Pradėję vartoti naujos sudėties Berodual N suslėgtą inhaliacinį tirpalą, kai kurie pacientai gali justi, kad jo skonis šiek tiek skiriasi nuo Berodual CFC, todėl keičiant vieną preparatą kitu, ligonį apie tai reikia įspėti. Be to, pacientą reikia informuoti, kad vietoj vienos sudėties suslėgto tirpalo visuomet galima vartoti kitos sudėties, kadangi, nepaisant skirtingo skonio, Berodual preparatų veiksmingumas ir saugumas nesiskiria.
Berodual N vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) fenoterolio hidrobromidui, ipratropio bromidui (ar kitoms į atropiną panašioms medžiagoms) arba bet kuriai pagalbinei suslėgto Berodual N tirpalo medžiagai;
- jeigu yra obstrukcinė hipertrofinė kardiomiopatija;
- jeigu yra tachikardija.
Specialių atsargumo priemonių reikia
Prieš pradėdami vartoti šio vaisto, pasakykite gydytojui:
- jeigu yra buvusi širdies liga, nereguliarus širdies ritmas arba krūtinės angina.
Jeigu staiga atsiradęs dusulys greitai pradeda stiprėti (kvėpuoti tampa sunku), būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją.
Bronchinės astmos arba lengvos LOPL simptomams slopinti labiau gali tikti preparato vartojimas pagal poreikį (esant simptomams), nei reguliariai.
Pacientams, sergantiems bronchine astma arba į steroidus reaguojančia LOPL, kartu su Berodual N reikia vartoti ir vaistinių preparatų nuo uždegimo, kad sumažėtų kvėpavimo takų uždegimas ir kad nepasunkėtų liga.
Jeigu reguliariai vartojant preparatų, kuriuose yra 2 adrenomimetikų, pvz., Berodual N, bronchų obstrukcijai reguliuoti reikia didesnės dozės, vadinasi, ligos kontrolė blogėja. Bronchų obstrukcijai padidėjus, ilgiau vartoti didesnę už rekomenduojamą preparatų, kuriuose yra 2 adrenomimetikų, pavyzdžiui, Berodual N, dozę negalima ir gali būti net pavojinga. Tokiu atveju, kad liga nepasunkėtų ir netaptų pavojinga gyvybei, būtina kreiptis į gydytoją, kad jis iš naujo peržiūrėtų gydymą ir, jei reikia, uždegimui slopinti skirtų tinkamą inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozę.
Kitų bronchų plečiamųjų simpatikomimetikų kartu su Berodual N galima vartoti tik gydytojui prižiūrint.
Jeigu yra nepakankamai kontroliuojamas cukrinis diabetas, sunki organinė širdies arba kraujagyslių liga, hipertirozė, feochromocitoma arba neseniai ištiko miokardo infarktas, Berodual N, ypač didesnę dozę už rekomenduojamą, galima vartoti tik gydytojui tiksliai nustačius gydymo rizikos ir naudos santykį.
Simpatikomimetikai, įskaitant BERODUAL, gali sukelti poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Kai kurie duomenys, gauti vaistiniu preparatu gydant po to, kai jis pateko į rinką, bei iš publikuotos informacijos, rodo, kad retais atvejais pasireiškia miokardo išemija, susijusi su beta adrenomimetikų vartojimu. BERODUAL gydomus sunkia širdies liga (pvz., išemine širdies liga, aritmija ar sunkiu širdies nepakankamumu) sergančius pacientus reikia įspėti, kad atsiradus krūtinės skausmui arba kitokių širdies ligos pasunkėjimo simptomų, būtina kreiptis į gydytoją. Reikia įdėmiai įvertinti tokius simptomus, kaip dusulys ir krūtinės skausmas, kadangi jie galimi ir dėl kvėpavimo sistemos, ir dėl širdies sutrikimų.
2 adrenomimetikai gali sukelti pavojingą hipokalemiją.
Pacientams, kuriems yra prostatos hiperplazija, šlapimo pūslės kaklelio obstrukcija arba uždaro kampo glaukoma, Berodual N reikia gydytis atsargiai.
Preparato patekus į akis, pavieniais atvejais gali atsirasti akių komplikacijų: išsiplečia vyzdžiai, padidėja akispūdis, pasireiškia uždaro kampo glaukoma ir akių skausmas, todėl Berodual N reikia inhaliuoti tiksliai taip, kaip gydytojo nurodyta.
Akių skausmas ar diskomfortas, daiktų matymas lyg per miglą, vaivorykštiniai ratai ar spalvų vaizdiniai, pasireiškiantys kartu su akių paraudimu dėl kraujo stazės junginėje ir ragenos edemos, gali būti ūminės uždaro kampo glaukomos požymiai. Jeigu bet koks šių simptomų derinys pasireiškia, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kadangi reikės pradėti vartoti vyzdį sutraukiančių akių lašų ir akių gydytojo konsultacijos.
Ligoniai, sergantys cistine fibroze, gali būti labiau linkę į virškinimo trakto motorikos sutrikimą.
Pavartojus Berodual N, galima greito tipo padidėjusio jautrumo reakcija. Tą rodo retais atvejais pasireiškusi dilgėlinė, angioneurozinė edema, išbėrimas, bronchų spazmas, burnos ir gerklės edema bei anafilaksija.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Bronchų plečiamąjį Berodual N poveikį stiprina kiti beta adrenomimetikai, anticholinerginiai preparatai bei ksantino dariniai, pvz., teofilinas. Kartu vartojami kiti beta adrenomimetikai, sisteminio poveikio anticholinerginiai preparatai ar ksantino dariniai, pvz., teofilinas, gali stiprinti nepageidaujamą medikamento poveikį.
Kartu vartojami beta adrenoblokatoriai gali labai susilpninti bronchų plečiamąjį poveikį.
2 adrenomimetikų sukeliamą hipokalemiją gali didinti kartu vartojami ksantinų dariniai, kortikosteroidai arba diuretikai. To negalima pamiršti, ypač pacientams, kuriems yra sunki kvėpavimo takų obstrukcija.
Beta adrenomimetikų ir digoksino vartojantiems pacientams dėl hipokalemijos gali padidėti aritmijos galimybė. Be to, hipokalemijos poveikį širdies ritmui gali stiprinti hipoksija. Minėtais atvejais gydytojas gali liepti pamatuoti kalio koncentraciją kraujyje.
Pacientams, gydomiems monoaminooksidazės inhibitoriais arba tricikliais antidepresantais, 2 adrenomimetikų reikia vartoti atsargiai, kadangi pastarųjų preparatų poveikis gali sustiprėti.
Bendrąją anesteziją sukeliantys inhaliuojamieji halogeninti angliavandeniliai, pvz., halotanas, trichloretilenas ir enfluranas, gali didinti beta adrenomimetikų sukeliamų nepageidaujamų širdies ir kraujagyslių sistemos reiškinių dažnį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nors ikiklinikinių tyrimų ir gydymo metu nepastebėta, kad nėštumo laikotarpiu vartojamas fenoterolis arba ipratropis sukeltų komplikacijų, vis dėlto gydymo metu, ypač pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais, reikia laikytis bendrųjų vaistinių preparatų vartojimo šiuo laikotarpiu taisyklių.
Reikia nepamiršti, kad fenoterolis gali slopinti gimdos susitraukimus.
Ikiklinikiniais tyrimais nustatyta, kad fenoterolio hidrobromido patenka į motinos pieną. Ar su juo išsiskiria ipratropio, nežinoma, tačiau reikšmingesnis jo kiekis į žindomo kūdikio organizmą neturėtų patekti, ypač po suslėgto tirpalo inhaliacijos. Vis dėlto kadangi daugelis vaistų išsiskiria su motinos pienu, žindyves Berodual N reikia gydyti atsargiai.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Berodual N poveikio gebėjimui vairuoti arba valdyti mechanizmus nedaro.