išskyrimą), pvz., furozemido, toksinis poveikis inkstams stiprėja.
Bendrieji anestetikai, miorelaksantai
Kanamicinas gali stiprinti bendrųjų anestetikų ir miorelaksantų poveikį (vaistų naudojamų bendrinės anestezijos metu), todėl gali pasireikšti nervų ir raumenų sistemos blokada, sukelianti kvėpavimo paralyžių.