BROMOCRIPTIN-RICHTER vartoti negalima:
- jeigu yra alergija bromokriptinui, kitiems skalsių alkaloidams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
jeigu Jums yra arba kada nors buvo sunkių psichikos sutrikimų;
jeigu vargina galvos ar plaštakų drebulys dėl paveldėtos ligos ar emocinio streso (jei sergate savaiminiu ar šeiminiu tremoru);
jeigu sergate paveldima liga, pasireiškiančia judesių sutrikimais (Huntingtono chorėja);
jeigu Jūsų kraujo spaudimas yra didelis;
jeigu Jums kada nors buvo problemų dėl kraujo spaudimo nėštumo metu arba po gimdymo, buvo diagnozuotos tokios būklės kaip eklampsija, preeklampsija, su nėštumu susijęs didelis kraujo spaudimas, didelis kraujo spaudimas po gimdymo;
jeigu Jūs sergate arba kada nors sirgote širdies ar vainikinių arterijų liga arba kita sunkia kraujagyslių liga;
jeigu Jums taikomas ilgalaikis gydymas BROMOCRIPTIN–RICHTER ir echokardiografiniu tyrimu nustatyta širdies vožtuvų liga.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti BROMOCRIPTIN–RICHTER:
jeigu Jūs vartojate bet kokių skalsių alkaloidų preparatų (pvz., ergotamino tartrato), eritromicino, dopamino receptorių antagonistų (pvz., butirofenonų, fenotiazinų), oktreotido, simpatikomimetikų (pvz., fenilpropanolamino, izometepteno);
jeigu esate nėščia ar žindote kūdikį;
jeigu planuojate pastoti (jeigu artimiausiu metu neplanuojate pastoti, turite vartoti patikimą nehormoninį kontracepcijos metodą);
jeigu sergate širdies ir kraujagyslių liga arba nustatytas psichikos sutrikimas;
jei sutrikusi kepenų veikla;
jei nuo šalčio rankų ir kojų pirštai pablykšta (Raynaud sindromas);
jeigu sergate akromegalija ir yra ar buvo pepsinė opa arba kraujavimas iš skrandžio;
jeigu gydomas krūtų skausmas bei nustatyti mazginiai ir (arba) cistiniai krūtų pakitimai ir galimo piktybinio susirgimo diagnozė neatmesta;
jei po gimdymo atsirado sunkių psichikos sutrikimų ar sergate širdies liga;
jeigu anksčiau buvo nustatyta plaučių, apatinės nugaros dalies ar inkstų arba širdies fibrozė.
Jeigu Jūs ką tik pagimdėte, Jums yra didesnė tam tikrų būklių pasireiškimo rizika. Šios būklės yra labai retos, tačiau joms esant gali pasireikšti didelis kraujo spaudimas, psichikos sutrikimai, ištikti širdies smūgis (infarktas), traukuliai arba insultas. Todėl gydytojas pirmosiomis gydymo šiuo vaistu dienomis turės reguliariai matuoti Jūsų kraujo spaudimą. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jeigu Jums padidėja kraujospūdis, jaučiate krūtinės skausmą arba neįprastai stiprų ar nuolatinį galvos skausmą (su regos sutrikimais arba be jų).
Pasakykite gydytojui, jeigu atsiranda regėjimo, ypač - akipločio, sutrikimų. Gydytojui gali tekti koreguoti vaisto dozę.
Vartojant BROMOCRIPTIN–RICHTER gali atsirasti mieguistumas dienos metu arba pasireikšti staigaus užmigimo epizodai, ypač Parkinsono liga sergantiems asmenims, taip pat gali reikšmingai sumažėti kraujo spaudimas. Todėl patartina šio vaisto vartojimo laikotarpiu nevairuoti ir nevaldyti mechanizmų.
Galimas kraujavimas iš virškinamojo trakto ir skrandžio opos išsivystymas. Atsiradus pilvo skausmui, pykinimui, vėmimui šviežiu ar apvirškintu krauju, tuštinimuisi su krauju, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Pasakykite gydytojui, jei Jūs arba Jūsų šeimos nariai arba slaugytojai pastebi, kad Jums atsiranda polinkis neįprastai elgtis ir Jūs negalite atsispiri impulsui imtis veiksmų, kurie gali pakenkti Jums ar kitiems žmonėms. Tai vadinama impulsų kontrolės sutrikimu ir gali pasireikšti nenugalimu potraukiu azartiniams lošimams, neįveikiamu potraukiu valgyti ar išlaidauti, padidėjusiu lytiniu potraukiu ar seksualinių minčių arba jausmų sustiprėjimu. Jūsų gydytojui gali tekti sumažinti BROMOCRIPTIN–RICHTER dozę arba nutraukti šio vaisto vartojimą.
Gydymo metu gali būti atliekami šie tyrimai:
kraujospūdžio matavimas, ypač pirmosiomis gydymo dienomis;
moterys, kurios bromokriptino vartoja ilgą laiką, periodiškai turi būti tiriamos ginekologiškai (geriausiai atliekant ir gimdos kaklelio citologinį tyrimą). Moteris, kurių menstruacijų ciklas reguliarus, rekomenduojama tirti kartą per metus, o moteris, kurioms jau prasidėjęs pomenopauzinis periodas – kas pusmetį;
jei vaistu gydomas posmegeninės liaukos navikas, gali reikti tirti akiplotį;
jei vaistu gydomas navikas, nustatinėjama, ar kinta naviko pobūdis ir apimtis;
Parkinsono liga sergantiems pacientams periodiškai atliekami kraujagyslių ir kvėpavimo sistemos, taip pat plaučių, kepenų ir inkstų funkcijos bei kraujo tyrimai;
jei pasireiškė fibrozinių (randėjimo) reakcijų širdies, plaučių ar pilvo audiniuose. Jei Jums skiriamas ilgalaikis gydymas BROMOCRIPTIN-RICHTER, gydytojas prieš gydymą patikrins širdies, plaučių ir inkstų būklę. Jis prieš gydymą taip pat atliks echokardiogramą (širdies ultragarsinį tyrimą). Gydymo laikotarpiu gydytojas atidžiai stebės, ar nekyla fibrozinių reakcijų. Jei prireiks, gydytojas vėl atliks echokardiogramą. Pasireiškus fibrozinių komplikacijų, gydymas šiuo vaistu bus nutrauktas.
Parkinsono ligos atveju prieš pradedant gydyti BROMOCRIPTIN-RICHTER, gydytojas gali tirti dėl tokių simptomų, kaip nepraeinantis kosulys, dusulys, krūtinės skausmas.
Būtina kreiptis į gydytoją, jeigu vartojant vaisto atsiranda dusulys, oro trūkumas, kosulys, krūtinės, pilvo ar šono skausmas, kojų tinimas, nes tai gali būti reto sutrikimo, vadinamo fibroze, požymiai.
Vaikams ir paaugliams
Jaunesniems nei 15 metų vaikams ir paaugliams BROMOCRIPTIN-RICHTER vartoti nerekomenduojama, nes stokojama duomenų, įrodančių saugumą ir veiksmingumą.
Kiti vaistai ir BROMOCRIPTIN-RICHTER
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
BROMOCRIPTIN-RICHTER vartoti reikia atsargiai kartu su šiais vaistais:
eritromicinu (gali padidėti bromokriptino koncentracija kraujo serume) ar kitais makrolidų grupės antibiotikais;
dopamino antagonistais, pvz., butirofenonais, tioksantenais ir fenotiazinais (gali silpnėti bromokriptino poveikis);
oktreotidu (didėja bromokriptino koncentracija kraujo serume);
metoklopramidu ar domperidonu (gali silpnėti prolaktino kiekį mažinantis poveikis);
simpatikomimetiniais vaistais, pvz., fenilpropanolaminu, izometeptenu (didėja toksinio poveikio pavojus);
- vaistais, galinčiais keisti kraujospūdį;
- stipriais kepenų tam tikrų fermentų inhibitoriais (azolų grupės priešgrybeliniais vaistais, ŽIV proteazių inhibitoriais).
Būtina vengti kartu vartoti kitų skalsių alkaloidų (pvz., ergotamino tartrato) preparatų.
BROMOCRIPTIN-RICHTER vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Vartojant šį vaistą, draudžiama vartoti alkoholį, kadangi jis gali sustiprinti šalutinį poveikį.
BROMOCRIPTIN-RICHTER tabletes reikia visada gerti valgio metu, užsigeriant vandeniu.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.
Jeigu pastojama, BROMOCRIPTIN-RICHTER vartojimą rekomenduojama nutraukti po pirmųjų išnykusių menstruacijų.
Nėštumo metu posmegeninės liaukos navikai kartais sparčiai didėja, taip gali atsitikti ir moterims, kurios dėl gydymo bromokriptinu tampa vaisingos.
Remiantis daugiau kaip 2000 nėštumų baigtimis, nustatyta, kad nevaisingumo gydymas bromokriptinu nėra susijęs su padidėjusiu persileidimo, priešlaikinio gimdymo, daugiavaisio nėštumo ar naujagimių apsigimimų pavojumi. Manoma, kad žmogui vaistas nesukelia nei teratogeninio, nei embriotoksinio poveikio.
BROMOCRIPTIN-RICHTER gali būti vartojamas pogimdyminei laktacijai slopinti esant tam tikroms medicininėms priežastims (po persileidimo, kai naujagimis gimsta negyvas ar miršta), tačiau šiuo vaistu nerekomenduojama slopinti normalios po gimdymo pasireiškusios laktacijos.
Bromokriptino patenka į motinos pieną, todėl šio vaisto nerekomenduojama vartoti žindyvėms.
Jeigu artimiausiu metu neplanuojama pastoti, reikia vartoti patikimą nehormoninį kontracepcijos metodą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kadangi gali sutrikti rega, būtinas atsargumas, ypač vairuojant automobilį ar valdant mechanizmus. Šis vaistas gali trikdyti sugebėjimą saugiai vairuoti ir valdyti mechanizmus. Gydymo pradžioje gali sumažėti kraujospūdis ir atsirasti pykinimas. Labai retai pasitaiko staigaus užmigimo epizodų, gali padidėti mieguistumas dieną. Todėl, jei gydymo metu pajuntate stiprų mieguistumą ar staiga užmiegate, pasitarkite su gydytoju ir venkite vairuoti bei valdyti mechanizmus, nes galite sukelti pavojų ir kitiems.
BROMOCRIPTIN-RICHTER sudėtyje yra laktozės (pieno cukraus)
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.