E-Pacientas
Aptechkin.by
Eurovaistine internete

Ieškomiausių TOP 5

EnaHexal 20mg tabletės N30

Širdies ir kraujagyslių sistemą veikiantys vaistai >  Renino-angiotenzino sistemą veikiantys vaistai
Pavadinimas: EnaHexal 20mg tabletės N30
Veikliosios medžiagos: Enalapril - 20mg
Tipas: Receptiniai kompensuojami
Gamintojas: Sandoz
ATC kodas C09AA02
Vidutinė kaina: 3,63 Eur (12,53 Lt)
Lankytojų kaina: -

Išskleisti / Suskleisti Kas yra šis vaistas ir kam jis vartojamas

EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg tabletės yra sudėtinis preparatas nuo didelio kraujospūdžio ligos (hipertenzijos). Jo sudėtyje yra angiotenziną konvertuojančio fermento(AKF) inhibitorius ir medžiagos, skatinančios šlapimo išsiskyrimą (tiazidų grupės diuretiko). Vartojant abiejų veikliųjų medžiagų kartu, kraujo spaudimas sumažėja labiau, negu vartojant tik enalaprilio arba hidrochlorotiazido.

EnaHEXAL Comp tabletės tinka per dideliam kraujospūdžiui mažinti tik tokiems pacientams, kuriems vien enalaprilis kraujo spaudimą sumažina nepakankamai.


Išskleisti / Suskleisti Kas yra šis vaistas ir kam jis vartojamas

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletė yra balta, ovali, abipus išgaubta, su dalijimo žyme iš vienos pusės ir įranta bei ženklu “EN 20” iš kitos pusės.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tiekiamas aliuminio/aliuminio lizdinėmis plokštelėmis. Kartono dėžutėje yra 20, 28, 30, 49, 49x1, 50, 50x1, 98, 100 arba 100x1 tablečių. Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės yra sudėtinis preparatas nuo didelio kraujospūdžio ligos (hipertenzijos). Jo sudėtyje yra Angiotenziną konvertuojančio fermento(AKF) inhibitorius ir medžiagos, skatinančios šlapimo išsiskyrimą (tiazidų grupės diuretiko). Vartojant abiejų veikliųjų medžiagų kartu, kraujo spaudimas sumažėja labiau, negu vartojant tik enalaprilio ar hidrochlorotiazido.

Vaistas tinka per dideliam kraujospūdžiui mažinti tik pacientams, kuriems vien enalaprilis kraujo spaudimą sumažina nepakankamai.


Išskleisti / Suskleisti Kas yra šis vaistas ir kam jis vartojamas

EnaHEXAL yra angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitorius.

EnaHEXAL tablečių veiklioji medžiaga enalaprilio maleatas kepenyse paverčiama į enaprilatą, kuris yra angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitorius. AKF yra peptidildipeptidazė, kuri konvertuoja angiotenziną I į kraujagysles sutraukiantį angiotenziną II.

Vaistas vartojamas, jei yra:

Didelis kraujo spaudimas (hipertenzija).

Širdies veiklos nepakankamumas. Vaistas vartojamas kaip papildoma priemonė kartu su vaistais, skatinančiais šlapimo išsiskyrimą (diuretikais) ir rusmenės preparatais (ypač sunkaus širdies nepakankamumo atveju).

Kairiojo širdies skilvelio veiklos sutrikimas, kuris nesukelia jokių širdies nepakankamumo simptomų, pvz., dusinimo fizinio krūvio metu.


Išskleisti / Suskleisti Kas yra šis vaistas ir kam jis vartojamas

EnaHEXAL veiklioji medžiaga yra enalaprilio maleatas. Jis yra angiotenziną konvertuojančių fermentų (AKF) inhibitorių (slopintojų) grupės vaistas. EnaHEXAL išplečia kraujagysles, tokiu būdu mažina kraujo spaudimą ir palengvina širdies veiklą.

EnaHEXAL vartojamas:

didelio kraujo spaudimo ligai (arterinei hipertenzijai) gydyti;

širdies veiklos nepakankamumo simptominiam gydymui;

širdies veiklos nepakankamumo simptomų profilaktikai.


Išskleisti / Suskleisti Kas žinotina prieš vartojant vaistą

EnaHEXAL vartoti negalima:

jeigu yra alergija enalaprilio maleatui (EnaHexal veiklioji medžiaga) arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);

jeigu Jums yra buvusi alergija (padidėjęs jautrumas) bet kuriam kitam AKF inhibitorių grupės vaistui;

jeigu Jums yra buvęs ūmus veido, lūpų, burnos, liežuvio, gerklų tinimas, trukdantis ryti ar kvėpuoti (angioneurozinė edema) dėl neaiškios priežasties arba paveldėtas;

jeigu esate daugiau kaip 3 mėnesiai nėščia. Taip pat nerekomenduojama vartoti EnaHEXAL ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu (žr. 2-ame skyriuje „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“);

jeigu Jūs sergate cukriniu diabetu arba Jūsų inkstų veikla sutrikusi ir Jums skirtas kraujospūdį mažinantis vaistas, kurio sudėtyje yra aliskireno.

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Prieš pradėdami vartoti EnaHEXAL, klauskite savo gydytojo patarimo, jeigu Jums yra ar bent kartą buvo pasireiškusi bent viena iš šių būklių:

jeigu Jūs manote, kad esate nėščia arba ketinate pastoti (žr. 2-ame skyriuje „Nėštumas“);

jeigu žindote arba ruošiatės žindyti (žr. 2 skyriuje „Žindymo laikotarpis“);

jeigu Jums yra inkstų veiklos sutrikimų, Jums reikia dažniau tikrinti kalio ir kai kurių kitų medžiagų kiekį kraujyje;

jeigu Jums yra persodintas inkstas;

jeigu Jums yra atliekama inkstų dializė;

jeigu Jums yra didelis kraujospūdis dėl inkstų arterijų susiaurėjimo (renovaskulinė hipertenzija);

jeigu neseniai stipriai viduriavote ar vėmėte;

jeigu sergate jungiamojo audinio liga kolagenoze, kuri pažeidžia ir kraujagysles (pvz. raudonąja vilklige, reumatoidiniu artritu, sklerodermija ir kt.) ir Jums skiriamas imuninę sistemą slopinantis gydymas;

jeigu Jums yra širdies veiklos sutrikimų;

jeigu Jums yra smegenų kraujotakos sutrikimų;

jeigu Jūsų kraujo spaudimas yra žemas;

jeigu Jums yra kepenų veiklos sutrikimų;

jeigu Jums yra kraujo sutrikimų, kai sumažėja arba trūksta baltųjų kraujo ląstelių (neutropenija, agranulocitozė), raudonųjų kraujo ląstelių (anemija) ar kraujo plokštelių (trombocitopenija);

jeigu vartojate mažiau valgomosios druskos, vartojate kalio turinčių papildų ar druskos, kurios sudėtyje yra kalio, Jums reikia dažniau tikrinti kalio kiekį kraujyje;

jeigu Jūs sergate cukriniu diabetu, - pradėjus vartoti EnaHEXAL, galimas gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimas, todėl Jums reikia dažniau tikrinti gliukozės ir kalio kiekį kraujyje;

jeigu priklausote etninei grupei, t.y. juodaodžiams pacientams, kuriems šis vaistas kraujospūdį mažina silpniau, bei padidėja angioneurozinės edemos rizika;

jeigu Jums yra daugiau kaip 70 metų;

jeigu Jums planuojama cholesterolio kiekį kraujyje mažinti MTL (mažo tankio lipidų) afereze;

jeigu Jums reikia gydymo nuo padidėjusio jautrumo vabzdžių įgėlimui, vadinamos desensibilizacijos (pvz. bičių ar vapsvų);

jeigu Jums planuojama operacija, ir bus taikoma nejautra;

jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti:

angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) (vadinamąjį sartaną, pavyzdžiui, valsartaną, telmisartaną, irbesartaną), ypač jei turite su diabetu susijusių inkstų sutrikimų;

aliskireną.

Jūsų gydytojas gali reguliariai ištirti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį ir elektrolitų (pvz., kalio) kiekį kraujyje.

Taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyryje „EnaHEXAL vartoti negalima“.

Kiti vaistai ir EnaHEXAL

Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Jūsų gydytojas turi žinoti, jei vartojate toliau nurodytų vaistų:

šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų (diuretikų);

kitų kraujo spaudimą mažinančių vaistų;

nesteroidinių vaistų nuo skausmo ir uždegimo, pvz., aspirino (acetilsalicilo rūgšties) ir kt.;

kalio ir jo kiekį kraujyje didinančių vaistų ar maisto papildų;

ličio, vartojamo tam tikrai depresijai gydyti;

triciklių antidepresantų, vartojamų depresijai gydyti;

antipsichozinių vaistų, raminamųjų vaistų;

vaistų, sukeliančių kraujospūdžio padidėjimą, vadinamų simpatikomimetikų, pvz.: kai kurių vaistų nuo peršalimo ir kt.;

imunitetą slopinančių vaistų, pvz.: alopurinolio, prokainamido, aukso preparatų;

geriamųjų cukraus kiekį kraujyje mažinančių vaistų ar insulino.

Jūsų gydytojui gali tekti pakeisti vaisto dozę ir (arba) imtis kitų atsargumo priemonių:

jeigu vartojate angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) arba aliskireną (taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyriuose „EnaHEXAL vartoti negalima“ ir „Įspėjimai ir atsargumo priemonės).

EnaHEXAL vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu

EnaHEXAL galite vartoti su maistu arba atskirai.

EnaHEXAL vartoti su alkoholiu nerekomenduojama.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Nėštumas

Jeigu esate nėščia, manote, kad pastojote arba planuojate nėštumą, nedelsdama pasakykite savo gydytojui, kadangi ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu (pirmuosius tris nėštumo mėnesius) EnaHEXAL vartoti nerekomenduojama. Jei Jūs esate daugiau kaip tris mėnesius nėščia EnaHEXAL vartoti negalima, nes EnaHEXAL gali labai pakenkti Jūsų kūdikiui.

Žindymo laikotarpis

Pasakykite savo gydytojui, jei maitinate krūtimi ar ruošiatės pradėti tai daryti. Vartojančioms EnaHEXAL naujagimių (pirmąsias kelias savaites po gimimo) ir ypač prieš laiką gimusių naujagimių žindyti nerekomenduojama.

Jei planuojate kūdikį žindyti vėliau, Jūsų gydytojas patars dėl galimos EnaHEXAL vartojimo naudos ir grėsmės, palyginti su kitais gydymo būdais.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Jei vartojant EnaHEXAL Jums pasireiškė galvos svaigimas ar nuovargis, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.

EnaHEXAL tablečių sudėtyje yra laktozės.

Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.


Išskleisti / Suskleisti Kas žinotina prieš vartojant vaistą

EnaHEXAL vartoti negalima:

jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) enalaprilio maleatui, kitokiems AKF inhibitoriams arba bet kuriai pagalbinei EnaHEXAL medžiagai;

jeigu dažniau negu kitiems žmonėms pabrinksta audiniai (paveldima angioneurozinė edema, taip pat ir buvusi dėl AKF inhibitorių vartojimo);

esate daugiau nei 3 mėnesius nėščia. Taip pat yra geriau vengti EnaHEXAL vartoti ankstyvojo nėštumo metu (žr. skyrių „Nėštumas“).

Specialios atsargumo priemonės vartojant EnaHEXAL

Jeigu manote, kad esate (arba galite tapti) nėščia, turite apie tai pasakyti savo gydytojui. Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu EnaHEXAL vartoti nerekomenduojama. Vartojamas po trečio nėštumo mėnesio šis vaistas gali padaryti didžiulės žalos Jūsų kūdikiui, žr. skyrių “Nėštumas ir žindymo laikotarpis“.

Padidėjusio jautrumo reakcijos (net šoko) pavojus didesnis, jei ligonis gydomas EnaHEXAL tabletėmis ir tuo pat metu jam atliekama inkstų dializė, naudojant didelio pralaidumo poli(akrilnitril, natrio-2-metilalilsulfonato) membraną (pvz., AN 69). Kad sąveika nepasireikštų, reikia arba vartoti kitokių vaistų (ne AKF inhibitorių) nuo kraujo spaudimo ar širdies nepakankamumo, arba dializei naudoti kitokią membraną.

Gydomiems AKF inhibitoriais pacientams, kuriems yra sunki hipercholesterinemija, šalinant LDL (Low density lipoprotein), t. y. mažo tankio lipoproteinus, dekstrano sulfatu (atliekant LDL aferezę), gali pasireikšti sunki padidėjusio jautrumo reakcija. Jei pacientui būtina šalinti mažo tankio lipoproteinus, vietoj EnaHEXAL tablečių laikinai reikia vartoti kitokių vaistų nuo kraujo spaudimo arba širdies nepakankamumo.

Sunki gyvybei pavojinga padidėjusio jautrumo reakcija, kurios metu labai sumažėja kraujo spaudimas, atsiranda dusulys, vėmimas ir (arba) alerginė odos reakcija, pasireiškia dažniau, jei pacientas, kurio jautrumas vabzdžių (bičių ar vapsvų) nuodams padidėjęs, desensibilizacijos, t. y. gydymo nuo padidėjusio jautrumo, metu vartoja EnaHEXAL tablečių. Dėl šios priežasties prieš desensibilizaciją reikėtų nutraukti gydymą EnaHEXAL tabletėmis. Panaši reakcija gali pasireikšti ir vabzdžio įgeltam žmogui, kurio jautrumas šios rūšies vabzdžio nuodams padidėjęs (nukentėjęs žmogus apie padidėjusį jautrumą gali nežinoti).

Žemiau nurodyta, kokiomis aplinkybėmis EnaHEXAL tablečių galima vartoti tik tam tikromis sąlygomis ir tik labai atsargiai. Reikia apie tai dar pasiklausti gydytojo. Tai tinka ir tada, jei toliau nurodytos aplinkybės jau yra kartą buvusios.

EnaHEXAL tablečių vartoti galima tik gydytojui labai tiksliai apsvarsčius naudos ir žalos santykį bei reguliariai tikrinant klinikinius ir laboratorinių tyrimų duomenis, jei:

labai sutrikusi inkstų veikla (kreatinino klirensas mažesnis negu 30 ml/min.);

ligonis dializuojamas;

padidėjęs baltymų išskyrimas su šlapimu (per dieną daugiau negu 1 g);

labai sutrikusi elektrolitų apykaita;

sutrikęs imunitetas arba sergama kolagenoze (pvz., raudonąja vilklige, sklerodermija);

kartu vartojama vaistų, slopinančių imuninę reakciją (pvz., gliukokortikoidų, citostatikų, antimetabolitų), alopurinolio, prokainamido arba ličio.

Staigus kraujospūdžio sumažėjimas (hipotenzija)

EnaHEXAL tabletės, ypač gydymo pradžioje, gali per daug sumažinti kraujo spaudimą. Dažniau kraujospūdis staiga sumažėja pacientams, kurių organizme trūksta elektrolitų ir(arba) skysčių (pvz., ligonis valgo maistą, kuriame per mažai druskų, gydomas diuretikais, vemia arba viduriuoja, yra po dializės), ir paprastai pasireiškia pacientams, sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu, kuris kartais būna susijęs su inkstų veiklos sutrikimu. Tokių ligonių, gydomų EnaHEXAL tabletėmis, būklę turi nuolat stebėti gydytojas.

Širdies kraujotakos nepakankamumu (išemine širdies liga) arba smegenų kraujagyslių spindį siaurinančia liga sergančius pacientus gali ištikti miokardo infarktas arba smegenų insultas, todėl būtinas ypatingas atsargumas.

Tokius ligonius gydyti pradedama maža doze, vėliau ji didinama labai atsargiai, nuolat stebint inkstų veiklą ir kalio koncentraciją kraujyje. Jei galima, prieš gydymą reikia laikinai nutraukti diuretikų vartojimą.

Renovaskulinė hipertenzija / inkstų arterijų susiaurėjimas

Pacientams, kuriems kraujospūdis padidėja dėl inkstų kraujagyslių ligos (renovaskulinė hipertenzija) ir kuriems yra vienintelės arterijos (jei yra vienas inkstas) arba abiejų inkstų arterijų stenozė, vartojant EnaHEXAL tablečių, yra didesnis staigaus kraujospūdžio sumažėjimo bei inkstų nepakankamumo pavojus. Inkstų veiklos silpnėjimas, net pacientams, kuriems yra vienintelės inkstų arterijos stenozė, gali pasireikšti tik kaip nedidelis kreatinino koncentracijos serume pokytis.

Pacientams, sergantiems inkstų ligos sukelta hipertenzija ir (arba) vienintelės inkstų arterijos stenoze, gydymą būtina pradėti ligoninėje, nuolat prižiūrint gydytojui ir nuo mažiausios dozės, kurią vėliau labai atsargiai, palaipsniui galima didinti. Jei ligonis gydomas vaistais, skatinančiais šlapimo išskyrimą (diuretikais), jų vartojimą reikia laikinai nutraukti ir pirmąsias gydymo savaites labai atidžiai stebėti inkstų veiklą.

Aortos ar dviburio vožtuvo stenozė / hipertrofinė kardiomiopatija

AKF inhibitorių, kaip ir kitų kraujagysles plečiančių vaistinių preparatų, reikia vartoti atsargiai, jei yra kairiojo širdies skilvelio vožtuvų ar kraujo ištekėjimo į aortą latako obstrukcija, ir minėtais vaistiniais preparatais negydyti, jei yra kardiogeninis šokas ar kraujotakai reikšminga obstrukcija.

Inkstų veiklos sutrikimas

Jei sutrikusi inkstų veikla (kreatinino klirensas yra < 80 ml/min), pradinę enalaprilio dozę reikia koreguoti atsižvelgiant į paciento inkstų klirensą (žr. 4.2 skyrių) ir toliau į gydymo sukeliamą organizmo reakciją.

Rutiniškas kalio ir kreatinino kiekio kraujyje stebėjimas yra įprasta šių pacientų gydymo dalis.

Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies veiklos nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijų stenozę, dažniau pasireiškia su enalaprilio vartojimu susijęs inkstų veiklos nepakankamumas. Jei šis sutrikimas greitai nustatomas ir tinkamai gydomas, jis dažniausiai išnyksta.

Kai kuriems hipertenzija sergantiems ligoniams, kuriems pastebimos inkstų kraujagyslių ligos nėra, vartojant enalaprilio, ypač kartu su diuretikais, kraujyje padidėja urėjos ir kreatinino kiekis. Gali prireikti sumažinti enalaprilio dozę ir/ar nutraukti diuretiko vartojimą. Tokiu atveju turbūt yra didesnė galimybė, jog yra neryški inkstų arterijos stenozė (žr. 4.4 skyriaus poskyri „Renovaskulinė hipertenzija“).

Inkstų persodinimas

Ligonių, kuriems neseniai persodintas inkstas, gydymo EnaHEXAL patirties nėra, todėl jiems šio vaistinio preparato vartoti nerekomenduojama.

Kepenų veiklos nepakankamumas

Retai AKF inhibitoriai yra siejami su sindromu, kuris prasideda cholestazine gelta, progresuojančia iki žaibinės kepenų nekrozės. Kartais ligonis miršta. Šio sindromo priežastis neaiški. Jei AKF inhibitorių vartojančiam ligoniui atsiranda gelta arba pastebimai padidėja kepenų fermentų aktyvumas, gydymą minėtais vaistiniais preparatais reikia nutraukti ir pradėti reikiamą medicininę priežiūrą.

Pacientai, kuriems daroma kraujo dializė

Anafilaktoidinės, t. y. padidėjusio jautrumo, reakcijos (net šoko) pavojus didesnis, jei ligonis gydomas EnaHEXAL tabletėmis ir tuo pat metu jam atliekama inkstų dializė, naudojant didelio pralaidumo poli(akrilnitrilo, natrio-2-metilalilosulfonato) membraną (pvz., AN 69). Pirmieji padidėjusio jautrumo reakcijos (anafilaksijos) požymiai yra veido patinimas, paraudimas, hipotenzija ir kvėpavimo sutrikimas. Pradėjus kraujo dializę, paprastai simptomai pasireiškia po kelių minučių. Nurodytų medžiagų kartu vartoti negalima. Tokiu atveju arba dializei reikia naudoti kitokią membraną, arba kraujospūdžiui bei širdies veiklos nepakankamumui mažinti vartoti kitokių vaistų (ne AKF inhibitorių).

Elektrolitų apykaitos sutrikimas, kalio kiekio kraujyje padidėjimas

EnaHEXAL tabletėmis gydomiems pacientams, ypač sergantiems inkstų ir (arba) širdies veiklos nepakankamumu, kraujyje gali padidėti kalio koncentracija. Tokiems ligoniams, kaip papildomos gydymo priemonės, kalį sulaikančių diuretikų arba kalio preparatų paprastai vartoti nerekomenduojama, kadangi dėl to serume gali per daug padidėti kalio koncentracija. Jei atrodo, kad nurodytų vaistų vartoti kartu reikia, jais gydant būtina reguliariai stebėti kalio koncentraciją serume.

Jei yra sunkus elektrolitų (ypač kalio ir natrio) apykaitos sutrikimas, EnaHEXAL tabletėmis gydyti galima tik labai tiksliai nustačius naudos ir pavojaus santykį bei dažnai ir reguliariai tikrinant elektrolitų kiekį serume.

Baltymų šalinimas su šlapimu (proteinurija)

Jei pacientas, serga inkstų veiklos nepakankamumu arba išgeria santykinai didesnę EnaHEXAL tablečių dozę, retai šlapime gali atsirasti baltymų. Jei proteinurija yra reikšminga, t. y. didesnė negu 1g per dieną, EnaHEXAL tabletėmis gydyti galima tik labai tiksliai apsvarsčius naudos ir pavojaus santykį bei reguliariai tikrinant klinikinius ir laboratorinių tyrimų rodmenis.

Audinių pabrinkimas, angioneurozinė edema

Pastebėta, kad AKF inhibitoriais (jiems priklauso ir EnaHEXAL tabletės) gydomiems pacientams retai pasireiškia veido ir galūnių, lūpų, liežuvio, tikrojo balso aparato ir/ar gerklų pabrinkimas. Vartojant EnaHEXAL tablečių, jis gali atsirasti bet kuriuo momentu. Tokiu atveju būtina nedelsiant nutraukti EnaHEXAL tablečių vartojimą ir pradėti tinkamą ligonio stebėjimą. Veido ir lūpų pabrinkimas paprastai praeina savaime, nors simptomams šalinti, kaip veiksmingą priemonę, galima vartoti antihistamininių vaistų.

Pacientams, kuriems buvo angioneurozinė edema, nesusijusi su gydymų AKF inhibitoriais, išgėrus AKF inhibitoriaus šis sutrikimas galbūt gali pasireikšti dažniau.

Pastebėta, kad juodosios rasės ligoniams AKF inhibitoriai angioneurozinę edemą sukelia dažniau, negu kitų rasių žmonėms.

Liežuvio, tikrojo balso aparato ir/ar gerklų angioneurozinė edema gali būti pavojinga gyvybei

Kraujo sudėties pokyčiai (neutropenija, agranulocitozė)

Pacientams, gydomiems nuo per didelio kraujo spaudimo AKF inhibitoriais, retai kraujyje gali sumažėti kai kurių rūšių leukocitų (atsiranda neutropenija ar agranulocitozė). Toks poveikis ligoniams, sergantiems nekomplikuota hipertenzija, pasireiškia retai, tačiau dažnesnis žmonėms, sergantiems inkstų veiklos nepakankamumu, ypač jei ligonis serga dar ir kraujagyslių bei jungiamojo audinio liga (pvz., sistemine raudonąja vilklige arba sklerodermija) arba yra gydomas imunodepresantais. Tokių pacientų leukocitų kiekybinę sudėtį reikia reguliariai tikrinti.

Nutraukus EnaHEXAL tablečių vartojimą, neutropenija ir agranulocitozė praeina savaime.

Jei EnaHEXAL tabletėmis gydomas ligonis pradeda karščiuoti, jam patinsta limfmazgiai ir/ar prasideda gerklės uždegimas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ir patikrinti leukocitų kiekį.

Kitų vaistų vartojimas

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Diuretikai (tiazidai ar kilpiniai diuretikai)

Dėl ankstesnio gydymo didele diuretikų doze ligonio organizme gali trūkti skysčio, todėl jam pradėjus vartoti enalaprilio yra didesnė hipotenzijos rizika (žr. 4.4 skyrių). Hipotenzinį poveikį galima sumažinti nutraukus gydymą diuretikais, padidinus skysčio ar druskos suvartojimą arba iš pradžių gydant maža enalaprilio doze.

Kiti antihipertenziniai vaistai

Šių vaistų vartojimas kartu gali stiprinti enalaprilio kraujospūdį mažinantį poveikį. Be to, šį poveikį gali stiprinti kartu su enalapriliu vartojamas nitroglicerinas, kiti organiniai nitratai ar kraujagysles plečiantys vaistai.

Nesteroidiniai vaistais nuo skausmo ir uždegimo, pvz., acetilsalicilo rūgštis, indometacinas. Galimas silpnesnis EnaHEXAL tablečių poveikis kraujo spaudimui.

Kalis ir jį organizme sulaikantys diuretikai, pvz., spironolaktonas, amiloridas, triamterenas, taip pat kitokie vaistai, didinantys kalio koncentraciją serume, pvz., heparinas. Serume labiau padidėja kalio koncentracija.

Litis. Serume didėja ličio koncentracija, todėl ją reikia reguliariai stebėti.

Tricikliai antidepresantai, antipsichoziniai vaistai, raminamieji vaistai, narkozei sukelti vartojamos medžiagos. Greičiau ir labiau sumažėja kraujo spaudimas (jeigu vartojama EnaHEXAL tablečių, reikia informuoti gydytoją anesteziologą).

Simpatikomimetikai

Simpatikomimetikai gali mažinti antihipertenzinį AKF inhibitorių poveikį.

Alopurinolis, organizmo imunitetą slopinantys vaistai (citostatikai, imunodepresantai, sisteminio poveikio kortikoidai), prokainamidas. Kraujyje sumažėja leukocitų (pasireiškia leukocitopenija).

Geriamieji cukraus kiekį kraujyje mažinantys vaistai (pvz., sulfanilšlapalo ir biguanidų grupės junginiai) ar insulinas. Dėl EnaHEXAL tablečių įtakos pasireiškia stipresnis cukraus kiekį kraujyje mažinantis poveikis.

Alkoholis

Alkoholis stiprina hipotenzinį AKF inhibitorių poveikį.

Acetilsalicilo rūgštis, tromboliziniai vaistai, beta adrenoreceptorių blokatoriai

Enalaprilio galima saugiai vartoti kartu su kardiologinėmis acetilsalicilo rūgšties dozėmis, tromboliziniais vaistais bei beta adrenoreceptorių blokatoriais.

EnaHEXAL vartojimas su maistu ir gėrimais

Valgant sūrų maistą silpnėja EnaHEXAL tablečių kraujo spaudimą ir širdies nepakankamumą mažinantis poveikis.

EnaHEXAL tabletės stiprina alkoholio poveikį.

Nėštumas

Jeigu esate nėščia (manote, kad galite būti pastojusi), pasakykite gydytojui. Jūsų gydytojas lieps Jums nebevartoti vaisto prieš planuojant pastojimą arba iš karto sužinojus apie nėštumą, ir paskirs kitą vaistinį preparatą vietoje EnaHEXAL. EnaHEXAL yra nerekomenduojamas ankstyvojo nėštumo laikotarpiu ir negali būti vartojamas, jei esate daugiau kaip tris mėnesius nėščia, nes tuomet jis gali labai pakenkti Jūsų kūdikiui.

Jūsų gydytojas paprastai patars Jums nutraukti EnaHEXAL vartojimą, kai tik sužinosite, jog esate nėščia.

Pastojus gydymo EnaHEXAL metu, prašom informuoti ir neatidėliojant apsilankyti pas savo gydytoją.

Žindymo laikotarpis

Pasakykite savo gydytojui, jei maitinate krūtimi ar ruošiatės pradėti tai daryti. EnaHEXAL vartojimo metu naujagimių (pirmąsias kelias savaites po gimimo) ir ypač prieš laiką gimusių kūdikių žindyti nerekomenduojama.

Planuojant žindyti vyresnio amžiaus kūdikį, Jūsų gydytojas patars dėl galimos EnaHEXAL vartojimo naudos ir rizikos, lyginant ją su kitais gydymo būdais.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Šiuo vaistu gydomų pacientų sveikatą turi reguliariai stebėti gydytojas. Kiekvieno paciento reakcija į vaistą gali būti skirtinga, todėl ji gali trikdyti gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus. Stipresnė ji būna gydymo pradžioje, didinant dozę, vieną vaistą keičiant kitu, taip pat kartu su vaistu geriant alkoholio.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines EnaHEXAL medžiagas

EnaHEXAL tablečių sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.


Išskleisti / Suskleisti Kas žinotina prieš vartojant vaistą

EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama, jei:

padidėjęs jautrumas enalapriliui, kitiems AKF inhibitoriams, tiazidams, sulfamidams ar bet kuriai pagalbinei preparato medžiagai;

pacientas turi polinkį į audinių patinimą (yra įgimta ar kitokia angioneurozinė edema arba ją buvo sukėlę anksčiau vartoti panašaus poveikio preparatai);

inkstų veikla labai sutrikusi;

kepenų veikla labai sutrikusi;

yra paskutiniai 6 nėštumo mėnesiai;

moteris žindo.

Specialios atsargumo priemonės

Toliau aprašyta, kokiomis aplinkybėmis EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių reikia vartoti labai atsargiai. Į gydytoją reikia kreiptis net ir tuo atveju, jei apie tai su juo jau buvo kalbėta.

Būtina laikytis didesnio atsargumo, jei:

sergama liga, kurios metu padidėja baltymų išsiskyrimas su šlapimu;

sutrikusi elektrolitų apykaita;

sutrikdytas imunitetas arba sergama specifine liga, t. y. kolagenoze, pvz., raudonąja vilklige, sklerodermija;

kartu gydoma vaistais, kurie slopina imuninę sistemą (pavyzdžiui, kai kuriais antinksčių hormonais (gliukokortikoidais), vaistais nuo vėžio, virusinių ligų), medikamentais, vartojamais nuo podagros, širdies ritmo sutrikimų ar psichikos ligų, pvz., ličio preparatais;

yra sumažėjęs kraujo tūris;

susiaurėjusios smegenų ar širdies kraujagyslės;

yra inkstų veiklos nepakankamumas (kreatinino koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml);

yra labai didelis kraujo spaudimas arba inkstų ligos sukeltas didelis kraujo spaudimas;

pacientas vyresnis negu 65 metų.

Prieš skirdamas EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių gydytojas patikrins inkstų veiklą bei sunormalins druskų ir (arba) skysčio kiekį.

Gydymo EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletėmis metu, ypač pradžioje ir pacientams, sergantiems sunkiu širdies veiklos nepakankamumu, kuris kartais būna susijęs su inkstų nepakankamumu, gali labai sumažėti kraujospūdis. Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijos stenozę, dažniau pasireiškia su AKF inhibitorių vartojimu susijęs inkstų veiklos nepakankamumas.

Audinių patinimas (angioneurozinė edema)

Skausmingas audinių patinimas, sukeliantis odos ir gleivinės skausmą, gali būti EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių sukeltos specifinės alerginės reakcijos požymis. Ši reakcija gali pasireikšti bet kuriuo gydymo metu ir pažeisti veidą, galūnes, lūpas, liežuvį ir gerklę. Jei patinsta gerklos, pacientas gali net uždusti

Jei išgėrus EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių pradeda tinti audiniai, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ar greitąją medicinos pagalbą.

Angioneurozinė edema daug dažniau pasireiškia juodosios rasės pacientams.

Kitokios padidėjusio jautrumo reakcijos

Jei EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių vartojantiems pacientams atliekama mažo tankio lipoproteinų aferezė, t. y. gydomas sunkus riebalų apykaitos sutrikimas, gali pasireikšti gyvybei pavojinga padidėjusio jautrumo reakcija. Jei minėtas specifinis riebalų apykaitos sutrikimo gydymas būtinas, prieš jį vietoj EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių gydytojas turi laikinai skirti gydymą kitokiu preparatu nuo didelio kraujo spaudimo.

Atliekant desensibilizaciją (mažinant ar slopinant alerginę reakciją) nuo vabzdžių (bičių, vapsvų) ir kartu vartojant EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių, dažniau gali pasireikšti sunki padidėjusio jautrumo reakcija: kraujospūdžio sumažėjimas, dusulys, vėmimas ir (arba) alerginė odos reakcija, todėl desensibilizacijos metu EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių vartoti draudžiama.

Inkstų arterijų stenozė (žr. skyrių “Kontraindikacijos”)

Jei ligonis, sergantis inkstų arterijų stenozės ar kitokio inkstų kraujagyslių pažeidimo sukelta hipertenzija, vartoja EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių, jam dažniau gali per daug sumažėti kraujospūdis ir pasireikšti inkstų veiklos nepakankamumas. Gydytojas turi nuolat stebėti ligonių, kuriems yra vienos pusės inksto arterijos stenozė, būklę.

Pacientams, kuriems yra abiejų inkstų arterijų arba vienintelio inksto arterijos stenozė, EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių vartoti draudžiama.

Kraujo dializė pro dirbtinį inkstą

Jei vartojančiam EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių ligoniui atliekama neatidėliotina dializė, naudojant specialią dializės membraną, pvz., “AN 69”, dažniau galima sunki padidėjusio jautrumo reakcija (gali ištikti net kraujotakos kolapsas), todėl gydytoją, kuris daro dializę, būtina informuoti, jog pacientas vartoja EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių.

Nesureguliuotas antinksčių veiklos padidėjimas

Ligoniams, kuriems yra minėtas sutrikimas, EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės tikriausiai kraujospūdį mažins nepakankamai, todėl jų vartoti nerekomenduojama.

Kraujo ląstelių kiekybinės sudėties pokyčiai

Retai ligoniams, sergantiems hipertenzija, sumažėja kai kurių rūšių leukocitų kiekis arba jie net išnyksta. Jeigu vartojant EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių atsiranda karščiavimas, limfmazgių patinimas ir (arba) gerklės uždegimas, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją ir nustatyti kiekybinę leukocitų sudėtį.

EnaHEXAL Comp vartojimas su maistu ir gėrimais

Maistas medikamento pasisavinimui ir poveikiui reikšmingos įtakos nedaro. Alkoholis stiprina enalaprilio hipotenzinį poveikį.

Nėštumas

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės, vartojamos nėštumo metu, ypač paskutiniaisiais šešiais mėnesiais, gali sukelti moters sveikatos sutrikimą, pažeisti vaisių ir net sukelti jo mirtį.

Prieš pradėdama vartoti EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių, moteris turi pasitikrinti, ar ji ne nėščia. Jų vartodama, pacientė privalo saugotis, kad nepastotų.

Žindymo laikotarpis

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Veikliosios EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių medžiagos išsiskiria su pienu, todėl prieš pradedant vartoti medikamento žindymą būtina nutraukti.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

EnaHEXAL Comp gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba jam daro nereikšmingą įtaką. Jei reikia vairuoti transportą ar valdyti mechanizmus, rekomenduojama atkreipti dėmesį į retkarčiais galimą galvos sukimąsi ir nuovargį.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines EnaHEXAL Comp medžiagas

Pacientams, kurie netoleruoja pieno cukraus ar kurių kraujyje per didelė gliukozės koncentracija, šio preparato vartoti negalima.

Kitų vaistų vartojimas

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių kraujospūdį mažinantį poveikį gali stiprinti:

kitokie kraujospūdį mažinantys vaistai;

vainikines arterijas plečiantys medikamentai (nitratai);

vaistai nuo epilepsijos (barbitūratai);

medikamentai nuo psichikos ligų (fenotiazino dariniai, kai kurie antidepresantai);

alkoholis (gali stiprėti ne tik vaisto, bet ir alkoholio poveikis).

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių kraujospūdį mažinantį poveikį gali silpninti:

medikamentai nuo skausmo ir uždegimo (pavyzdžiui, salicilo rūgšties dariniai, indometacinas);

natrio chloridas;

per didelį lipidų kiekį kraujyje mažinantys preparatai (kolestiraminas, kolestipolis), kadangi jie silpnina EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių absorbciją iš žarnų.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės gali stiprinti kai kurių vaistų veiksmingumą, pvz.:

kai kurių medikamentų nuo reumato (salicilatų);

kalio ir kai kurių preparatų (diuretikų), mažinančių kalio išsiskyrimą iš organizmo;

ličio;

vaistų nuo širdies nepakankamumo (rusmenės glikozidų).

Dėl EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių poveikio gali silpnėti kai kurių medikamentų veiksmingumas, pvz.:

kai kurių antinksčių hormonų, vartojamų kraujotakos kolapsui šalinti;

vaistų nuo cukrinio diabeto.

Kraujyje gali sumažėti leukocitų kiekis, jei EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletėmis gydoma kartu su:

vaistais nuo podagros (alopurinoliu);

medikamentais, silpninančiais organizmo gynybinę reakciją, pvz., vartojamais gydant reumatą, sunkią alerginę ligą (pvz., astmos priepuolį), po organų persodinimo ar slopinant auglio augimą;

preparatais nuo širdies ritmo sutrikimo (prokainamidu).

Gali sutrikti mineralų apykaita (dažniausiai padidėja kalio ir (arba) magnio išsiskyrimas), jei EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletėmis gydoma kartu su:

druskų išsiskyrimą skatinančiais diuretikais, pvz., furozemidu;

antinksčių hormonais ar medikamentais, vartojamais antinksčių veiklai tirti (AKTH);

vaistais nuo skrandžio opos (karbenoksolonu);

medikamentais nuo grybelių (amfotericinu B);

penicilinu G;

vaistais nuo reumato (salicilatais);

vidurių laisvinamaisiais preparatais (jei jais piktnaudžiaujama);

trimetoprimu ir (ar) sulfatrimetoprimu.

Jei EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletėmis gydoma kartu su kai kuriais chirurginių procedūrų metu vartojamais vaistais, ypač narkozę sukeliančiais preparatais, gali stiprėti pastarųjų medikamentų poveikis ar pasireikšti stipresnis nepageidaujamas poveikis, todėl anesteziologą būtina informuoti, apie EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių vartojimą.


Išskleisti / Suskleisti Kas žinotina prieš vartojant vaistą

EnaHEXAL Comp vartoti negalima:

jeigu yra alergija enalapriliui, kitiems AKF inhibitoriams, tiazidams, sulfamidams ar bet kuriai pagalbinei medžiagai;

pacientas turi polinkį į audinių patinimą (yra įgimta ar kitokia angioneurozinė edema arba ją buvo sukėlę anksčiau vartoti panašaus poveikio preparatai);

inkstų veikla labai sutrikusi;

yra klinikai reikšmingas elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, kraujyje padidėjusi kalio koncentracija arba yra natrio ar kalio trūkumas;

kepenų veikla labai sutrikusi;

pacientė yra nėščia;

moteris žindo.

Specialių atsargumo priemonių reikia:

Toliau aprašyta, kokiomis aplinkybėmis EnaHEXAL Comp reikia vartoti labai atsargiai. Į gydytoją reikia kreiptis net ir tuo atveju, jei apie tai su juo jau buvo kalbėta.

EnaHEXAL Comp reikia vartoti labai atsargiai, jei:

sergama liga, kurios metu padidėja baltymų išsiskyrimas su šlapimu;

sutrikusi elektrolitų apykaita;

sutrikdytas imunitetas arba sergama specifine liga, t. y. kolagenoze, pvz., raudonąja vilklige, sklerodermija;

kartu gydoma vaistais, kurie slopina imuninę sistemą (pvz., kai kuriais antinksčių hormonais, t. y. gliukokortikoidais, vaistais nuo vėžio, virusinių ligų), vaistais , vartojamais nuo podagros, širdies ritmo sutrikimų ar psichikos ligų, pvz., ličio preparatais;

yra sumažėjęs kraujo tūris;

susiaurėjusios smegenų ar širdies kraujagyslės;

yra inkstų veiklos nepakankamumas (kreatinino koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml);

dėl inkstų pažeidimo ar kitos priežasties labai padidėjęs kraujo spaudimas;

pacientas vyresnis negu 65 metų.

Prieš skirdamas EnaHEXAL Comp gydytojas patikrins inkstų veiklą bei sunormalins druskų ir (arba) skysčio kiekį.

Gydymo EnaHEXAL Comp metu, ypač pradžioje ir pacientams, sergantiems sunkiu širdies veiklos nepakankamumu, kuris kartais būna susijęs su inkstų nepakankamumu, gali labai sumažėti kraujospūdis. Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijos stenozę, dažniau pasireiškia su AKF inhibitorių vartojimu susijęs inkstų veiklos nepakankamumas.

Audinių patinimas (angioneurozinė edema)

Skausmingas audinių patinimas, sukeliantis odos ir gleivinės skausmą, gali būti EnaHEXAL Comp sukeltos specifinės alerginės reakcijos požymis. Ši reakcija gali pasireikšti bet kuriuo gydymo metu ir pažeisti veidą, galūnes, lūpas, liežuvį ir gerklę. Jei patinsta gerklos, pacientas gali net uždusti

Jei išgėrus EnaHEXAL Comp pradeda tinti audiniai, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ar kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Angioneurozinė edema dažniau gali pasireikšti juodosios rasės pacientams.

Kitokios padidėjusio jautrumo reakcijos

Jei EnaHEXAL Comp vartojantiems pacientams atliekama mažo tankio lipoproteinų aferezė, t. y. gydomas sunkus riebalų apykaitos sutrikimas, gali pasireikšti gyvybei pavojinga padidėjusio jautrumo reakcija. Jei minėtas specifinis riebalų apykaitos sutrikimo gydymas būtinas, prieš jį vietoj EnaHEXAL Comp gydytojas turi laikinai skirti gydymą kitokiu preparatu nuo didelio kraujo spaudimo.

Atliekant desensibilizaciją (mažinant ar slopinant padidėjusį jautrumą) vabzdžių (bičių, vapsvų) nuodams ir kartu vartojant EnaHEXAL Comp tablečių, dažniau gali pasireikšti sunki padidėjusio jautrumo reakcija: kraujospūdžio sumažėjimas, dusulys, vėmimas ir (arba) alerginė odos reakcija, todėl desensibilizacijos metu EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama.

Inkstų arterijų stenozė

Jei ligonis, sergantis inkstų arterijų stenozės ar kitokio inkstų kraujagyslių pažeidimo sukelta hipertenzija, vartoja EnaHEXAL Comp tablečių, jam dažniau gali per daug sumažėti kraujospūdis ir pasireikšti inkstų veiklos nepakankamumas. Ligonių, kuriems yra vienos pusės inksto arterijos stenozė, sveikatos būklę turi nuolat prižiūrėti gydytojas.

Pacientams, kuriems yra abiejų inkstų arterijų arba vienintelio inksto arterijos stenozė, EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama.

Kraujo valymas (dializė)

Jei vartojančiam EnaHEXAL Comp ligoniui atliekama neatidėliotina dializė, naudojant specialią dializės membraną, pvz., “AN 69”, dažniau galima sunki padidėjusio jautrumo reakcija (gali ištikti net kraujotakos kolapsas), todėl gydytoją, kuris daro dializę, būtina informuoti, jog pacientas vartoja EnaHEXAL Comp tablečių.

Neišgydytas antinksčių veiklos padidėjimas

Ligoniams, kuriems yra minėtas sutrikimas, EnaHEXAL Comp tikriausiai kraujospūdį mažins nepakankamai, todėl jų vartoti nerekomenduojama.

Kraujo kiekybinės sudėties pokyčiai

Retai ligoniams, sergantiems hipertenzija, sumažėja kai kurių rūšių leukocitų kiekis arba jie net išnyksta. Jeigu vartojant EnaHEXAL Comp atsiranda karščiavimas, limfmazgių patinimas ir (arba) gerklės uždegimas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir padaryti leukogramą (nustatyti leukocitų kiekį procentais).

Kitų vaistų vartojimas

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

EnaHEXAL Comp tablečių kraujospūdį mažinantį poveikį gali stiprinti:

kitokie kraujospūdį mažinantys vaistai;

vainikines arterijas plečiantys vaistai (nitratai);

vaistai nuo epilepsijos (barbitūratai);

vaistai nuo psichikos ligų (fenotiazino dariniai, kai kurie antidepresantai);

alkoholis (gali stiprėti ne tik vaisto, bet ir alkoholio poveikis).

EnaHEXAL Comp tablečių kraujospūdį mažinantį poveikį gali silpninti:

vaistai nuo skausmo ir uždegimo (pavyzdžiui, salicilo rūgšties dariniai, indometacinas);

natrio chloridas;

per didelį lipidų kiekį kraujyje mažinantys preparatai (kolestiraminas, kolestipolis), kadangi jie silpnina EnaHEXAL Comp tablečių absorbciją iš žarnų.

EnaHEXAL Comp tabletės gali stiprinti kai kurių vaistų veiksmingumą, pvz.:

kai kurių vaistų nuo reumato (salicilatų);

kalio ir kai kurių preparatų (diuretikų), mažinančių kalio išsiskyrimą iš organizmo;

ličio;

vaistų nuo širdies nepakankamumo (rusmenės glikozidų).

EnaHEXAL Comp tablečių poveikio gali silpnėti kai kurių vaistų veiksmingumas, pvz.:

kai kurių antinksčių hormonų, vartojamų kraujotakos kolapsui šalinti;

vaistų nuo cukrinio diabeto.

Kraujyje gali sumažėti leukocitų kiekis, jei EnaHEXAL Comp tabletėmis gydoma kartu su:

vaistais nuo podagros (alopurinoliu);

vaistais, silpninančiais organizmo gynybinę reakciją, pvz., vartojamais gydant reumatą, sunkią alerginę ligą (pvz., astmos priepuolį), po organų persodinimo ar slopinant auglio augimą;

preparatais nuo širdies ritmo sutrikimo (prokainamidu).

Gali sutrikti mineralų apykaita (dažniausiai padidėja kalio ir/ar magnio išsiskyrimas), jei EnaHEXAL Comp tablečių vartojama kartu su:

druskų išsiskyrimą skatinančiais diuretikais, pvz., furozemidu;

antinksčių hormonais ar vaistais, vartojamais antinksčių veiklai tirti (AKTH);

vaistais nuo skrandžio opos (karbenoksolonu);

vaistais nuo grybelių (amfotericinu B);

penicilinu G;

vaistais nuo reumato (salicilatais);

vidurių laisvinamaisiais preparatais (jei jais piktnaudžiaujama);

trimetoprimu ir (ar) sulfatrimetoprimu.

Jei EnaHEXAL Comp vartojama kartu su kai kuriais vaistais, kurie būtini chirurginių procedūrų metu, ypač narkozę sukeliančiais preparatais, gali stiprėti pastarųjų vaistų poveikis ar pasireikšti stipresnis nepageidaujamas poveikis, todėl anesteziologą būtina informuoti, apie EnaHEXAL Comp vartojimą.

EnaHEXAL Comp vartojimas su maistu ir gėrimais

Maistas vaisto pasisavinimui ir poveikiui reikšmingos įtakos nedaro. Alkoholis stiprina enalaprilio hipotenzinį poveikį.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

EnaHEXAL Comp tabletės, vartojamos nėštumo metu, gali sukelti moters sveikatos sutrikimą, pažeisti vaisių ir net sukelti jo mirtį.

Prieš pradėdama vartoti EnaHEXAL Comp tablečių, moteris turi pasitikrinti, ar ji ne nėščia. Jų vartodama, pacientė privalo saugotis, kad nepastotų. Vis dėlto, jei moteris pastoja, reikia pasakyti gydytojui, kuris paskirs gydymą saugesniais vaistais.

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Veikliosios EnaHEXAL Comp medžiagos išsiskiria su pienu, todėl prieš pradedant vartoti vaisto žindymą būtina nutraukti.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Vartojant EnaHEXAL Comp, kaip ir kitų antihipertenzinių preparatų, gali susilpnėti, pvz., gydymo pradžioje, pakeitus dozę arba kartu su vaistu geriant alkoholio, gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus, tačiau šis poveikis priklauso nuo žmogaus jautrumo vaistui..

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines EnaHEXAL Comp medžiagas

Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą


Išskleisti / Suskleisti Kaip vartoti vaistą

Jeigu gydytojo nepaskirta kitaip, rekomenduojama EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg tablečių vartoti taip, kaip nurodyta toliau. Būtina tiksliai laikytis dozavimo nurodymų, priešingu atveju EnaHEXAL Comp gali sukelti šalutinį poveikį.

EnaHEXAL Comp galima vartoti tik po to, kai pacientui gydytojas nustato veikliųjų šio sudėtinio preparato medžiagų dozę. Gydytojo nurodymu, kai kuriems ligoniams iš karto vietoj gydymo preparatu, kurio sudėtyje yra viena veiklioji medžiaga, galima pradėti vartoti sudėtinio preparato, t. y. EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg tablečių.

Įprastinė paros dozė pacientams, kuriuos galima gydyti sudėtiniu preparatu, yra viena EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg tabletė (atitinka 10 mg enalaprilio maleato ir 25 mg hidrochlorotiazido).

Paprastai pacientams, ypač ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi (kreatinino koncentracija serume ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml), ir vyresniems negu 65 metų žmonėms, didelio kraujospūdžio gydymą reikėtų pradėti laipsniškai preparatu, kurio sudėtyje yra viena veiklioji medžiaga.

Vaikams EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg tabletės netinka.

Nurodymas

Vietoj kitokio vaisto pradėjus vartoti EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg tablečių, ligonių, ypač tokių, kurių organizme trūksta druskų ir (arba) skysčių (pavyzdžiui, dėl vėmimo, viduriavimo, prieš gydymą vartotų diuretikų), kurie serga širdies nepakankamumu, sunkia hipertenzija, kraujo spaudimas gali per daug sumažėti, todėl tokius pacientus medikas stebės mažiausiai 8 valandas.

EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg tablečių galima gerti nepriklausomai nuo valgymo laiko. Paskirtą paros dozę patariama vartoti iš ryto, gausiai užsigeriant skysčio, pvz., stikline vandens.

Vaisto vartojimo trukmę nustato gydytojas.

Pavartojus per didelę EnaHEXAL Comp dozę

Priklausomai nuo perdozavimo sunkumo gali atsirasti tokių organų veiklos pokyčių: ilgai trunkanti diurezė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, labai mažas kraujospūdis, sąmonės pritemimas (gali ištikti net koma), traukuliai, dalinis paralyžius (parezė), širdies ritmo suretėjimas ar kitoks sutrikimas, kraujotakos šokas, inkstų veiklos nepakankamumas, žarnų nepraeinamumas.

Įtarus, jog perdozuota, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją.

Pamiršus pavartoti EnaHEXAL Comp

Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Tokiu atveju toliau reikia vartoti nurodytą EnaHEXAL Comp dozę.

Pokyčiai nutraukus EnaHEXAL Comp vartojimą

Gali vėl padidėti kraujo spaudimas.

Jei pacientas savo nuožiūra nori pertraukti arba baigti prieš laiką EnaHEXAL Comp vartojimą (pvz., dėl nepageidaujamo poveikio ar pagerėjusios savijautos), būtina prieš tai pasitarti su gydytoju.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


Išskleisti / Suskleisti Kaip vartoti vaistą

Jeigu gydytojo nepaskirta kitaip, rekomenduojama EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių vartoti taip, kaip nurodyta toliau. Būtina tiksliai laikytis dozavimo nurodymų, priešingu atveju EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės gali sukelti šalutinį poveikį.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių galima vartoti tik po to, kai pacientui gydytojas nustato veikliųjų šio sudėtinio preparato medžiagų dozę. Jei gydytojas mano, kad yra leistina, jis turi apsvarstyti, ar negalima iš karto vietoj monoterapijos, taikyti gydymą sudėtiniu preparatu, t. y. EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletėmis.

Įprastinė paros dozė pacientams, kuriuos galima gydyti sudėtiniu preparatu, yra viena EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletė (atitinka 20 mg enalaprilio maleato ir 6 mg hidrochlorotiazido).

Paprastai pacientams, ypač ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi (kreatinino koncentracija ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml), ir vyresniems negu 65 metų žmonėms, didelio kraujospūdžio gydymą reikėtų pradėti laipsniškai preparatu, kurio sudėtyje yra viena veiklioji medžiaga.

Vaikams EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės netinka.

Nurodymas

Vietoj kitokio medikamento pradėjus vartoti EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių, ligonių, ypač tokių, kurių organizme trūksta druskų ir (arba) skysčių (pavyzdžiui, dėl vėmimo, viduriavimo, prieš gydymą vartotų diuretikų), kurie serga širdies nepakankamumu, sunkia hipertenzija, kraujo spaudimas gali per daug sumažėti, todėl tokius pacientus reikia stebėti mažiausiai 8 valandas.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių galima gerti nepriklausomai nuo valgymo laiko. Nustatytą dienos dozę patariama vartoti iš ryto, gausiai užsigeriant skysčio, pvz., stikline vandens.

Vaisto vartojimo trukmę nustato gydytojas.

Pavartojus per didelę EnaHEXAL Comp dozę

Priklausomai nuo perdozavimo sunkumo gali atsirasti tokių organų veiklos pokyčių: ilgai trunkanti diurezė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, labai mažas kraujospūdis, sąmonės pritemimas (gali ištikti net koma), traukuliai, dalinis paralyžius (parezė), širdies ritmo suretėjimas ar kitoks sutrikimas, kraujotakos šokas, inkstų nepakankamumas, žarnų nepraeinamumas.

Įtarus, jog perdozuota, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją.

Pamiršus pavartoti EnaHEXAL Comp

Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima. Tokiu atveju toliau reikia vartoti nurodytą EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių dozę.

Pokyčiai nutraukus EnaHEXAL Comp vartojimą

Gali vėl padidėti kraujo spaudimas.

Jei pacientas savo nuožiūra EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių vartojimą nori pertraukti arba baigti prieš laiką (pvz., dėl nepageidaujamo poveikio ar pagerėjusios savijautos), būtina prieš tai pasitarti su gydytoju.


Išskleisti / Suskleisti Kaip vartoti vaistą

EnaHEXAL visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pradėjus vartoti EnaHEXAL tablečių pacientams, ypač tiems, kurių organizme trūksta druskų ir (arba) skysčio (pvz., ligonis dializuojamas, vemia, viduriuoja, vartoja diuretikų), kurie serga širdies nepakankamumu, sunkia ar dėl inkstų ligos atsiradusia hipertenzija, gali staiga labai sumažėti kraujo spaudimas. Jei įmanoma, prieš EnaHEXAL tablečių vartojimą reikia sunormalinti druskų ir (arba) skysčio kiekį organizme, sumažinti diuretikų vartojimą arba atsižvelgus į aplinkybes jų visai nevartoti.

Tokiems ligoniams iš pradžių reikia gerti kartą per dieną iš ryto mažiausią vienkartinę dozę, t. y. pusę EnaHEXAL 5 mg tabletės (atitinka 2,5 mg enalaprilio maleato).

Kad būtų išvengta per didelio nekontroliuojamo staigaus kraujospūdžio sumažėjimo, išgėrus pirmąją dozę ar padidinus enalaprilio maleato ir/ar diuretiko, veikiančio Henlės kilpoje, dozę, pacientą mažiausiai 8 valandas turi stebėti gydytojas.

Ligonį, sergantį sunkios eigos kraujospūdžio padidėjimu (piktybine hipertenzija) arba sunkiu širdies nepakankamumu, gydyti EnaHEXAL tabletėmis reikia pradėti ligoninėje.

Hipertenzija

Paprastai pradinė dozė yra viena EnaHEXAL 5 mg tabletė (atitinka 5 mg enalaprilio maleato), kurią reikia gerti iš ryto. Jei nuo tokios dozės kraujo spaudimas nesunormalėja, paros dozę galima didinti: tuomet per dieną reikia gerti vieną EnaHEXAL 10 mg tabletę (atitinka 10 mg enalaprilio maleato). Dozę didinti reikia ne anksčiau kaip po 3 savaičių.

Paprastai palaikomoji paros dozė yra viena EnaHEXAL 10 mg tabletė (atitinka 10 mg enalaprilio maleato). Daugiausiai per parą galima gerti 2 kartus po vieną EnaHEXAL 20 mg tabletę (atitinka 40 mg enalaprilio maleato).

Širdies nepakankamumas / kairiojo širdies skilvelio veiklos sutrikimas

Paprastai pradinė dozė yra pusė EnaHEXAL 5 mg tabletės (atitinka 2,5 mg enalaprilio maleato). Ją reikia gerti iš ryto. Dozę reikia didinti laipsniškai, atsižvelgiant į vaisto sukeltus ligonio sveikatos pokyčius. Palaikomoji paros dozė dažniausiai yra viena arba dvi EnaHEXAL 5 mg tabletės (atitinka 5 – 10 mg enalaprilio maleato). Per parą reikėtų vartoti ne daugiau kaip 20 mg enalaprilio.

Dozavimas, jei inkstų funkcija sutrikusi nedaug (kreatinino klirensas yra 30 – 60 ml/min.) arba jei pacientas vyresnis negu 65 metų

Paprastai pradinė dozė yra pusė EnaHEXAL 5 mg tabletės (atitinka 2,5 mg enalaprilio maleato). Ją reikia gerti iš ryto. Palaikomoji paros dozė dažniausiai yra viena arba dvi EnaHEXAL 5 mg tabletės (atitinka 5 – 10 mg enalaprilio maleato). Per parą reikėtų vartoti ne daugiau kaip 20 mg enalaprilio.

Dozavimas, jei inkstų veikla labai sutrikusi (kreatinino klirensas mažesnis negu 30 ml/min.) arba jei pacientas dializuojamas

Paprastai iš pradžių per parą reikia gerti pusę EnaHEXAL 5 mg tabletės (atitinka 2,5 mg enalaprilio maleato). Dializuojamiems pacientams vaistą reikia gerti po dializės. Palaikomoji paros dozė dažniausiai yra viena EnaHEXAL 5 mg tabletė (atitinka 5 mg enalaprilio maleato). Per parą galima vartoti ne daugiau kaip 10 mg enalaprilio.

EnaHEXAL tabletes galima gerti nepriklausomai nuo valgio laiko.

Paprastai paros dozė išgeriama ryte iš karto. Jei reikia, ją galima gerti per 2 kartus, t. y. iš ryto ir vakare. Tabletes reikia užsigerti pakankamu kiekiu skysčio, pvz., stikline vandens.

Pastaba dėl vartojimo. Kad tabletę padalyti, ją reikia padėti laužimo įranta į viršų ant kieto pagrindo ir švelniai spausti nykščiu tol, kol tabletė perlūžta.

EnaHEXAL tablečių vartojimo trukmę nustato gydytojas.

Jeigu manote, kad EnaHEXAL veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pavartojus per didelę EnaHEXAL dozę

Priklausomai nuo perdozavimo stiprumo gali pasireikšti tokie simptomai: silpnumas, svaigulys, prakaito pylimas, regos sutrikimas, sąmonės pritemimas (ji gali net išnykti), vėmimas, traukuliai, gali net sustoti inkstų veikla.

Jei įtariama, jog vaisto perdozuota, būtina neatidėliotina gydytojo pagalba.

Pamiršus pavartoti EnaHEXAL

Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.. EnaHEXAL tablečių reikia vartoti toliau taip, kaip paskirta.

Nustojus vartoti EnaHEXAL

Ligoniams, sergantiems hipertenzija, kraujo spaudimas gali vėl padidėti, o širdies raumens nepakankamumu sergantiems žmonėms vėl gali atsirasti ligos simptomų.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


Išskleisti / Suskleisti Kaip vartoti vaistą

Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Aukštas kraujospūdis (hipertenzija):

įprasta pradinė paros dozė yra nuo 5 mg iki 20 mg enalaprilio maleato;

kai kuriems pacientams gali būti reikalinga mažesnė negu 5 mg pradinė paros dozė;

įprasta palaikomoji paros dozė yra 20 mg enalaprilio maleato;

didžiausia paros dozė yra 40 mg enalaprilio maleato.

Širdies nepakankamumas:

įprasta pradinė paros dozė yra 2,5* mg enalaprilio maleato Jūsų gydytojas paskirs dozę didinti laipsniškai, atsižvelgiant į vaisto sukeltus Jūsų sveikatos pokyčius;

įprasta palaikomoji paros dozė yra 20 mg enalaprilio maleato;

didžiausia paros dozė yra 40 mg enalaprilio maleato.

Jei paciento inkstų veikla sutrikusi

Jūsų gydytojas gali nuspręsti ilginti pertrauką tarp enalaprilio maleato tablečių vartojimo ar mažinti EnaHEXAL dozę.

Kaip vartoti senyviems pacientams

Jūsų gydytojas paskirs EnaHexal dozę, priklausomai nuo Jūsų inkstų funkcijos.

Kaip vartoti vaikams

Yra nedaug duomenų apie EnaHEXAL vartojimą vaikams, jei Jiems pasireiškia padidėjęs kraujo spaudimas (hipertenzija). Gydytojas nustato EnaHEXAL dozę atsižvelgdamas į vaiko svorį ir kraujo spaudimą.

Pradinė dozė:

2,5* mg kartą per parą vaikams, sveriantiems nuo 20 iki 50 kg;

5 mg kartą per parą vaikams, sveriantiems 50 kg ar daugiau.

Palaikomąją dozę paskiria gydytojas:

vaikams, sveriantiems nuo 20 iki 50 kg, galima vartoti kartą per parą ne daugiau kaip 20 mg enalaprilio maleato,

vaikams, sveriantiems 50 kg ar daugiau galima vartoti kartą per parą ne daugiau kaip 40 mg enalaprilio maleato.

Vartoti EnaHEXAL naujagimiams ir vaikams, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, nerekomenduojama.

* Vaisto EnaHEXAL 2,5 mg dozės vartoti neįmanoma. Šiai dozei vartoti tabletes esančias rinkoje, kurių sudėtyje yra mažesnis enalaprilio kiekis (pvz. 5 mg dalomą tabletę). Kokį vaistą vartoti, Jums nurodys gydytojas.

Vartojimo metodas

EnaHEXAL tabletes galite vartoti valgydami arba kitu metu. Tabletes užgerkite vandeniu.

Ką daryti pavartojus per didelę EnaHEXAL dozę?

Jei Jūs išgėrėte EnaHEXAL daugiau negu reikia, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją ar artimiausią ligoninę.

Gali pasireikšti tokie simptomai: silpnumas, galvos svaigimas, prakaito pylimas, regos sutrikimas, sąmonės pritemimas (ji gali net išnykti), širdies ritmo sutrikimas, vėmimas, traukuliai.

Pamiršus pavartoti EnaHEXAL

Praleidus dozę, Jūs galite ją išgerti kai prisiminsite, nebent būtų beveik laikas gerti kitą dozę. Tuomet laikykitės savo įprasto dozavimo plano. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.

Nustojus vartoti EnaHEXAL

Jei sergate didelio kraujo spaudimo liga, nustojus vartoti šio vaisto, Jūsų kraujo spaudimas gali vėl padidėti; o jei sergate širdies veiklos nepakankamumu - Jums vėl gali pasireikšti ligos simptomų.

Be gydytojo leidimo nenutraukite šio vaisto vartojimo.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


Išskleisti / Suskleisti Galimas šalutinis poveikis

Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Nedelsdami nutraukite EnaHEXAL vartojimą ir kreipkitės į gydytoją ar artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių, jeigu pasireiškia sunki alerginė reakcija, vadinama angioneurozine edema. Jos simptomai:

bėrimas,

niežulys,

patinimas – veido, lūpų, burnos, gerklų, jis gali apsunkinti rijimą ar kvėpavimą.

Dėl šio šalutinio poveikio Jums gali prireikti skubios gydytojo pagalbos ar gydymo ligoninėje.

Gali pasireikšti tokių šalutinių poveikių:

labai dažnas šalutinis poveikis (pasireiškė daugiau negu 1 iš 10 pacientų):

galvos svaigimas;

pykinimas;

bendrasis silpnumas;

neryškus matymas;

kosulys;

dažnas šalutinis poveikis (pasireiškė nuo 1 iki 10 iš 100 pacientų):

padidėjęs kalio kiekis kraujyje (hiperkalemija), padidėjęs kreatinino kiekis kraujyje;

kraujo spaudimo sumažėjimas (hipotenzija), įskaitant kraujospūdžio kritimą dėl greitos kūno padėties pakeitimo iš sėdimos ar gulimos į stovimą, kartais lydimą galvos svaigimo (ortostatinė hipotenzija);

staigus sąmonės netekimas (sinkopė);

krūtinės skausmas, širdies ritmo sutrikimas, širdies ritmo padažnėjimas (tachikardija), skausmingas veržimo pojūtis krūtinėje (krūtinės angina);

galvos skausmas, depresija;

dusulys (dispnėja);

viduriavimas, pilvo skausmas, skonio sutrikimas;

ūmus veido, lūpų, burnos, liežuvio, gerklų tinimas (trukdantis ryti ar kvėpuoti), ūmus rankų ir kojų tinimas ir (arba) niežulys bei bėrimas (angioneurozinė edema);

nuovargis;

nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškė nuo 1 iki 10 iš 1000 pacientų):

šlapalo kiekio kraujyje padidėjimas, natrio kiekio kraujyje sumažėjimas (hiponatremija), cukraus kiekio kraujyje sumažėjimas (hipoglikemija);

netolygus širdies plakimas, širdies priepuolis (širdies raumens infarktas) ar insultas (galvos smegenų infarktas), galimai dėl labai sumažėjusio kraujo spaudimo padidėjusios rizikos pacientams;

mažakraujystė (aplazinė ar hemolizinė anemija);

sumišimas, mieguistumas, nemiga, nervingumas, galvos svaigimas;

be priežasties atsiradęs peršėjimo, niežėjimo ar dilgčiojimo pojūtis (parestezijos);

gerklės skausmas, nosies varvėjimas, balso užkimimas, astma;

žarnų veiklos sulėtėjimas, kasos uždegimas, pasireiškiantis stipriu skausmu viršutinėje pilvo dalyje, (pankreatitas), virškinimo sutrikimas, pasireiškiantis pilnumo pojūčiu viršutinėje pilvo dalyje, skausmu skrandžio srityje, rauguliu, pykinimu, vėmimu ir rėmeniu (dispepsija), vidurių užkietėjimas, apetito netekimas (anoreksija), jautrus skrandis, burnos džiūvimas, virškinamojo kanalo opos;

inkstų veiklos sutrikimas, inkstų nepakankamumas, padidėjęs baltymų kiekis šlapime (proteinurija);

padidėjęs prakaitavimas, niežulys, dilgėlinė, plaukų slinkimas;

raumenų spazmas, veido paraudimas, spengimas ausyse, bendrasis negalavimas, karščiavimas, impotencija;

retas šalutinis poveikis (pasireiškė nuo 1 iki 10 iš 10000 pacientų):

kepenų fermentų, bilirubino kiekio padidėjimas kraujo serume;

rankų ar kojų pirštų blyškumas ir šalimas (Reino sindromas);

neįprasti sapnai, miego sutrikimas;

kraujo pokyčiai: neutropenija (padidėja infekcijų rizika), hemoglobino kiekio, hematokrito rodmenų sumažėjimas, trombocitopenija (padidėja kraujavimo rizika), agranulocitozė (pasireiškia burnos išopėjimu, karščiavimu), pancitopenija, limfadenopatija;

kaulų čiulpų veiklos slopinimas;

autoimuninės ligos;

nenormalūs sapnai, miego sutrikimai;

plaučių infiltratai;

nosies gleivinės uždegimas;

plaučių uždegimas (eozinofilinė pneumonija), alerginis alveolitas;

burnos gleivinės uždegimas (stomatitas/aftos), liežuvio uždegimas;

šlapimo išskyrimo sumažėjimas (oligurija);

odą pažeidžiančios sunkios būklės - daugiaformė eritema, Stivenso ir Džonsono sindromas, eksfoliacinis dermatitas, toksinė epidermolizė, pūslinė, odos raudonė;

išbėrimas, jautrumo šviesai padidėjimas ar kitos odos reakcijos;

kepenų nepakankamumas, kepenų uždegimas (hepatitas), gelta (odos ir akių pageltimas);

krūtų padidėjimas vyrams (ginekomastija);

labai retas šalutinis poveikis (pasireiškė mažiau negu 1 iš 10000 pacientų):

žarnų angioneurozinė edema (žarnų patinimas, kurio simptomai yra pilvo skausmas, vėmimas ir viduriavimas).

Pranešimas apie šalutinį poveikį

Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu mailto:NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.


Išskleisti / Suskleisti Galimas šalutinis poveikis

EnaHEXAL, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Reikia nutraukti EnaHEXAL vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją ar artimiausios ligoninės neatidėliotinos medicinos pagalbos skyrių, jeigu atsiranda toliau išvardytas šalutinis poveikis: sunki alerginė reakcija, vadinama angioneurozine edema: atsiranda išbėrimas, niežulys, veido, lūpų, burnos ar gerklės patinimas, dėl kurio gali pasunkėti rijimas ar kvėpavimas. Šis šalutinis poveikis yra sunkus ir dažnas (pasireiškia daugiau negu 1 iš 100, bet mažiau negu 1 iš 10 pacientų), todėl Jums gali prireikti neatidėliotinos mediko pagalbos ar gydymo ligoninėje.

Labai dažni (pastebėta daugiau negu 1 iš 10 pacientų)

- Neryškus matymas.

- Galvos svaigimas.

- Kosulys.

- Pykinimas

- Bendrasis silpnumas.

Dažni (pastebėta daugiau negu 1 iš 100, bet mažiau negu 1 iš 10 pacientų)

- Galvos skausmas, depresija.

- Širdies priepuolis, praeinantis smegenų kraujotakos sutrikimas („mini insultas “) (daugiausia ligoniams, kenčiantiems dėl žemo kraujo spaudimo).

- Nualpimas, krūtinės skausmas, nenormalus širdies plakimas, per dažnas širdies plakimas (tachikardija).

- Dusulys.

- Viduriavimas, pilvo skausmas, skonio sutrikimas.

- Išbėrimas, padidėjusio jautrumo reakcija, veido, galūnių, lūpų, liežuvio patinimas.

- Nuovargis.

- Per didelis kalio kiekis kraujyje, dėl kurio gali sutrikti širdies ritmas, per didelis kreatinino kiekis kraujyje.

Nedažni (pastebėta daugiau negu 1 iš 1000, bet mažiau negu 1 iš 100 pacientų)

- Raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) kiekio sumažėjimas, dėl kurio gali atsirasti odos blyškumas ir pasireikšti silpnumas ar dusulys (mažakraujystė).

- Mažas kraujo spaudimas, susijęs su kūno padėties pokyčiu (pvz., apsvaigimo ar silpnumo pojūtis Jums keičiant kūno padėtį iš gulimos į stovimą).

- Nosies varvėjimas, gerklės skausmas, užkimęs balsas, bronchų spazmas, astmos priepuolis.

- Žarnų obstrukcija, kasos uždegimas, kuris sukelia stiprų pilvo ir nugaros skausmą (pankreatitas), vėmimas, skrandžio veiklos sutrikimas, vidurių užkietėjimas, apetito netekimas, skrandžio dirginimas, burnos džiūvimas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa.

- Prakaitavimas, niežulys, dilgėlinė, nuplikimas.

- Inkstų veiklos nepakankamumas, baltymo išsiskyrimas su šlapimu.

- Hipoglikemija (kraujyje per mažai cukraus) (žr. 2 skyriaus poskyrį „ Specialių atsargumo priemonių reikia“).

- Sumišimas, mieguistumas, nemiga, nervingumas, dilgčiojimo pojūtis ar tirpulys, galvos sukimasis.

- Impotencija.

- Raumenų mėšlungis, veido paraudimas, spengimas ausyse, bendrasis negalavimas, karščiavimas.

- Urėjos kiekio kraujyje padidėjimas, natrio kiekio kraujyje sumažėjimas.

Reti (pastebėta daugiau negu 1 iš 10000, bet mažiau negu 1 iš 1000 pacientų)

- Neįprasti sapnai, miego sutrikimas.

- Baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) kiekio sumažėjimas, dėl kurio dažniau galima infekcija, kitų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, kraujo sudėties pokyčiai, kaulų čiulpų veiklos susilpnėjimas, limfmazgių liga, autoimuninė liga, kurios metu organizmas griauna pats save.

- Reino sindromas (kraujagyslių liga, kuri gali sukelti Jūsų rankų ir kojų pirštų

dilgčiojimą, pablyškimą, po to pamėlimą, paskui paraudimą.)

- Plaučių problemos (įskaitant plaučių uždegimą), nosies sienelių uždegimas, sukeliantis nosies varvėjimą (sloga).

- Burnos išopėjimas, liežuvio uždegimas.

- Kepenų veiklos nepakankamumas.

- Odos išbėrimas, dideli iškilimai, odos paraudimas, Stivenso-Džonsono sindromas (odos, burnos, akių ir lyties organų pūslėtumas), pūslinė (liga, sukelianti pūsles ir pažeidimus, kuri paprastai prasideda burnoje), dilgėlinė, plaukų slinkimas ir niežulys. Retkarčiais odos problemos gali būti kartu su karščiavimu, sunkiu uždegimu, kraujagyslių uždegimu, padidėjusiu jautrumu šviesai, raumenų skausmu ir/ar sąnarių skausmu, kraujo sudėties pokyčiais ir nusėdimo greičio padidėjimu (uždegimui nustatyti reikia atlikti kraujo tyrimą).

- Šlapimo išskyrimo sumažėjimas.

- Krūtų padidėjimas moterims ir vyrams.

- Kepenų fermentų ir kepenyse gaminamu šalinamųjų medžiagų kiekio padaugėjimas.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


Išskleisti / Suskleisti Galimas šalutinis poveikis

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.

Širdies ir kraujagyslių sistema

Kartais, ypač gydymo pradžioje, kai kuriems pacientams, gali per daug sumažėti kraujospūdis, todėl gali pasireikšti galvos svaigimas, silpnumas, regos sutrikimas, retai trumpam net prarandama sąmonė. Be to, elektrokardiogramoje gali atsirasti pokyčių, sutrikti širdies ritmas.

Pastebėta, kad dėl stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali padažnėti širdies ritmas, atsirasti pernelyg greitas, juntamas širdies plakimas (palpitacija), krūtinės skausmas, krūtinės angina, nepakankamos smegenų kraujotakos simptomų (pvz., vienos kūno pusės paralyžius, apakimas arba gebėjimo kalbėti išnykimas), kurie gali būti laikini arba sukelti nuolatinį nervų sistemos pažeidimą (smegenų insultą).

Inkstų ir šlapimo organų sistema

Gali atsirasti inkstų veiklos sutrikimų arba jie gali sustiprėti, pavieniais atvejais gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas.

Retai pastebėta baltymų išsiskyrimo su šlapimu padidėjimo, iš dalies susijusio su inkstų veiklos pablogėjimu, atvejų.

Buvo retų specifinio inkstų uždegimo (nebakterinio intersticinio nefrito) atvejų.

Pastebėta eritrocitų irimo, kuris pasireiškia stipriu šlapimo patamsėjimu, pavienių atvejų. Atsiradus tokiam pokyčiui, reikia kreiptis į gydytoją.

Kvėpavimo organų sistema

Galimas sausas kosulys, gerklės skausmas, kimulys, bronchų uždegimas, retai – dusulys, prienosinių ančių uždegimas, bendrasis negalavimas, pavieniais atvejais – bronchų spazmas, dėl kurio atsiranda dusulys, burnos ar liežuvio gleivinės uždegimas, burnos sausmė ir troškulys. Gydytojas gali nustatyti, kad plaučių audinyje atsirado tam tikrų medžiagų (plaučių infiltratų).

Pastebėta pavienių alerginio plaučių alveolių uždegimo atvejų. Retai pasireiškia ūminis intersticinis plaučių uždegimas.

Būta pavienių ūminio skysčio susikaupimo plaučiuose (plaučių edemos) su kraujotakos kolapsu, dusuliu ir širdies ritmo padažnėjimu atvejų. Manoma, kad tai yra hidrochlorotiazido sukelta alerginė reakcija.

EnaHEXAL Comp 20/6 mg tabletės gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų srities (liežuvio, gerklės, gerklų) audinių pabrinkimą.

Virškinimo organų sistema ir kepenys

Kartais gali atsirasti pykinimas, negalavimų viršutinėje pilvo dalyje, virškinimo sutrikimas, retai – vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, apetito stoka, kasos uždegimas ir, ypač tuo atveju, jei ligonis serga tulžies pūslės akmenlige, – ūminis tulžies pūslės uždegimas.

Vartojant EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių, retai atsiranda tokių simptomų: iš pradžių pasireiškia odos ir (arba) gleivinės gelta, vėliau atsiranda daugelio kepenų ląstelių žuvimo požymių (rankų ir kojų drebulys, pablogėjęs kvėpavimas, mieguistumas, apatija, sąmonės pritemimas arba net išnykimas). Ar tarp šio sutrikimo ir vaisto vartojimo yra priklausomumas, neaišku. Kartais ligonis miršta. Buvo pavienių kepenų veiklos sutrikimo, kepenų uždegimo ir dalinio žarnų nepraeinamumo atvejų.

Oda, kraujagyslės

Retkarčiais gali pasireikšti alerginė odos reakcija, pvz., išbėrimas, rečiau atsiranda dilgėlinė, niežulys, uždegimo sukeltas paraudimas, odos kraujosruvų, audinių pabrinkimas (angioneurozinė edema), apimantis lūpas, veidą ir (arba) galūnes.

Pastebėta pavienių sunkių odos reakcijų: pūslinė, daugiaformė eritema, generalizuotas eksfoliacinis dermatitas, Stivenso ir Džonsono sindromas, toksinė epidermolizė bei odos raudonoji vilkligė (žr. skyrių “Kokių priemonių imtis pasireiškus šalutiniam poveikiui ?”).

Odos pokyčių metu kartu gali atsirasti karščiavimas, raumenų ir sąnarių skausmas, kraujagyslių uždegimas, laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčių.

Pacientams, ypač pagyvenusiems arba sergantiems venų ligomis, retai gali atsirasti kraujo krešulių (trombų) ir embolija. Be to, retai sumažėja ašarų gamyba.

Pastebėta prakaitavimo, karščio pylimo, į žvynelinę panašių odos pokyčių, padidėjusio jautrumo šviesai, plaukų slinkimo, nagų lupimosi ir ligoniams, kuriems yra Raynaudo sindromas, kraujagyslių spazmų pasunkėjimo pavienių atvejų.

Nervų sistema

Retkarčiais pasireiškia galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, silpnumas, apatija, retai – snaudulys, depresija, miego sutrikimas, impotencija, galūnių dilgčiojimas, tirpimas ir šalimas, pusiausvyros sutrikimas, sumišimas, spengimas ausyse, matymas lyg per rūką, skonio pakitimas arba laikinas skonio praradimas.

Retai dėl per stiprios diurezės prasideda mėšlungis, arba mioklonija, atsiranda mieguistumas ir sumišimas.

Judėjimo organų sistema

Retkarčiais gali atsirasti raumenų skausmas, blauzdų mėšlungis, raumenų silpnumas ir dalinis paralyžius (parezė).

Kraujo ir šlapimo laboratorinių tyrimų rodmenys

Vartojant EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių, gali pakisti kraujo tyrimų rodmenys: sumažėti raudonojo kraujo pigmento (hemoglobino) koncentracija ir ląstelių kiekis (procentais) kraujyje, sumažėti arba kitaip pakisti eritrocitų, leukocitų bei trombocitų kiekis kraujyje: pasireikšti anemija, leukopenija, neutropenija, eozinofilija arba daug dažniau trombocitopenija. Pavieniais atvejais gali sumažėti leukocitų kiekis arba jie gali visiškai išnykti.

Pavieniais atvejais gali prasidėti eritrocitų irimas (taip pat ir dėl gliukozės - 6 - fosfatdehidrogenazės trūkumo), dėl kurio patamsėja šlapimas ir (arba) atsiranda gelta.

Ligoniams, vartojantiems EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių, ypač jei jų vartojama ilgai, gydytojas gali nustatyti elektrolitų ir skysčio pusiausvyros sutrikimą bei kraujo šarmingumo padidėjimą (metabolinę alkalozę). Dėl skysčio ir elektrolitų netekimo kraujyje padidėja šarminės reakcijos medžiagų koncentracija arba sintezė: gali pasireikšti metabolinė alkalozė, kurios metu pH būna ne didesnis kaip 9. Kraujyje gali padidėti gliukozės, kai kurių lipidų (cholesterolio, trigliceridų) kiekis, kepenų fermento amilazės aktyvumas. Be to, kraujyje dažnai padaugėja šlapimo rūgšties, todėl turintiems polinkį pacientams gali prasidėti podagros priepuolis.

Kartais žmonėms, ypač ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi arba kurie serga cukriniu diabetu, serume gali padidėti medžiagų, paprastai šalinamų su šlapimu (šlapalo, kreatinino), ir kalio bei sumažėti natrio koncentracija.

Su šlapimu gali išsiskirti didesnis baltymų kiekis.

Pavieniais atvejais gali padidėti kepenų veiklos rodmenys.

Kokių priemonių imtis pasireiškus šalutiniam poveikiui ?

Jei vartojant EnaHEXAL Comp 20/6 mg tablečių atsiranda minėtas šalutinis poveikis, reikia kreiptis į gydytoją. Prasidėjus sunkiam šalutiniam poveikiui (staigiam veido ir kaklo srities audinių pabrinkimui, odos pageltimui), kuris gali būti susijęs su sąmonės pritemimu ir drebuliu, ar sunkiems odos pokyčiams (atsiskiria oda, atsiranda pūslių bei su bendrosios būklės sutrikimu susijęs didelis ar pakitusios spalvos išbėrimas), būtina neatidėliotina medicinos pagalba.

Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


Išskleisti / Suskleisti Galimas šalutinis poveikis

EnaHEXAL Comp, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Širdies ir kraujagyslių sistema

Kartais, ypač gydymo pradžioje, kai kuriems pacientams, gali per daug sumažėti kraujospūdis, todėl gali pasireikšti galvos svaigimas, silpnumas, regos sutrikimas, retai trumpam net prarandama sąmonė. Be to, elektrokardiogramoje gali atsirasti pokyčių, sutrikti širdies ritmas.

Pastebėta, kad dėl stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali padažnėti širdies ritmas, atsirasti pernelyg greitas, juntamas širdies plakimas (palpitacija), krūtinės skausmas, krūtinės angina, nepakankamos smegenų kraujotakos simptomų (pvz., vienos kūno pusės paralyžius, apakimas arba gebėjimo kalbėti išnykimas), kurie gali būti laikini arba sukelti nuolatinį nervų sistemos pažeidimą (smegenų insultą).

Inkstų ir šlapimo organų sistema

Gali atsirasti inkstų veiklos sutrikimų arba jie gali sustiprėti, pavieniais atvejais gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas. Retai pastebėta baltymų išsiskyrimo su šlapimu padidėjimo, iš dalies susijusio su inkstų veiklos pablogėjimu, atvejų. Buvo retų specifinio inkstų uždegimo (nebakterinio intersticinio nefrito) atvejų. Pastebėta eritrocitų irimo, kuris pasireiškia stipriu šlapimo patamsėjimu, pavienių atvejų. Atsiradus tokiam pokyčiui, reikia kreiptis į gydytoją.

Kvėpavimo organų sistema

Galimas sausas kosulys, gerklės skausmas, kimulys, bronchų uždegimas, retai – dusulys, prienosinių ančių uždegimas, bendrasis negalavimas, pavieniais atvejais – bronchų spazmas, dėl kurio atsiranda dusulys, burnos ar liežuvio gleivinės uždegimas, burnos sausmė ir troškulys. Gydytojas gali nustatyti, kad plaučių audinyje atsirado tam tikrų medžiagų (plaučių infiltratų).

Pastebėta pavienių alerginio plaučių alveolių uždegimo atvejų. Retai pasireiškia ūminis intersticinis plaučių uždegimas.

Būta pavienių ūminio skysčio susikaupimo plaučiuose (plaučių edemos) su kraujotakos kolapsu, dusuliu ir širdies ritmo padažnėjimu atvejų. Manoma, kad tai yra hidrochlorotiazido sukelta alerginė reakcija.

EnaHEXAL Comp gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų srities (liežuvio, gerklės, gerklų) audinių pabrinkimą.

Virškinimo organų sistema ir kepenys

Kartais gali atsirasti pykinimas, negalavimų viršutinėje pilvo dalyje, virškinimo sutrikimas, retai – vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, apetito stoka, kasos uždegimas ir, ypač tuo atveju, jei ligonis serga tulžies pūslės akmenlige, – ūminis tulžies pūslės uždegimas.

Vartojant EnaHEXAL Comp tablečių, retai atsiranda tokių simptomų: iš pradžių pasireiškia odos ir (arba) gleivinės gelta, vėliau atsiranda daugelio kepenų ląstelių žuvimo požymių (rankų ir kojų drebulys, pablogėjęs kvėpavimas, mieguistumas, apatija, sąmonės pritemimas arba net išnykimas). Ar tarp šio sutrikimo ir vaisto vartojimo yra priklausomumas, neaišku. Kartais ligonis miršta. Buvo pavienių kepenų veiklos sutrikimo, kepenų uždegimo ir dalinio žarnų nepraeinamumo atvejų.

Oda, kraujagyslės

Retkarčiais gali pasireikšti alerginė odos reakcija, pvz., išbėrimas, rečiau atsiranda dilgėlinė, niežulys, uždegimo sukeltas paraudimas, odos kraujosruvų, audinių pabrinkimas (angioneurozinė edema), apimantis lūpas, veidą ir (arba) galūnes.

Pastebėta pavienių sunkių odos reakcijų: pūslinė, daugiaformė eritema, generalizuotas eksfoliacinis dermatitas, Stivenso ir Džonsono sindromas, toksinė epidermolizė bei odos raudonoji vilkligė (žr. skyrių “Kokių priemonių imtis pasireiškus šalutiniam poveikiui ?”).

Odos pokyčių metu kartu gali atsirasti karščiavimas, raumenų ir sąnarių skausmas, kraujagyslių uždegimas, laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčių.

Pacientams, ypač pagyvenusiems arba sergantiems venų ligomis, retai gali atsirasti kraujo krešulių (trombų) ir embolija. Be to, retai sumažėja ašarų gamyba.

Pastebėta prakaitavimo, karščio pylimo, į žvynelinę panašių odos pokyčių, padidėjusio jautrumo šviesai, plaukų slinkimo, nagų lupimosi ir ligoniams, kuriems yra Raynaudo sindromas, kraujagyslių spazmų pasunkėjimo pavienių atvejų.

Nervų sistema

Retkarčiais pasireiškia galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, silpnumas, apatija, retai – snaudulys, depresija, miego sutrikimas, impotencija, galūnių dilgčiojimas, tirpimas ir šalimas, pusiausvyros sutrikimas, sumišimas, spengimas ausyse, matymas lyg per rūką, skonio pakitimas arba laikinas skonio praradimas.

Retai dėl per stiprios diurezės prasideda mėšlungis (mioklonija), atsiranda mieguistumas ir sumišimas.

Judėjimo organų sistema

Retkarčiais gali atsirasti raumenų skausmas, blauzdų mėšlungis, raumenų silpnumas ir dalinis paralyžius (parezė).

Kraujo ir šlapimo laboratorinių tyrimų rodmenys

Vartojant EnaHEXAL Comp, gali pakisti kraujo tyrimų rodmenys: sumažėti raudonojo kraujo pigmento (hemoglobino) koncentracija ir ląstelių kiekis (procentais) kraujyje, sumažėti arba kitaip pakisti eritrocitų, leukocitų bei trombocitų kiekis kraujyje: pasireikšti anemija, leukopenija, neutropenija, eozinofilija arba daug dažniau trombocitopenija. Pavieniais atvejais gali sumažėti leukocitų kiekis arba jie gali visiškai išnykti.

Pavieniais atvejais gali prasidėti eritrocitų irimas (taip pat ir dėl gliukozės - 6 - fosfatdehidrogenazės trūkumo), dėl kurio patamsėja šlapimas ir (arba) atsiranda gelta.

Ligoniams, vartojantiems EnaHEXAL Comp, ypač jei jų vartojama ilgai, gydytojas gali nustatyti elektrolitų ir skysčio pusiausvyros sutrikimą bei kraujo šarmingumo padidėjimą (metabolinę alkalozę). Dėl skysčio ir elektrolitų netekimo kraujyje padidėja šarminės reakcijos medžiagų koncentracija arba sintezė: gali pasireikšti metabolinė alkalozė, kurios metu pH būna ne didesnis kaip 9. Kraujyje gali padidėti gliukozės, kai kurių lipidų (cholesterolio, trigliceridų) kiekis, kepenų fermento amilazės aktyvumas. Be to, kraujyje dažnai padaugėja šlapimo rūgšties, todėl turintiems polinkį pacientams gali prasidėti podagros priepuolis.

Kartais žmonėms, ypač ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi arba kurie serga cukriniu diabetu, serume gali padidėti medžiagų, paprastai šalinamų su šlapimu (šlapalo, kreatinino), ir kalio bei sumažėti natrio koncentracija.

Su šlapimu gali išsiskirti didesnis baltymų kiekis.

Pavieniais atvejais gali padidėti kepenų veiklos rodmenys.

Kokių priemonių imtis pasireiškus šalutiniam poveikiui ?

Jei vartojant EnaHEXAL Comp atsiranda minėtas šalutinis poveikis, reikia kreiptis į gydytoją. Prasidėjus sunkiam šalutiniam poveikiui (staiga pradeda tinti veido ir kaklo srities audiniai ar pagelsta oda), kuris gali būti susijęs su sąmonės pritemimu ir drebuliu, ar sunkiems odos pokyčiams (atsiskiria oda, atsiranda pūslių bei su bendrosios būklės sutrikimu susijęs didelis ar pakitusios spalvos išbėrimas), būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ar artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių.

Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

5. KAIP LAIKYTI ENAHEXAL COMP

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.

Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.


Išskleisti / Suskleisti Laikymo sąlygos

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje.

Laikyti gamintojo pakuotėje.

Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.


Išskleisti / Suskleisti Laikymo sąlygos

5. KAIP LAIKYTI EnaHEXAL

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.

Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.

Ant dėžutės po „Tinka iki nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, EnaHEXAL vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.


Išskleisti / Suskleisti Laikymo sąlygos

Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.

Laikykite ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.

Laikykite gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo drėgmės.

Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba kartu su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.


Išskleisti / Suskleisti Kita informacija

EnaHEXAL sudėtis:

Veiklioji medžiaga yra enalaprilio maleatas.

Vienoje EnaHEXAL 10 mg tabletėje yra 10 mg enalaprilio maleato.

Vienoje EnaHEXAL 20 mg tabletėje yra 20 mg enalaprilio maleato.

Pagalbinės medžiagos yra laktozė monohidratas, magnio stearatas, kukurūzų krakmolas, natrio-vandenilio karbonatas, talkas. Be to, EnaHEXAL 10 mg tabletėse yra raudonojo geležies oksido (E172), EnaHEXAL 20 mg tabletėse - raudonojo geležies (E172) oksido ir geltonojo geležies oksido hidrato (E172).

EnaHEXAL išvaizda ir kiekis pakuotėje

EnaHEXAL 10 mg tabletė yra rausvai ruda, pailga, vienoje tabletės pusėje yra įranta ir įspaudas EN 10.

EnaHEXAL 20 mg tabletė yra oranžinė, pailga, vienoje tabletės pusėje yra įranta ir įspaudas EN 20.

Tabletes galima dalinti į dvi lygias dozes.

Gamintojo pakuotė, kurioje aliuminio / aliuminio lizdinėse plokštelėse yra 30, 60, 100 arba 120 tablečių.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Registruotojas ir gamintojas

Registruotojas

HEXAL AG

Industriestraße 25, 83607 Holzkirchen

Vokietija

Gamintojas

Salutas Pharma GmbH

Otto-von-Guericke-Allee 1, D-39179 Barleben

Vokietija

arba

LEK S.A.

Ul. Domaniewska 50 C, 02-672 Warszawa

Lenkija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.

Sandoz Pharmaceuticals d.d. filialasŠeimyniškių 3A, LT-09312 VilniusTel. +370 5 2636 037Faks. +370 5 2636 036El.pašto adresas: info.lithuania@sandoz.com

Nemokama linija pacientams +370 800 00877

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2016-07-19

Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/


Išskleisti / Suskleisti Kita informacija

EnaHEXAL sudėtis

Veiklioji medžiaga yra enalaprilio maleatas. Jo vienoje EnaHEXAL 5 mg tabletėje yra 5 mg, vienoje EnaHEXAL 10 mg tabletėje yra 10 mg, vienoje EnaHEXAL 20 mg tabletėje yra 20 mg.

Pagalbinės medžiagos yra hidroksipropilceliuliozė, laktozės monohidratas, magnio stearatas, kukurūzų krakmolas, natrio vandenilio karbonatas, talkas. Be to, EnaHEXAL 10 mg tabletėse yra raudonojo geležies oksido, EnaHEXAL 20 mg tabletėse - raudonojo geležies oksido ir geležies oksido hidrato.

EnaHEXAL išvaizda ir kiekis pakuotėje

EnaHEXAL 5 mg tabletė yra balta, pailga, su įranta iš abiejų pusių (dalomoji tabletė), vienoje tabletės pusėje yra įspaudas EN 5.

EnaHEXAL 10 mg tabletė yra rausvai ruda, pailga, su įranta iš abiejų pusių (dalomoji tabletė), vienoje tabletės pusėje yra įspaudas EN 10.

EnaHEXAL 20 mg tabletė yra oranžinė, pailga, su įranta iš abiejų pusių (dalomoji tabletė), vienoje tabletės pusėje yra įspaudas EN 20.

Gamintojo pakuotė, kurioje aliuminio / aliuminio lizdinėse plokštelėse yra 30, 60, 100 arba 120 tablečių.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Rinkodaros teisės turėtojas

HEXAL AG

Industriestrae 25, 83607 Holzkirchen

Vokietija

Gamintojas

Salutas Pharma GmbH

Otto-von-Guericke-Allee 1, D-39179 Barleben

Vokietija

arba

LEK S.A.

Ul. Domanievska 50 C, 02-672 Warszawa

Lenkija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

Sandoz Pharmaceuticals d.d. filialasŠeimyniškių 3A, LT-09312 VilniusLietuva

Išskleisti / Suskleisti Kita informacija

Daugiau informacijos apie šį vaistinį preparatą gali suteikti vietinis registravimo liudijimo turėtojo atstovas

Sandoz d.d. atstovybė

Šeimyniškių 3A

LT-09312 Vilnius

Tel. 370 5 2636 037

Fax. 370 5 2636 036


Išskleisti / Suskleisti Kita informacija

EnaHEXAL Comp sudėtis

- Veikliosios medžiagos yra enalaprilio maleatas ir hidrochlorotiazidas. Vienoje tabletėje yra 10

mg enalaprilio maleato ir 25 mg hidrochlorotiazido.

- Pagalbinės medžiagos yra: bevandenis kalcio vandenilio fosfatas, laktozės monohidratas, magnio stearatas, kukurūzų krakmolas, natrio vandenilio karbonatas, talkas, raudonasis geležies oksidas (E 172).

EnaHEXAL Comp išvaizda ir kiekis pakuotėje

Originali pakuotė, kurioje yra 20 arba 60 tablečių.

Rinkodaros teisės turėtojas

HEXAL AG

Industriestrae 25

D-83607 Holzkirchen, Vokietija

Gamintojas

Salutas Pharma GmbH

Otto-von-Guericke-Aleee 1, 39179 Barleben

Vokietija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą:

Sandoz Pharmaceuticals d.d. filialas

Šeimyniškių 3A,

LT-09312 Vilnius

Tel.: +370 5 263 60 36"EnaHexal 20mg tabletės N30" aprašai:

/Images/Word32.png Informacinis lapelis   Atsisiųsti
/Images/Word32.png Informacinis lapelis   Atsisiųsti
/Images/Word32.png Informacinis lapelis   Atsisiųsti
/Images/Word32.png Informacinis lapelis   Atsisiųsti
/Images/Word32.png Informacinis lapelis   Atsisiųsti

Vaistinių, kuriose galite nusipirkti, paieška pagal vietovę:
Rajonas: Gyvenvietė: Vaistinių tinklas:
 

Ieškokit šiose vaistinėse : Vaistinių paieška atlikta šioje vietovėje: Visa Lietuva

Eurovaistinė, UAB filialas Nr.261, Gargždai
Visuomenės vaistinė
Klaipėdos g. 37, Gargždai
(8 800) 50 005
Darbo laikas: I - VII 09:00 - 21:00 
Iki įstaigos darbo pabaigos liko: 3val. 56min.
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Eurovaistinė, UAB filialas Nr.304 Palanga

Klaipėdos pl. 42, Palanga
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Norfos vaistinė, UAB fil.nr.41 Lazdijai
Visuomenės vaistinė
Dzūkų g. 3, Lazdijai
(8 655) 92 756
Darbo laikas: I - V 08:00 - 17:00 
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Eurovaistinė, UAB filialas Nr.9 Kaunas
Visuomenės vaistinė
Šarkuvos g. 1a , Kaunas
(8 800) 50 005
Darbo laikas: I - VII 08:00 - 22:00 
Iki įstaigos darbo pabaigos liko: 4val. 56min.
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Nemuno vaistinė, UAB fil. 7 Grigiškės
Visuomenės vaistinė
Kovo 11-osios g. 39A, Grigiškės
(8 5) 24 33 092
Darbo laikas: I - V 09:00 - 20:30 VI 09:00 - 17:00 VII 09:00 - 15:00 
Iki įstaigos darbo pabaigos liko: 3val. 26min.
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Nemuno vaistinė, UAB fil. 368 Kaunas Baranausko

A.Baranausko g. 28, Kaunas
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Eurovaistinė, UAB filialas Nr.287 Vilnius

J.Tiškevičiaus g. 22, Trakų Vokė
(8 800) 50 005
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Nemuno vaistinė, UAB fil. 217 Salantai
Visuomenės vaistinė
Žemaitės g. 2, Salantai
(8 445) 58 558
Darbo laikas: I - IV 09:00 - 18:00 V 08:00 - 17:00 
Iki įstaigos darbo pabaigos liko: 0val. 56min.
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Eurovaistinė, UAB filialas Nr.264, Šiauliai

Aido g. 8, Šiauliai
(8 800) 50 005
Darbo laikas: I - VII 09:00 - 22:00 
Iki įstaigos darbo pabaigos liko: 4val. 56min.
Įvertinimas ratingratingratingratingrating

Nemuno vaistinė, UAB fil. 425 Vilnius Viršuliškių 42

Viršuliškių g. 42, Vilnius
Įvertinimas ratingratingratingratingratingPaskutinė svetainės peržiūros data: 2018 m. sausio 26 diena