E-Pacientas
Aptechkin.by
Eurovaistine internete

Ieškomiausių TOP 5

Extavia 250mcg/ml 8 000 000IU injekcinis tirpalas N15

Antinavikiniai vaistai ir imunomoduliatoriai >  Imunostimuliuojantys vaistai
Pavadinimas: Extavia 250mcg/ml 8 000 000IU injekcinis tirpalas N15
Veikliosios medžiagos: Interferon beta-1b - 8000UI
Tipas: Receptiniai kompensuojami
Gamintojas: Novartis Pharma
ATC kodas L03AB08
Vidutinė kaina: 608,55 Eur (2101,2 Lt)
Lankytojų kaina: -

Išskleisti / Suskleisti Kas yra šis vaistas ir kam jis vartojamas

Kas yra Extavia

Extavia yra vaistas, dar vadinamas interferonu, vartojamas išsėtinei sklerozei gydyti. Interferonai yra organizmo gaminami baltymai, padedantys apsisaugoti imuninės sistemos atakų, pvz., virusinių infekcijų.

Kaip veikia Extavia

Išsėtinė sklerozė (IS) yra ilgai trunkanti būsena, veikianti centrinę nervų sistemą (CNS), ypač galvos ir nugaros smegenų funkcionavimą. Sergant IS, uždegiminis procesas pažeidžia apsauginį dangalą (vadinamą mielinu) aplink CNS nervus ir trukdo nervams tinkamai veikti. Tai vadinama demielinizacija.

Tiksli IS priežastis nėra žinoma. Yra manoma, kad svarbų vaidmenį procese, kurio metu pažeidžiama CNS, vaidina sutrikęs organizmo imuninės sistemos atsakas.

CNS gali būti pažeidžiama IS priepuolio (atkryčio) metu. Tai gali sukelti laikiną negalią, pvz., vaikščiojimo sutrikimą. Simptomai gali išnykti visiškai arba dalinai.

Nustatyta, kad beta-1b interferonas keičia imuninės sistemos atsaką ir padeda sumažinti ligos aktyvumą.

Kaip Extavia padeda kovoti su jūsų liga

Pavienis klinikinis reiškinys, rodantis didelę išsėtinės sklerozės vystymosi riziką: nustatyta, kad Extavia lėtina progresavimą iki ryškios išsėtinės sklerozės išsivystymo.

Recidyvuojanti-remituojanti išsėtinė sklerozė: recidyvuojančia-remituojančia išsėtine skleroze sergantiems ligoniams kartais pasireiškia priepuoliai ar atkryčiai, kurių metu simptomai pastebimai sustiprėja. Nustatyta, kad Extavia sumažina priepuolių dažnumą ir sunkumą. Extavia mažina ligos gydymo ligoninėje dažnumą ir ilgina ligos aprimimo trukmę.

33

Antrinė progresuojančioji išsėtinė sklerozė: Kai kuriais atvejais ligoniai, sergantys recidyvuojančia-remituojančia IS, pastebi, kad jų simptomai sustiprėja ir jiems išsivysto kita IS forma, vadinama antrine progresuojančiąja IS. Sergant šia forma, ligonių būklė vis blogėja, nepriklausomai nuo to, ar būna atkryčiai. Extavia gali sumažinti dažnumą ir sunkumą bei sulėtinti negalios progresavimą.

Kam yra vartojamas Extavia

Extavia skiriamas ligoniams,

kuriems pirmą kartą pasireiškė simptomai, rodantys didelę riziką išsėtinės sklerozės išsivystymui. Prieš pradedant gydymą Jūsų gydytojas atliks tyrimą ir atmes visas kitas priežastis, galinčias paaiškinti šiuos simptomus.

kurie serga recidyvuojančia-remituojančia išsėtine skleroze, pasireiškiančia bent dviem atkryčiais per pastaruosius dvejus metus.

kurie serga antrine progresuojančiąja išsėtine skleroze, jei liga aktyvi, kaip rodo atkryčiai.


Išskleisti / Suskleisti Kas žinotina prieš vartojant vaistą

Extavia vartoti negalima

jeigu yra alergija natūraliam ar rekombinuotajam interferonui, žmogaus albuminui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);

jeigu esate nėščia. Gydymo Extavia pradėti negalima (žr. poskyrį „Nėštumas“ toliau);

jeigu esate nėščia arba planuojate pastoti. Nutraukite Extavia vartojimą ir pasakykite gydytojui (žr. poskyrį „Nėštumas“ toliau);

jeigu esate sunkios depresijos būklės ir /arba galvojate apie savižudybę (žr. poskyrį „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“ ir 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“);

jeigu sergate sunkia kepenų liga (žr. poskyrius „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“, „Kiti vaistai ir Extavia“ ir 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“).

►Jei bent vienas iš aukščiau išvardytų punktų jums tinka, pasakykite gydytojui.

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Extavia:

Jeigu Jums yra monokloninė gamopatija. Tai yra imuninės sistemos sutrikimas, kai kraujyje yra nustatomas nenormalus baltymas. Vartojant vaistinius preparatus tokius kaip

Extavia, gali išsivystyti problemos su smulkiomis kraujagyslėmis (kapiliarais) (sisteminis kapiliarų pralaidumo sindromas). Tai gali iššaukti šoką (kolapsą), kuris net gali būti mirtinas.

Jeigu Jūs sirgote depresija ir/arba seniau kilo minčių apie savižudybę. Gydymo metu Jūsų gydytojas Jus atidžiai stebės. Jeigu jūsų depresija sunki ir/arba mintys apie savižudybę yra rimtos, Extavia jums nebus skiriamas (taip pat žr. „Extavia vartoti negalima“).

Jeigu praeityje turėjote traukulių priepuolių arba jeigu vartojate priešepilepsinius vaistus

(antiepileptikus), tuomet gydytojas galės Jus atsargiai gydyti (taip pat žr. poskyrį „Kiti vaistai ir Extavia“ ir 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“).

Jeigu Jūs turite sunkių problemų su inkstais, gydymo metu Jūsų gydytojas gali atidžiai stebėti Jūsų inkstų funkciją.

Jei Jums kada nors buvo pasireiškusi alerginė reakcija lateksui. Užpildyto švirkšto gaubtelio antgalio sudėtyje yra natūralios gumos latekso darinių. Todėl gaubtelio antgalio sudėtyje gali būti natūralios gumos latekso.

34

Kol vartojate Extavia, jūsų gydytojui taip pat reikia žinoti:

Jeigu pasireiškė tokie simptomai kaip viso kūno niežėjimas, veido ir/arba liežuvio paburkimas ar staigus dusulys. Tai gali būti sunkios alerginės reakcijos simptomai, kurie gali tapti pavojingais gyvybei.

Jeigu jaučiatės pastebimai liūdnesnis arba labiau nusivylęs negu prieš pradedant gydymą Extavia, arba jei Jums kilo minčių apie savižudybę. Jeigu vartojant Extavia jums atsirado depresija, jums gali reikėti specialaus gydymo ir Jūsų gydytojas Jus atidžiai stebės ir gali nuspręsti nutraukti jūsų gydymą. Jeigu jūsų depresija sunki ir/arba mintys apie savižudybę yra rimtos, Extavia jums nebus skiriamas (taip pat žr. „Extavia vartoti negalima”).

Jeigu pastebėjote neįprastai greitą kraujosrūvų atsiradimą, padidėjusį kraujavimą po sužeidimo arba jei dažnai susergate infekcinėmis ligomis. Šie simptomai gali rodyti sumažėjusį kraujo ląstelių arba sumažėjusį trombocitų (ląstelių, kurios padeda krešėti kraujui) skaičių kraujyje. Galbūt jūsų gydytojas papildomai jus stebės.

Jeigu pasireiškia apetito netekimas, nuovargis, pykinimas, pasikartojantis vėmimas ir ypač jeigu pastebite išplitusį niežėjimą, odos arba akies baltymo pageltimą ir nesunkiai atsirandančias kraujosruvas. Šie simptomai gali rodyti, kad jūsų kepenų funkcija yra pakenkta. Klinikinių tyrimų metu Extavia gydytiems pacientams pastebėti kepenų funkcijos verčių pakitimai. Kaip ir kitiems beta interferonams, sunkus kepenų pažeidimas, įskaitant kepenų nepakankamumo atvejus, Extavia vartojantiems pacientams pastebėtas retai. Sunkiausi simptomai nustatyti pacientams, vartojantiems kitus vaistinius preparatus arba sergantiems kitomis ligomis, galinčiomis kenkti kepenims (pvz., alkoholizmas, sunki infekcija).

Jeigu Jūs patiriate simptomus, pavyzdžiui, netaisyklingą širdies plakimą, tinimą, pvz., kulkšnių, blauzdų srityje ar dusulį. Tai gali rodyti širdies raumens ligą (kardiomiopatiją), kuri pasireiškė Extavia vartojantiems pacientams.

Jeigu pajuntate pilve skausmą, einantį į nugarą ir/arba jus pykina ar karščiuojate. Tai gali rodyti kasos uždegimą (pankreatitą), kuris buvo pastebėtas vartojant Extavia. Tai dažnai būna susiję su tam tikrų kraujo riebalų (trigliceridų) padidėjimu.

Jeigu jums pasireiškia bent vienas iš aukščiau nurodytų simptomų, Extavia vartojimą nutraukite ir nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Kiti dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti vartojant Extavia:

Jums turės būti atliekami kraujo tyrimai kraujo ląstelių skaičiui, kraujo cheminei sudėčiai ir kepenų fermentų kiekui nustatyti. Tyrimai bus atliekami prieš Jums pradedant vartoti

Extavia, reguliariai pradėjus gydymą Extavia ir vėliau periodiškai gydymo Extavia laikotarpiu, net jei jums nėra tam tikrų simptomų. Šie kraujo tyrimai bus atliekami greta tyrimų, kurie įprastai atliekami jūsų IS stebėti.

Jeigu sergate širdies liga, į gripą panašūs simptomai, dažnai pasireiškiantys gydymo pradžioje, jums gali sukelti stresą. Extavia reikia skirti atsargiai; jūsų gydytojas stebės Jus dėl Jūsų širdies būklės pablogėjimo, ypatingai gydymo pradžioje. Pats Extavia tiesioginio poveikio širdžiai neturi.

Jums bus reguliariai arba tada, kai Jūsų gydytojas mano, kad būtina dėl kitų priežasčių, tiriama skydliaukės funkcija.

Extavia sudėtyje yra žmogaus albumino ir todėl yra virusinių ligų perdavimo rizika. Taip pat egzistuoja rizika perduoti Creutzfeld-Jacob ligą (CJL).

35

Gydant Extavia Jūsų organizme gali pasigaminti medžiagų, vadinamų neutralizuojančiais antikūnais, kurios gali sureaguoti su Extavia. Kol kas nėra aišku, ar šie neutralizuojantys antikūnai mažina gydymo efektyvumą. Neutralizuojantys antikūnai pasigamina ne visų pacientų organizme. Šiuo metu neįmanoma nustatyti, kurie ligoniai priklauso šiai grupei.

Gydant Extavia gali pasireikšti inkstų sutrikimų, dėl kurių gali susilpnėti inkstų funkcija, įskaitant inkstų randėjimą (glomerulosklerozę). Gydytojas, norėdamas patikrinti Jūsų inkstų funkciją, gali paskirti atlikti tyrimus.

Jums gydantis smulkiose kraujagyslėse gali susidaryti kraujo krešulių. Šie kraujo krešuliai gali paveikti Jūsų inkstus. Tai gali atsitikti praėjus nuo kelių savaičių iki kelerių metų nuo Extavia vartojimo pradžios. Jūsų gydytojui gali prireikti patikrinti Jūsų kraujospūdį, ištirti kraują (trombocitų kiekį) ir Jūsų inkstų funkciją.

Injekcijos vietos reakcijos

Gydymo Extavia metu gali pasireikšti injekcijos vietos reakcijos. Galimi simptomai: paraudimas, patinimas, odos spalvos pakitimas, uždegimas, skausmas ir padidėjęs jautrumas. Odos įtrūkimai ir audinių žūtis (nekrozė) aplink injekcijos vietą yra nustatoma rečiau. Injekcijos vietos reakcijų pasireiškimas paprastai retėja per laiką.

Dėl injekcijos vietos odos ir audinių irimo gali susidaryti randų. Jei šie simptomai yra sunkūs, gydytojui gali reikėti pašalinti svetimkūnius ir apmirusius audinius, rečiau reikalingas odos persodinimas, gijimas gali užtrukti iki 6 mėnesių.

Kad sumažėtų injekcijos vietos reakcijos pavojus, Jūs turite:

–švirkščiant laikytis sterilumo reikalavimų (aseptikos),

–kiekvieną kartą švirkšti vis į kitą vietą (žr. priedą „Vaisto švirkštimasis”).

Injekcijos vietos reakcijų gali sumažėti naudojant autoinjektorių. Daugiau apie tai gali papasakoti gydytojas arba slaugytoja.

Jei Jums pasireiškia bet koks įtrūkimas odoje, susijęs su tinimu ar skysčių tekėjimu iš injekcijos vietos:

Nebešvirkškite Extavia ir pasikalbėkite su savo gydytoju.

Jeigu jums skauda tik vienoje injekcijos vietoje (pažeidimas) ir audinių pažeidimas (nekrozė) nėra labai plati, galite toliau vartoti Extavia.

Jeigu jums skauda keliose injekcijos vietose (keli pažeidimai), turite nutraukti Extavia vartojimą iki to laiko, kai jūsų oda užgis.

Jūsų gydytojas reguliariai tikrins, kaip Jūs švirkščiatės vaistus, ypač jei injekcijos vietoje pasireiškia reakcijos.

Vaikams ir paaugliams

Nebuvo atlikta jokių oficialių klinikinių tyrimų su vaikais ar paaugliais.

Vis dėlto yra tam tikrų duomenų apie 12-17 metų amžiaus paauglius, kurie rodo, kad Extavia saugumas šiai grupei yra toks pats kaip ir suaugusiems žmonėms. Extavia negalima vartoti jaunesniems kaip 12 metų amžiaus vaikams, nes duomenų apie vaisto vartojimą šioje amžiaus grupėje nėra.

Kiti vaistai ir Extavia

Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

36

Nebuvo atlikta jokių oficialių sąveikos tyrimų, nustatančių, ar Extavia veikia kitus vaistus arba ar kiti vaistai veikia Extavia.

Nerekomenduojama vartoti Extavia kartu su kitais imuninės sistemos atsaką keičiančiais vaistais, išskyrus priešuždegiminius vaistus, vadinamus kortikosteroidais arba adrenokortikotropinį hormoną (AKTH).

Extavia reikia vartoti atsargiai su:

vaistais, kuriems reikalinga tam tikra kepenų fermentų sistema (vadinama citochromo P450 sistema), kad jie būtų pašalinti iš organizmo, pvz., vaistiniais preparatais, vartojamais epilepsijai gydyti (pvz., fenitoinas);

vaistais, turinčiais poveikį kraujo ląstelių gamybai.

Extavia vartojimas su maistu ir gėrimais

Extavia švirkščiamas po oda, todėl manoma, kad jūsų vartojamas maistas ar gėrimai Extavia veikti neturėtų.

Nėštumas

Galinčios pastoti moterys vartodamos Extavia turi naudoti tinkamas kontraceptines priemones.

Jeigu esate arba manote, kad galite būti nėščia, pasakykite savo gydytojui. Jeigu esate nėščia, gydymo Extavia pradėti negalima (dar žr. „Extavia vartoti negalima”).

Jeigu norite pastoti, prieš pradėdama vartoti Extavia aptarkite tai su savo gydytoju.

Jeigu vartodama Extavia, tapote nėščia, nutraukite gydymą ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Jūs ir Jūsų gydytojas nuspręsite, ar tęsti gydymą Extavia.

Prieš vartojant šį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Žindymo laikotarpis

Nenustatyta, ar beta-1b interferono patenka į motinos pieną. Tačiau teoriškai įmanoma, kad žindomam kūdikiui Extavia gali turėti sunkų šalutinį poveikį.

Prieš pradėdama gydymą Extavia, pasitarkite su gydytoju, kad nuspręstumėte, ar liautis žindyti kūdikį, kad galėtumėte vartoti Extavia.

Prieš vartojant šį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Extavia gali turėti šalutinį poveikį centrinei nervų sistemai (žr. 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis”).

Jei Jūs esate ypač jautrus, tai gali turėti įtakos Jūsų gebėjimui vairuoti ar valdyti mechanizmus.

Extavia sudėtyje yra natrio

Viename šio vaisto mililitre yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.


Išskleisti / Suskleisti Kaip vartoti vaistą

Gydymas Extavia turi būti pradedamas prižiūrint gydytojui, kuris turi patirties gydant išsėtinę sklerozę.

Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

37

Rekomenduojama dozė yra kas antrą dieną (kas dvi dienas) po 1 ml paruošto Extavia tirpalo (žr. priedą „Vaisto švirkštimasis“, kuris yra antroje šio pakuotės lapelio dalyje) švirkščiama po oda (subkutaniškai). Toks kiekis lygus 250 mikrogramų (8,0 milijonams TV) beta-1b interferono.

Paprastai gydymą reikia pradėti mažomis 0,25 ml (62,5 mikrogramų) dozėmis. Paskui Jūsų dozės bus palaipsniui didinamos iki visos 1,0 ml (250 mikrogramų) dozės.

Dozes reikia didinti kas ketvirtą injekciją keturiais etapais (0,25 ml, 0,5 ml, 0,75 ml, 1,0 ml). Jūsų gydytojas gali nuspręsti kartu su Jumis keisti dozės didinimo laikotarpius, priklausomai nuo šalutinių poveikių, kurie gali pasireikšti gydymo pradžioje.

Injekcijos ruošimas

Prieš injekciją turi būti paruoštas Extavia tirpalas, iš flakone esančių Extavia miltelių ir 1,2 ml tirpiklio, esančio užpildytame švirkšte. Tai atliks Jūsų gydytojas ar slaugytoja arba Jūs patys, kai būsite pakankamai apmokyti.

Instrukcija žingsnis po žingsnio, kaip švirkštis Extavia po oda pateikta šio pakuotės lapelio kitoje pusėje esančiame priede. Šioje instrukcijoje taip pat nurodyta, kaip ruošti Extavia injekcinį tirpalą.

Injekcijos vietą reikia nuolat keisti. Žiūrėkite 2 skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“ ir laikykitės nurodymų, pateiktų „Injekcijos vietos keitimas“ ir šio pakuotės lapelio kitoje pusėje esančiame priede.

Gydymo trukmė

Iki šiol nėra žinoma kaip ilgai reikia gydyti Extavia. Gydymo trukmę nustatys Jūsų gydytojas

kartu su Jumis.

Ką daryti pavartojus per didelę Extavia dozę?

Suleidus daug kartų didesnę už rekomenduojamą išsėtinei sklerozei gydyti Extavia dozę, pavojingų gyvybei nepageidaujamų reiškinių neatsirado.

Jei suleidote per daug Extavia arba leidote per dažnai, pasakykite gydytojui.

Pamiršus pavartoti Extavia

Jei pamiršote susišvirkšti vaistų reikiamu laiku, padarykite tai tuoj pat, kai tik prisiminsite, o kitą injekciją darykite po 48 valandų.

Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.

Nustojus vartoti Extavia

Jeigu Jūs nutraukėte arba norėtumėte nutraukti gydymą, turite tai aptarti su savo gydytoju. Ūminių gydymo nutraukimo simptomų neturėtų būti.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.


Išskleisti / Suskleisti Galimas šalutinis poveikis

Galimas šalutinis poveikis

Šis vaistas, kaip ir kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Extavia gali sukelti sunkų šalutinį poveikį. Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojai.

Nedelsdami pasakykite gydytojui ir nutraukite Extavia vartojimą:

Jeigu pasireiškė tokie simptomai kaip viso kūno niežėjimas, veido ir (arba) liežuvio paburkimas ar staigus dusulys.

38

Jeigu jaučiatės pastebimai liūdnesnis arba labiau nusivylęs negu prieš pradedant gydymą Extavia, arba jei Jums kilo minčių apie savižudybę.

Jeigu pastebėjote neįprastai greitą kraujosrūvų atsiradimą, padidėjusį kraujavimą po sužeidimo arba jei dažnai susergate infekcinėmis ligomis.

Jeigu pasireiškia apetito netekimas, nuovargis, pykinimas, pasikartojantis vėmimas, ypač jeigu pastebite išplitusį niežėjimą, odos arba akies baltymo pageltimą ir nesunkiai atsirandančias kraujosruvas.

Jeigu Jūs patiriate simptomus, pavyzdžiui, netaisyklingą širdies plakimą, tinimą, pvz., kulkšnių, blauzdų srityje ar dusulį.

Jeigu pajuntate pilve skausmą, einantį į nugarą ir (arba) jus pykina ar karščiuojate.

Nedelsiant pasakykite gydytojui:

Jeigu Jums pasireikštų kuris nors ar visi toliau išvardyti simptomai: putotas šlapimas, nuovargis, patinimas, ypatingai čiurnų ir akių vokų, ar padidėjęs kūno svoris, kadangi tai gali būti inkstų sutrikimo požymiai.

Gydymo pradžioje šalutinis poveikis pasireiškia dažnai, bet toliau gydant paprastai retėja.

Dažniausi šalutiniai reiškiniai yra šie:

Į gripą panašūs simptomai, pvz., karščiavimas, šaltkrėtis, sąnarių skausmas, bendras negalavimas, prakaitavimas, galvos ar raumenų skausmas. Šiuos simptomus galima malšinti vartojant paracetamolį arba nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, pvz., ibuprofeną.

Injekcijos vietos reakcijos. Galimi simptomai: paraudimas, patinimas, spalvos pasikeitimas, uždegimas, skausmas, padidėjęs jautrumas, audinių žūtis (nekrozė). Jei pasireiškia reakcijos injekcijos vietoje, daugiau informacijos ir ką reikia daryti, rasite 2 skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“. Šias reakcijas galima sumažinti vartojant autoinjektorių. Jeigu norite sužinoti daugiau, kreipkitės į savo gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.

Šalutinio poveikio atsiradimo rizikai sumažinti gydymo pradžioje, jūsų gydytojas turi pradėti nuo mažos Extavia dozės ir palaipsniui ją didinti (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Extavia“).

Toliau pateikiamas šalutinių poveikių sąrašas, parengtas pagal Extavia klinikinių tyrimų metu gautus praenšimus (1 sąrašas) ir pagal nustatytus šalutinius reiškinius, vaistui patekus į rinką (2 sąrašas).

1 sąrašas: Labai dažni (galintys pasireikšti daugiau kaip 1 žmogui iš 10) šalutiniai reiškiniai, pastebėti atliekant klinikinius tyrimus gydant Extavia, ir dažniau negu gydant placebu pasitaikantys šalutiniai reiškiniai. Į sąrašą taip pat įrašyti šalutiniai reiškiniai, kurie pasireiškė dažnai (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10), tačiau buvo reikšmingai susiję su gydymu:

infekcija, abscesas,

baltųjų kraujo ląstelių skaičiaus sumažėjimas, limfmazgių padidėjimas (limfadenopatija),

sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje (hipoglikemija),

depresija, nerimas,

galvos skausmas, svaigimas, mieguistumas, migrena, tirpimo ar dilgčiojimo pojūtis (parestezija),

akių junginės uždegimas (konjunktyvitas), sutrikęs regėjimas,

ausies skausmas,

39

nereguliarus, greitas ar pernelyg greitas juntamas (palpitacija) širdies plakimas,

paraudimas ir (arba) veido paraudimas dėl kraujagyslių išsiplėtimo (vazodilatacija), kraujospūdžio padidėjimas (hipertenzija),

sloga, kosulys, užkimimas dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, sinusitas, kosulio padažnėjimas, dusulys (dispnėja),

viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas,

kepenų fermentų padaugėjimas kraujyje (kurį rodo kraujo tyrimai),

odos sutrikimas, išbėrimas,

raumenų sustingimas (hipertonija), raumenų skausmas (mialgija), raumenų silpnumas (miastenija), nugaros skausmas, galūnių (pvz., rankų ir kojų pirštų) skausmas,

šlapimo susilaikymas (šlapimo retencija), baltymo atsiradimas šlapime (nustatomas šlapimo tyrimu), dažnas šlapinimasis, negalėjimas sulaikyti šlapimo (šlapimo nelaikymas), staigus noras šlapintis,

skausmingos mėnesinės (dismenorėja), mėnesinių ciklo sutrikimas, gausus kraujavimas iš gimdos (metroragija), ypač tarp mėnesinių, impotencija,

injekcijos vietos reakcija (įskaitant paraudimą, patinimą, spalvos pokyčius, uždegimą, skausmą, alerginę reakciją, žr. 2 skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“), odos įtrūkimai ir audinių žūtis (nekrozė) injekcijos vietoje (žr. 2 skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“),

į gripą panašūs simptomai, karščiavimas, skausmas, krūtinės skausmas, skysčio kaupimasis rankose, kojose ir veide (periferinė edema), jėgų sumažėjimas ar netekimas (astenija), šalčio krėtimas, prakaitavimas, bendras negalavimas.

Papildomi šalutiniai reiškiniai, kurie pasireiškė vaistui patekus į rinką.

2 sąrašas: Vaistui patekus į rinką gauti pranešimai apie šalutinius reiškinius (jų pasireiškimo dažnis, kai žinomas, apskaičiuotas remiantis klinikinių tyrimų duomenimis):

Labai dažni (gali pasireikšti daugiau kaip 1 žmogui iš 10):

sąnarių skausmas (artralgija).

Dažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10):

sumažėjęs raudonųjų kraujo ląstelių skaičius kraujyje (anemija),

sutrikusi skydliaukės veikla (gamina per mažai hormonų) (hipotirozė),

svorio didėjimas ar mažėjimas,

sumišimas,

nenormaliai greitas širdies plakimas (tachikardija),

raudonojo - geltonojo pigmento (bilirubino), kuris gaminamas kepenyse, kiekio padidėjimas kraujyje (tai rodys kraujo tyrimai),

patinusios ir paprastai niežtinčios odos sritys ar gleivinės (dilgėlinė),

niežulys,

galvos plaukų slinkimas (alopecija),

menstruacijų ciklo sutrikimai (menoragija).

Nedažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100):

sumažėjęs trombocitų (kurie padeda krešėti kraujui) skaičius (trombocitopenija),

galimas tam tikrų kraujo riebalų (trigliceridų) padaugėjimas (kurį rodo kraujo tyrimai), žr.

2 skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“,

mėginimas nusižudyti,

nuotaikos svyravimai,

traukuliai,

galimas tam tikro kepenų fermento (gama GT), kuris gaminamas kepenyse, kiekio padidėjimas kraujyje (tai rodys kraujo tyrimai),

kepenų uždegimas (hepatitas),

odos spalvos pokyčiai.

40

Reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 1 000):

sunkios alerginės (anafilaksinės) reakcijos,

sutrikusi skydliaukės veikla (skydliaukės sutrikimai), gaminama per daug hormonų (hipertirozė),

kasos uždegimas (pankreatitas), žr. 2 skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“,

kraujo krešuliai smulkiose kraujagyslėse, galintys paveikti Jūsų inkstus (trombozinė trombocitopeninė purpura arba hemolizinis ureminis sindromas). Dėl to gali pasireikšti šių simptomų: padidėjęs mėlynių susidarymas, kraujavimas, karščiavimas, didelis silpnumas, galvos skausmas, svaigulys arba svaigimas. Jūsų gydytojas gali aptikti Jūsų kraujo tyrimo ir inkstų funkcijos pokyčių.

Šalutiniai reiškiniai gauti tik vaistui esant rinkoje:

inkstų sutrikimai, įskaitant inkstų randėjimą (glomerulosklerozę), kurie gali susilpninti inkstų funkciją (nedažni),

žymus apetito netekimas ir susijęs kūno svorio sumažėjimas (anoreksija) (reti),

širdies raumens liga (kardiomiopatija) (reti),

staigus dusulys (bronchų spazmai) (reti),

sutrikusi kepenų veikla (kepenų pažeidimas [įskaitant hepatitą], kepenų nepakankamumas)

(reti),

su smulkiomis kraujagyslėmis (kapiliarais) susiję sutrikimai gali išsivystyti vartojant tokius vaistus kaip Extavia (sisteminis kapiliarų pralaidumo sindromas) (dažnis nežinomas).

išbėrimas, veido odos paraudimas, sąnarių skausmas, karščiavimas, silpnumas ir kiti vaisto sukelti požymiai (vaisto sukelta raudonoji vilkligė), dažnis nežinomas.

smarkiai susiaurėja plaučių kraujagyslės, todėl padidėja kraujospūdis kraujagyslėse, kuriomis kraujas teka iš širdies į plaučius (plautinė arterinė hipertenzija), (dažnis nežinomas). Pacientams plautinė arterinė hipertenzija išsivystydavo įvairiais gydymo laikotarpio momentais, pvz., praėjus keliems metams nuo gydymo Extavia pradžios.

Pranešimas apie šalutinį poveikį

Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojai. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai naudodamiesi

http://www.ema.europa.eu/http://www.ema.europa.eu/nurodyta nacionaline pranešimo sistema. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.

Kaip laikyti Extavia

Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.

Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas skiriamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Negalima užšaldyti.

Paruoštą tirpalą reikia nedelsiant suvartoti. Tačiau, jei tai neįmanoma, tirpalą galima laikyti šaldytuve (2 °C –8 °C temperatūroje) 3 valandas ir jis išliks tinkamu vartoti.

Pastebėjus dalelių arba pakitus spalvai, šio vaisto vartoti negalima.

Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

41


Išskleisti / Suskleisti Kita informacija

Extavia sudėtis

Veiklioji medžiaga yra beta-1b interferonas. Kiekviename flakone yra 300 mikrogramų

(9,6 milijono TV) beta-1b interferono. 1 ml paruošto tirpalo yra 250 mikrogramų (8,0 milijonai TV) beta-1b interferono.

Pagalbinės medžiagos yra

milteliuose: manitolis ir žmogaus albuminas.

tirpiklyje: natrio chloridas, injekcinis vanduo.

Užpildyto švirkšto gaubtelio antgalio sudėtyje yra natūralios gumos latekso darinių. Todėl gaubtelio antgalio sudėtyje gali būti natūralios gumos latekso.

Extavia išvaizda ir kiekis pakuotėje

Extavia yra milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui.

Milteliai yra baltos arba balkšvos spalvos.

Extavia milteliai tiekiami 3 mililitrų flakonais.

Tirpiklis yra skaidrus, bespalvis tirpalas.

Extavia tirpiklis tiekiamas 2,25 ml užpildytais švirkštais, kurių kiekviename yra 1,2 ml natrio chlorido 5,4 mg/ml, t. y. (0,54% m/V), injekcinio tirpalo.

Extavia pakuotės dydis:

5 flakonai beta-1b interferono ir 5 tirpikliu užpildyti švirkštai.

14 flakonų beta-1b interferono ir 14 tirpikliu užpildytų švirkštų.

15 flakonų beta-1b interferono ir 15 tirpikliu užpildytų švirkštų.

14 flakonų beta-1b interferono ir 15 tirpikliu užpildytų švirkštų.

3 mėnesių daugiadozė pakuotė, kurioje yra 42 (3x14) flakonai beta-1b interferono ir 42 (3x14) tirpikliu užpildyti švirkštai.

3 mėnesių daugiadozė pakuotė, kurioje yra 45 (3x15) flakonai beta-1b interferono ir 45 (3x15) tirpikliu užpildyti švirkštai.

3 mėnesių daugiadozė pakuotė, kurioje yra 42 (3x14) flakonai beta-1b interferono ir 45 (3x15) tirpikliu užpildyti švirkštai.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Rinkodaros teisės turėtojas

Novartis Europharm Limited

Frimley Business Park

Camberley GU16 7SR

Jungtinė Karalystė

Gamintojas

Novartis Pharma GmbH

Roonstrasse 25

D-90429 Nürnberg

Vokietija

42

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą:

België/Belgique/Belgien Lietuva

Novartis Pharma N.V. Novartis Pharma Services Inc.

Tél/Tel: +32 2 246 16 11 Tel: +370 5 269 16 50

България Luxembourg/Luxemburg

Novartis Pharma Services Inc. Novartis Pharma N.V.

Тел.: +359 2 489 98 28 Tél/Tel: +32 2 246 16 11

Česká republika Magyarország

Novartis s.r.o. Novartis Hungária Kft. Pharma

Tel: +420 225 775 111 Tel.: +36 1 457 65 00

Danmark Malta

Novartis Healthcare A/S Novartis Pharma Services Inc.

Tlf: +45 39 16 84 00 Tel: +356 2122 2872

Deutschland Nederland

Novartis Pharma GmbH Novartis Pharma B.V.

Tel: +49 911 273 0 Tel: +31 26 37 82 111

Eesti Norge

Novartis Pharma Services Inc. Novartis Norge AS

Tel: +372 66 30 810 Tlf: +47 23 05 20 00

Ελλάδα Österreich

Novartis (Hellas) A.E.B.E. Novartis Pharma GmbH

Τηλ: +30 210 281 17 12 Tel: +43 1 86 6570

España Polska

Novartis Farmacéutica, S.A. Novartis Poland Sp. z o.o.

Tel: +34 93 306 42 00 Tel.: +48 22 375 4888

France Portugal

Novartis Pharma S.A.S. Novartis Farma - Produtos Farmacêuticos, S.A.

Tél: +33 1 55 47 66 00 Tel: +351 21 000 8600

Hrvatska România

Novartis Hrvatska d.o.o. Novartis Pharma Services Romania SRL

Tel. +385 1 6274 220 Tel: +40 21 31299 01

Ireland Slovenija

Novartis Ireland Limited Novartis Pharma Services Inc.

Tel: +353 1 260 12 55 Tel: +386 1 300 75 50

Ísland Slovenská republika

Vistor hf. Novartis Slovakia s.r.o.

Sími: +354 535 7000 Tel: +421 2 5542 5439

Italia Suomi/Finland

Novartis Farma S.p.A. Novartis Finland Oy

Tel: +39 02 96 54 1 Puh/Tel: +358 (0)10 6133 200

43

Κύπρος

Novartis Pharma Services Inc.

Τηλ: +357 22 690 690

Sverige

Novartis Sverige AB

Tel: +46 8 732 32 00

Latvija

Novartis Pharma Services Inc.

Tel: +371 67 887 070

United Kingdom

Novartis Pharmaceuticals UK Ltd.

Tel: +44 1276 698370

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas

Kiti informacijos šaltiniai

Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Europos vaistų agentūros tinklalapyje http://www.ema.europa.eu

44

Priedas. VAISTO ŠVIRKŠTIMASIS

Šios instrukcijos ir paveikslas paaiškina, kaip paruošti Extavia injekcijai ir kaip pačiam jį susišvirkšti. Atidžiai perskaitykite šią instrukciją ir nuosekliai jos laikykitės. Jūsų gydytojas arba slaugytoja išmokys Jus vaisto švirkštimosi technikos. Nebandykite švirkštis vaisto, kol nesate įsitikinę, kad supratote vaisto tirpalo ruošimo injekcijai ir švirkštimosi reikalavimus.

I DALIS. INSTRUKCIJA ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

Instrukcija apima šiuos pagrindinius etapus:

Bendri patarimai.

Pasiruošimas injekcijai.

Ištirpinimo ir injekcinio tirpalo įtraukimo procesas, žingsnis po žingsnio.

Švirkštimas rankiniu būdu (švirkščiant ExtaviPro 30G injektoriumi, vadovaukitės naudojimo instrukcijomis, pateiktomis kartu su injektoriumi).

Bendri patarimai

Geros pradžios!

Jūs pastebėsite, kad per kelias savaites Jūsų gydymas taps natūralia Jūsų dienotvarkės dalimi.

Pradžioje Jums gali pagelbėti šie nurodymai:

Pasirinkite nuolatinę laikymo vietą, nepastebimą ir nepasiekiamą vaikų, patogią, kad visuomet galėtumėte lengvai rasti Extavia ir kitas priemones.

Smulkiau apie laikymo sąlygas žiūrėkite pakuotės lapelio 5 skyrių „Kaip laikyti Extavia“.

Stenkitės injekciją atlikti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Tai padės geriau prisiminti ir lengviau numatyti laiko tarpą, kurio metu Jūs būsite netrukdomas.

Daugiau informacijos apie Extavia naudojimą rasite pakuotės lapelio 3 skyriuje „Kaip vartoti Extavia”.

Kiekvieną dozę ruoškite tik tuomet, kai esate pasiruošęs injekcijai. Ištirpinus Extavia, injekciją atlikite nedelsiant (jei šis vaistas nesuvartojamas iš karto, apie laikymo sąlygas žiūrėkite lapelio 5 skyrių „Kaip laikyti Extavia“).

Svarbios nuorodos, kurias turite prisiminti

Būkite nuoseklus – vartokite šį vaistą kaip nurodyta pakuotės lapelio 3 skyriuje „Kaip vartoti Extavia“. Visuomet dozę patikrinkite du kartus.

Švirkštus ir švirkšto šalinimo indą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje, jei įmanoma, šias priemones atokiai užrakinkite.

Niekuomet švirkštų ar adatų nevartokite pakartotinai.

Visuomet laikykitės sterilumo (aseptikos) reikalavimų, kaip čia nurodyta.

Panaudotus švirkštus meskite tik į tam skirtą šalinimo indą.

Pasiruošimas injekcijai

Injekcijos vietos pasirinkimas

Prieš ruošdami injekciją nuspręskite, į kurią vietą leisite vaistą. Šis vaistas yra švirkščiamas į riebalinį sluoksnį tarp odos ir raumenų (t. y., subkutaniškai, apytiksliai 8-12 mm po oda). Tinkamiausios injekcijai yra neįsitempusios ir minkštos vietos, toliau nuo sąnarių, nervų ir kaulų, pvz., pilvas, rankos, šlaunys ar sėdmenys.

45

Svarbu:

Užpildyto švirkšto gaubtelio antgalio sudėtyje yra natūralios gumos latekso darinių. Todėl gaubtelio antgalio sudėtyje gali būti natūralios gumos latekso. Jei esate alergiškas lateksui, pasitarkite su gydytoju prieš vartodami Extavia.

Nešvirkškite į vietas, kur skauda, yra gumbų, sumušimų, sukietėjimų, taip pat kur oda įdubusi, nubrozdinta, apšašusi, pakitusi jos spalva. Pasakykite gydytojui arba slaugytojai apie pastebėtas šias ar kitas neįprastas būkles.

Kiekvienos injekcijos vieta turi būti keičiama. Jei atrodo, kad kai kurias vietas Jums sunku pasiekti, galite paprašyti šeimos narių ar draugų, kad padėtų šias injekcijas susišvirkšti. Vadovaudamiesi seka, pateikta priedo pabaigoje esančiame plane (žr. II dalį „Injekcijos vietos keitimas“), Jūs grįšite į pirmos injekcijos vietą po 8 injekcijų (16 dienų). Taip kiekviena vieta pilnai išgis prieš atliekant kitą injekciją.

Vadovaukitės keitimo planu šio priedo pabaigoje, išmokite kaip pasirinkti injekcijos vietą. Taip pat yra pridedamas gydymo registravimo kortelės pavyzdys (žr. priedo III dalį). Jis Jums padės prisiminti, kaip galite sekti injekcijos vietas ir datas.

Vaistas

Vaisto injekcijai Jums reikalinga:

1 Extavia flakonas (su milteliais injekciniam tirpalui).

1 Extavia skirtu tirpikliu (natrio chlorido tirpalu) užpildytas švirkštas.

Tirpalo paruošimui ir injekcijai Jums reikalingas ExtaviPro 30G priemonių rinkinys vaisto suleidimui (jis tiekiamas atskirai), kuriame yra šios priemonės ir jų naudojimo instrukcijos:

flakono adapteriai, kurie naudojami tirpinant vaistą

30 numerio adatos vaisto injekcijai

alkoholiu suvilgyti tamponai.

Taip pat jums reikės šalinimo indo panaudotiems švirkštams ir adatoms.

30 dydžio adatos tiekiamos su įrankių rinkiniu, skirtu šio vaisto suleidimui, taip pat gali būti naudojamos švirkščiant rankiniu būdu ARBA ExtaviPro 30G auto-injektoriumi.

Odos dezinfekcijai naudokite tinkamą dezinfekavimo priemonę, kurią rekomendavo vaistininkas.

Ištirpinimo ir injekcinio tirpalo įtraukimo procesas, žingsnis po žingsnio

1 - Prieš pradėdami gerai nusiplaukite rankas vandeniu ir muilu.

2 - Nuo Extavia flakono nuimkite lengvai nuplėšiamą dangtelį. Geriau nesinaudokite nagu, nes Jūsų nagas gali lūžti – naudokitės nykščiu. Flakoną padėkite ant stalo.

46

3 - Judindami alkoholiu suvilgytą tamponą tik viena kryptimi, nuvalykite flakono viršų ir palikite tamponą ant flakono viršaus.

- Nuplėškite ir nuimkite flakono adapterio pakuotės dangtelį.

Flakono adapterio iš pakuotės neišimkite.

- Nuimkite tamponą nuo flakono viršaus.

Naudodami pakuotę, suimkite flakono adapterį. Jį prijunkite prie flakono stumdami flakono adapterį tol, kol jis pereis kiaurai ir įsistatys apimdamas flakono viršų.

6 - Saugiai laikydami už kraštų, nuimkite ir išmeskite pakuotę, užtikrindami, kad flakono adapteris liktų ant flakono.

7 - Išimkite tirpikliu užpildytą švirkštą iš pakuotės. Švirkšto galiuką nulaužkite ir išmeskite.

Pastaba. Būkite atsargūs, kad nepaliestumėte atidengto švirkšto galo. Nestumkite stūmoklio.

8 - Saugiai laikydami flakoną ir adapterį, švirkštą iki galo užsukite ant flakono adapterio.

Taip bus sudarytas švirkšto ir flakono komplektas.

9 - Švirkšto ir flakono komplektą laikykite šiek tiek pasvirusį.

Lėtai stumkite žemyn švirkšto stūmoklį, kad skystis tekėtų

žemyn į flakono vidų.

Perkelkite visą tirpiklį į flakoną.

Pastaba. Nekratykite flakono, nes tai gali sukelti pernelyg didelį putojimą.

47

- Suimkite flakoną nykščiu ir kitais pirštais. Švelniai pasukiokite flakono ir švirkšto komplektą, kol milteliai visiškai ištirps.

Pastaba. Nekratykite flakono.

- Atidžiai apžiūrėkite tirpalą. Jis turi būti skaidrus ir be jokių dalelių.

Pastaba. Jeigu mišinyje yra dalelių ar jo spalva pakito, išmeskite jį ir imkite iš pakuotės naują švirkštą ir flakoną.

Jei yra labai daug putų (jos gali atsirasti per stipriai kratant ar sukiojant flakoną), nejudinkite flakono tol, kol putos išnyks.

- Užtikrinkite, kad prieš kitą veiksmą stūmoklis būtų visiškai įstumtas, kadangi jis galėjo pajudėti.

- Apverskite švirkšto ir flakono komplektą taip, kad flakonas būtų viršuje. Lėtai traukite stūmoklį iki galo atgal, kad į švirkštą būtų įtrauktas visas tirpalas.

- Pašalinkite visus oro burbuliukus švelniai pastuksendami švirkštą. Įstumkite stūmoklį iki 1 ml žymės (arba iki gydytojo nurodyto kiekio).

Pastaba. Gali reikėti kelis kartus atitraukti ir įstumti stūmoklį, kad visi burbuliukai būtų išstumti ir švirkšte būtų 1 ml tirpalo.

- Atsukite švirkštą, palikdami adapterį ant flakono.

Išmeskite flakoną su nepanaudotu tirpalu į atliekų indą.

16 - Išimkite adatą iš pakuotės ir tvirtai užsukite ant švirkšto galo.

48

17 – Adatos dangtelio nenuimkite. Dabar esate pasiruošę susišvirkšti rankiniu būdu arba panaudoti ExtaviPro 30G autoinjektorių Extavia suleisti.

Laikymas po paruošimo

Jeigu dėl kokių nors priežasčių negalite švirkšti Extavia nedelsiant, paruoštą tirpalą galite laikyti šaldytuve ne ilgiau kaip 3 valandas. Neužšaldykite tirpalo, jį sušvirkškite ne vėliau kaip po

3 valandų. Praėjus daugiau kaip 3 valandoms, vaistą išmeskite ir paruoškite naują injekciją. Kai vartosite tirpalą, kad neskaudėtų, prieš švirkšdami jį sušildykite flakoną ar švirkšą palaikę rankose.

Švirkštimas rankiniu būdu (švirkščiant the ExtaviPro 30G injektoriumi, vadovaukitės naudojimo instrukcijomis, pateiktomis kartu su injektoriumi)

1 - Parinkite injekcijos vietą (žr. skyrių „Injekcijos vietos pasirinkimas“ ir šio lapelio pabaigoje pateiktas diagramas) ir pasižymėkite ją savo gydymo registravimo kortelėje.

2 - Nuvalykite injekcijos vietos odą spiritiniu tamponu; palaukite, kol išdžius. Tamponą išmeskite.

3 - Nuimkite nuo adatos gaubtelį jį patraukdami, o ne sukdami.

4 - Jei įmanoma, švelniai suimkite pirštais odą aplink dezinfekuotą injekcijos vietą (truputį ją pakeldami).

5 - Laikydami švirkštą kaip pieštuką ar strėlytę, staigiu tvirtu judesiu įsmeikite adatą į odą 90° kampu.

6 – Suleiskite vaistą (stūmoklį stumdami lėtai ir tolygiai iki galo, kol švirkštas bus tuščias).

7 - Išmeskite švirkštą į atliekų indą.

49

II DALIS. INJEKCIJOS VIETOS KEITIMAS

Kiekvienai injekcijai reikia pasirinkti naują vietą, kad ankstesniajai liktų laiko visiškai užgyti; tai padeda išvengti infekcijos. Kurias sritis patartina rinktis, aprašyta šio priedo pirmoje dalyje. Patartina prieš ruošiant švirkštą žinoti, kur ketinate švirkšti. Žemiau pateikta diagrama padės jums tinkamai keisti injekcijos vietą. Pavyzdžiui, pirmą kartą vaistus švirkškite į dešiniąją pilvo pusę, kitą kartą švirkškite į kairiąją, trečią kartą – į dešiniąją šlaunį ir taip toliau, kol išnaudosite visas diagramoje parodytas tinkamas kūno vietas. Užsirašykite, kur ir kada paskutinį kartą švirkštėte vaistus. Geriausias būdas tai daryti yra žymėti injekcijos vietą pridedamoje gydymo registravimo kortelėje.

Laikydamiesi schemos Jūs grįšite į pirmosios injekcijos vietą (pvz., dešiniąją pilvo pusę) po

8 injekcijų (16 dienų). Tai vadinama Keitimo ciklu. Mūsų plano pavyzdyje kiekviena sritis yra padalinta į 6 injekcijos vietas (iš viso susidaro 48 injekcijos vietos), kairė ir dešinė: viršutinė, vidurinė ir apatinė kiekvienos srities dalys. Jei grįžtate į sritį po vieno Keitimo ciklo, pasirinkite tolimiausią injekcijos vietą šioje srityje. Jei sritį pradeda skaudėti, kreipkitės į gydytoją ar slaugytoją dėl kitų injekcijos vietų pasirinkimo.

Keitimo planas

Kad Jums būtų lengviau tinkamai keisti injekcijos vietas, mes rekomenduojame registruoti injekcijos datą ir vietą. Jūs galite naudotis šiuo keitimo planu.

Iš eilės taikykite kiekvieną keitimo ciklą. Kiekvieną ciklą sudaro 8 injekcijos (16 dienų), iš eilės atliekamų nuo 1 srities iki 8 srities seka. Vadovaujantis šia seka, prieš atliekant kitą injekciją kiekviena injekcijos sritis visiškai išgis.

1 keitimo ciklas: Viršutinė kairė kiekvienos srities dalis.

2 keitimo ciklas: Žemiausia dešinė kiekvienos srities dalis.

3 keitimo ciklas: Vidurinė kairė kiekvienos srities dalis.

4 keitimo ciklas: Viršutinė dešinė kiekvienos srities dalis.

5 keitimo ciklas: Žemiausia kairė kiekvienos srities dalis.

6 keitimo ciklas: Vidurinė dešinė kiekvienos srities dalis.

50

DALIS. EXTAVIA gydymo registravimo kortelė Instrukcijos injekcijos vietų ir datų registravimui

–Pradėkite pirma injekcija (arba paskutine injekcija, jei nesate naujas Extavia vartotojas).

–Pasirinkite injekcijos vietą. Jei jau vartojote Extavia, pasirinkite sritį, kuri nebuvo naudota paskutinio keitimo ciklo metu (t.y. per paskutines 16 dienų).

–Po injekcijos pažymėkite vartotą injekcijos vietą ir datą Jūsų injekcijos įrašų lentelėje (žr. pavyzdį: Injekcijos vietos ir datos registravimas).

51

KEITIMO PLANAS

10-15 cm

nuo peties

1 SRITIS

Dešinė ranka (viršutinė 10-15 cm nuo
alkūnės
užpakalinė dalis)

3 SRITIS

Dešinė pilvo sritis
(palikite apie 5 cm į 10-15 cm nuo
dešinę nuo kirkšnies
bambos)

5 SRITIS

Dešinė šlaunis

10-15 cm nuo kelio

Centrinė kojos linija

8 SRITIS

Kairė sėdmenų

sritis

2 SRITIS

Kairė ranka (viršutinė

užpakalinė dalis)

4 SRITIS

Kairė pilvo sritis

(palikite apie 5 cm į

kairę nuo bambos)

6 SRITIS

Kairė šlaunis

7 SRITIS

Dešinė sėdmenų

sritis

52

GYDYMO REGISTRAVIMO KORTELĖS PAVYZDYS:

Injekcijos vietos ir datos registravimas

Dešinė ranka 10-15 cm
nuo peties

10-15 cm nuo

alkūnės

Dešinė pilvo sritis

Dešinė šlaunis 10-15 cm nuo
kirkšnies

10-15 cm nuo

kelio

Centrinė kojos linija

Kairė sėdmenų sritis

Kairė ranka

Kairė pilvo sritis

Kairė šlaunis

Dešinė sėdmenų sritis"Extavia 250mcg/ml 8 000 000IU injekcinis tirpalas N15" aprašai:

/Images/Word32.png Informacinis lapelis   Atsisiųsti
/Images/PDF32.png EPAR santrauka   Atsisiųsti

Vaistinių, kuriose galite nusipirkti, paieška pagal vietovę:
Rajonas: Gyvenvietė: Vaistinių tinklas:
 

Ieškokit šiose vaistinėse : Vaistinių paieška atlikta šioje vietovėje: Visa Lietuva

Gintarinė vaistinė, UAB fil.nr.234 Kaunas

V.Lašo g. 1/Eivenių g. 19, Kaunas
(8 37) 331 816
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Gintarinė vaistinė, UAB fil.nr.259 Vilnius

Saulėtekio al. 43, Vilnius
Įvertinimas ratingratingratingratingratingPaskutinė svetainės peržiūros data: 2018 m. sausio 26 diena