DOLFORIN vartoti negalima:
jeigu Jums yra alergija fentaniliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
jeigu Jus varginantis skausmas trumpalaikis (pvz., ūmų skausmą arba skausmą po operacijos);
jeigu yra kvėpavimo pasunkėjimas, kvėpuojate lėtai ir paviršutiniškai.
Šio vaisto nevartokite, jeigu bent viena iš šių sąlygų tinka Jums ar Jūsų vaikui. Jeigu abejojate, prieš vartodami DOLFORIN pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
DOLFORIN gali turėti gyvybei pavojingą šalutinį poveikį tiems žmonėms, kurie dar reguliariai nevartoja receptinių opioidinių vaistų.
DOLFORIN gali kelti grėsmę vaikų gyvybei, net jei vartojami pleistrai. Atminkite, kad vaikas gali norėti išbandyti lipnų pleistrą (nenaudotą arba naudotą), ir jei jis prilips prie vaiko odos arba vaikas įsidės jį į burną, gali ištikti mirtis.
Pleistro prilipimas kitam žmogui
Pleistras turi būti vartojimas tik ant žmogaus, kuriam jis buvo paskirtas, odos. Yra užfiksuotų atvejų, kai pleistras atsitiktinai prilipo prie šeimos nario odos, esant artimam fiziniam kontaktui ar miegant toje pačioje lovoje su pleistrą dėvinčiu žmogumi. Pleistrui atsitiktinai prilipus prie kito žmogaus (ypač vaiko) odos, jame esantis vaistas gali patekti per odą į kito žmogaus organizmą ir sukelti sunkų šalutinį poveikį, pvz., kvėpavimo sutrikimus (kvėpavimas gali sulėtėti arba tapti paviršutiniškas), kurie gali būti mirtini. Pleistrui prilipus prie kito žmogaus odos, nedelsdami jį nuimkite ir kreipkitės į gydytoją.
Atsargumas vartojant DOLFORIN
Prieš pradėdami vartoti šį vaistą pasikalbėkite su savo gydytoju ar vaistininku, jei jums gali būti pritaikyta viena iš toliau nurodytų situacijų (gali būti, kad gydytojas turės jus dar atidžiau tikrinti):
esate turėję problemų dėl plaučių ar kvėpavimo veiklos sutrikimų;
esate turėję problemų dėl širdies, kepenų ar inkstų veiklos sutrikimų arba žemo kraujo spaudimo;
esate turėję smegenų naviką;
esate patyrę ilgai besitęsiantį galvos skausmą ar galvos traumą;
esate senyvo amžiaus (jūsų organizmas gali būti jautresnis šio vaisto poveikiui);
sergate generalizuota miastenija, dėl kurios silpnėja ir greitai pavargsta raumenys;
esate kada nors piktnaudžiavę alkoholiu, receptiniais vaistais ar narkotikais, arba buvote nuo jų priklausomi.
Jei nors viena iš anksčiau išvardytų situacijų Jums tinka (arba nesate įsitikinę), prieš pradėdami vartoti DOLFORIN pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Šalutinis poveikis ir DOLFORIN
- DOLFORIN gali sukelti neįprastą mieguistumą, sulėtinti arba padaryti paviršutiniškesniu kvėpavimą. Labai retais atvejais šios kvėpavimo problemos gali kelti grėsmę gyvybei arba net sukelti mirtį, ypač jei pleistrą vartoja žmonės, kurie anksčiau nėra vartoję stiprių opioidinių skausmą malšinančių vaistų (pvz., DOLFORIN arba morfino). Jei Jūs, Jūsų partneris ar slaugytojas pastebite, kad pleistrą dėvintis žmogus yra neįprastai apsnūdęs, jo kvėpavimas sulėtėjęs arba paviršutiniškas:
- nuimkite pleistrą;
- paskambinkite gydytojui arba nedelsdami važiuokite į artimiausią ligoninę;
- pasirūpinkite, kad žmogus kiek įmanoma daugiau judėtų ir kalbėtų.
- Jei naudojant DOLFORIN pakyla kūno temperatūra, praneškite savo gydytojui, nes dėl pakilusios temperatūros į Jūsų organizmą per odą gali patekti didesnis kiekis vaisto.
- Vartojant DOLFORIN gali užkietėti viduriai. Pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku, kaip tam užkirsti kelią ar palengvinti vidurių užkietėjimo simptomus.
- Pakartotinis, ilgalaikis pleistrų naudojimas gali sumažinti vaisto efektyvumą (Jūsų organizmas prie jo pripranta) arba Jūs galite tapti nuo jo priklausomas.
Visas galimo šalutinio poveikio sąrašas pateikiamas 4 skyriuje.
Dėvėdami pleistrą saugokite jį nuo tiesioginio šilumos poveikio, pvz., šildomųjų kilimėlių, elektrinių antklodžių, karšto vandens butelių, šildomų vandens lovų, šildymo ar deginimosi lempų. Nesideginkite saulėje, negulėkite ilgai karštoje vonioje ar pirtyje, nesinaudokite karštomis sūkurinėmis voniomis. Jei taip darysite, gali padidėti iš pleistro į Jus patenkančio vaisto kiekis.
Kiti vaistai ir DOLFORIN
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Tai taikoma ir be recepto įsigyjamiems vaistams ari vaistažolių preparatams. Taip pat vaistinėje pirkdami vaistų pasakykite vaistininkui, kad vartojate DOLFORIN.
Jūsų gydytojas žinos, kokių vaistų yra saugu vartoti su DOLFORIN. Jei vartojate arba nustojote vartoti kai kurių iš toliau išvardytų vaistų, gali tekti atidžiau stebėti Jūsų būklę, nes tai gali paveikti Jums reikiamą DOLFORIN stiprumą.
Ypač praneškite gydytojui ar vaistininkui, jei vartojate:
kitų skausmą malšinančių vaistų, pvz., kitų opioidinių analgetikų (buprenorfino, nalbufino, pentazocino ir kt.);
užmigti padedančių vaistų (pvz., temazepamo, zaleplono arba zolpidemo);
nusiraminti padedančių vaistų (raminamųjų: alprazolamo, klonazepamo, diazepamo, hidroksizino, lorazepamo ir kt.) ir psichotropinių vaistų (neuroleptikų: aripiprazolo, haloperidolio, olanzapino, risperidono, fenotiazino ir kt.);
raumenis atpalaiduojančių vaistų (pvz., ciklobenzaprino arba diazepamo);
kai kurių vaistų, kuriais gydoma depresija, vadinamų selektyviaisiais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI) arba serotonino ir noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriais (SNRI) (pvz., citalopramo, duloksetino, escitalopramo, fluoksetino, fluvoksamino, paroksetino, sertralino arba venlafaksino) (daugiau informacijos pateikta toliau);
kai kurių vaistų, kuriais gydoma depresija arba Parkinsono liga, vadinamų monoaminooksidazės inhibitoriais (MAOI) (pvz., izokarboksazido, fenelzino, selegilino arba tranilcipromino) – DOLFORIN negalima pradėti vartoti, kol nepraėjo 14 d. nuo šių vaistų vartojimo nutraukimo (daugiau informacijos pateikta toliau);
kai kurių antihistamininių vaistų, ypač tų, kurie sukelia mieguistumą (pvz., chlorfeniramino, klemastino, ciproheptadino, difenhidramino arba hidroksizino);
kai kurių antibiotikų, kuriais gydoma infekcija (pvz., eritromicino ar klaritromicino);
vaistų, kuriais gydomos grybelinės infekcijos (pvz., itrakonazolo, ketokonazolo, flukonazolo arba vorikonazolo);
vaistų, vartojamų ŽIV infekcijai gydyti (pvz., ritonaviro);
širdies ritmą reguliuojančių vaistų (pvz., amjiodarono, diltiazemo arba verapamilio);
vaistų, kuriais gydoma tuberkuliozė (pvz., rifampicino);
kai kurių vaistų, kurie vartojami epilepsijai gydyti (pvz., karbamazepino, fenobarbitalio arba fenitoino);
kai kurių vaistų, kurie vartojami pykinimui ir vėmimui slopinti (pvz., fenotiazinų);
kai kurių vaistų, kurie vartojami rėmens ir opų sukeltiems simptomams slopinti (pvz., cimetidino);
kai kurių vaistų, kurie vartojami širdies anginai (skausmui krūtinėje) ar padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti (pvz., nikardipino);
kai kurių vaistų, kurie vartojami kraujo vėžiui gydyti (pvz., idelalisibo).
DOLFORIN ir antidepresantai
Jei vartojate tam tikrų antidepresantų, padidėja šalutinio poveikio rizika. DOLFORIN gali sąveikauti su šiais vaistais, todėl Jūs galite jausti psichinės būsenos pokyčius, pvz., jausti susijaudinimą, matyti, jausti, girdėti arba užuosti nesamus objektus (patirti haliucinacijas), taip pat gali pakisti kraujospūdis, pagreitėti širdies plakimas, pakilti kūno temperatūra, suaktyvėti refleksai, susilpnėti koordinacija, sustingti raumenys, prasidėti pykinimas, vėmimas ir viduriavimas.
Operacijos
Jei manote, kad jums bus taikoma nejautra, pasakykite gydytojui arba odontologui, kad vartojate DOLFORIN.
DOLFORIN ir alkoholis
Kol vartojate DOLFORIN, negerkite alkoholio, nebent prieš tai esate pasikalbėjęs su savo gydytoju.
DOLFORIN gali sukelti mieguistumą arba sulėtinti kvėpavimą. Alkoholio gėrimas šį poveikį dar labiau sustiprina.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
DOLFORIN nėštumo metu turi būti nevartojamas, nebent tai esate aptarę su savo gydytoju.
DOLFORIN turi būti nevartojamas gimdymo metu, nes vaistas gali paveikti naujagimio kvėpavimą.
Nevartokite DOLFORIN, jei maitinate kūdikį krūtimi. Nuėmusi DOLFORIN pleistrą nežindykite kūdikio 3 d. Tai svarbu, nes vaisto gali patekti į žindyvės pieną.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
DOLFORIN gali paveikti Jūsų gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus ar įrankius, nes gali sukelti mieguistumą arba galvos svaigimą. Jei jaučiate tokius požymius, nevairuokite ir nenaudokite jokių įrankių ar mechanizmų. Nevairuokite, kai vartojate šį vaistą, kol nežinote jo poveikio Jūsų organizmui.
Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, jei nesate tikri, ar galite saugiai vairuoti vartodami šį vaistą.