ARKETIS vartoti negalima:
jeigu vartojate vaistinių preparatų, vadinamųjų monoamino oksidazės (MAO) inhibitorių (įskaitant moklobemidą ir metiltioninio chloridą [metileno mėlynąjį]), arba jų vartojote kiek nors laiko per paskutines dvi savaites. Gydytojas Jums patars, kaip pradėti vartoti paroksetino po MAO inhibitoriaus vartojimo nutraukimo;
jeigu vartojate antipsichozinių vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra tioridazino ar pimozido;
jeigu yra alergija paroksetinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Jeigu bent vienas iš šių teiginių Jums tinka, prieš pradėdami vartoti ARKETIS, apie tai pasakykite gydytojui.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti ARKETIS, jeigu:
vartojate kokių nors kitų vaistų (žr. šio lapelio poskyrį „Kiti vaistai ir ARKETIS“);
sergate inkstų, kepenų ar širdies liga;
sergate epilepsija ar praeityje yra buvę traukulių ar priepuolių;
Jums kada nors yra buvę manijos epizodų (per didelis elgesio ar minčių aktyvumas);
Jums taikoma elektros impulsų terapija (EIT);
Jums yra buvę kraujo krešėjimo sutrikimų arba jeigu Jūs vartojate vaistų, kurie gali padidinti kraujavimo riziką (vaistų, kurie skystina kraują [tokių, kaip varfarinas], antipsichozinių vaistų [tokių, kaip perfenazinas ar klozapinas], triciklių antidepresantų, vaistų nuo skausmo ir uždegimo, taip vadinamų NVNU [nesteroidinių vaistų nuo uždegimo], tokių, kaip acetilsalicilo rūgštis, ibuprofenas, celekoksibas, etodolakas, diklofenakas, meloksikamas);
krūties vėžiui gydymui vartojate tamoksifeno. ARKETIS gali mažinti tamoksifeno veiksmingumą, todėl gydytojas gali rekomenduoti Jums vartoti kitą vaistą nuo depresijos;
sergate diabetu;
laikotės dietos, kurioje mažai natrio;
Jums yra glaukoma (padidėjęs akispūdis);
esate nėščia ar planuojate pastoti (žr. šio lapelio poskyrį „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“);
Jūs jaunesnis(-ė) nei 18 metų amžiaus (žr. šio lapelio poskyrį „Vaikai ir jaunesni nei 18 metų amžiaus paaugliai“).
Jeigu Jums tinka bet kuris minėtas teiginys ir jo anksčiau neaptarėte su savo gydytoju, dar kartą apsilankykite pas jį ir pasilauskite, ką reikėtų daryti dėl ARKETIS vartojimo.
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams ARKETIS paprastai vartoti negalima. Turite žinoti, kad jaunesniems kaip 18 metų ligoniams, gydomiems šios grupės vaistais, yra didesnė šalutinio poveikio, pavyzdžiui, bandymo žudytis, minčių apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresyvumo, opozicinio elgesio ir pykčio), rizika. Visgi gydytojas gali skirti vartoti paroksetiną ir jaunesniems kaip 18 metų ligoniams, jeigu nusprendžia, kad toks gydymas jiems geriausias. Jeigu gydytojas skyrė vartoti ARKETIS jaunesniam kaip 18 metų ligoniui ir Jūs norite tai aptarti, kreipkitės į gydytoją dar kartą. Jeigu jaunesniam kaip 18 metų ligoniui, vartojančiam ARKETIS, atsiranda aukščiau išvardytų simptomų arba jie pablogėja, pasakykite apie tai gydytojui. Be to, ilgalaikio gydymo ARKETIS saugumas tokio amžiaus pacientų augimui, brendimui, pažinimo ir elgesio raidai iki šiol nenustatytas.
ARKETIS tyrimų, kuriuose dalyvavo jaunesni nei 18 metų amžiaus pacientai, duomenimis, dažniausias šalutinis poveikis, kuris buvo ne daugiau kaip 1 iš 10 vaikų / paauglių, buvo toks: padažnėjusios mintys apie savižudybę ir bandymai nusižudyti, sąmoningas savęs žalojimas, priešiškumas, agresyvi ar nedraugiška elgsena, apetito stoka, drebėjimas, nenormalus prakaitavimas, hiperaktyvumas (energijos perteklius), susijaudinimas, emocijų kaita (įskaitant verkimą ir nuotaikos pokyčius). Šie tyrimai taip pat parodė, kad vaikams ir paaugliams, kurie vietoj ARKETIS gaudavo placebą (neveiklią medžiagą), atsirasdavo tokių pat simptomų, bet rečiau.
Jaunesnių nei 18 metų amžiaus asmenų tyrimų metu kai kuriems pacientams pasireikšdavo nutraukimo padarinių. Jų simptomai buvo labai panašus į ARKETIS vartojimą nutraukusių suaugusių pacientų simptomus (žr. šio lapelio 3 skyrių „Kaip vartoti ARKETIS“). Be to, jaunesniems nei 18 metų amžiaus pacientams dažnai (ne daugiau kaip 1 iš 10) būdavo skrandžio skausmas, nervingumo pojūtis ir emocijų pokyčiai (įskaitant verkimą, nuotaikos pokyčius, bandymą save sužaloti, mintis apie savižudybę ar bandymą nusižudyti).
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir/ar jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantų, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaites, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti.
Tokių minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kurio metu galvojate apie savęs žalojimą ar savižudybę, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją ar vykite į ligoninės priėmimo skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ir jaučiate nerimą. Paprašykite juos paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jeigu Jūsų elgesio pokyčiai jiems kelia nerimą.
Svarbus šalutinis poveikis pastebėtas vartojant ARKETIS
Kai kuriems ARKETIS vartojantiems pacientams išsivysto būsena, vadinama akatizija, kuri reiškia, kad tokie pacientai jaučiasi sunerimę ir negali ramiai sėdėti ar stovėti. Kitiems pacientams gali atsirasti vadinamasis serotonino sindromas ar piktybinis neurolepsinis sindromas, kurio metu pasireiškia kai kurie ar visi toliau išvardyti simptomai: stipraus susijaudinimo ar irzlumo pojūtis, sumišimas, neramumas, karščio pojūtis, prakaitavimas, drebulys, šiurpulys, haliucinacijos (matomi ar girdimi keisti dalykai), raumenų standumas, staigūs raumenų trūkčiojimai arba dažnas širdies ritmas Jo sunkumas gali didėti, vesdamas prie sąmonės netekimo. Jeigu pastebėjote bet kurį iš šių simptomų, kreipkitės į savo gydytoją. Daugiau apie šį ir kitokį šalutinį ARKETIS poveikį žr. šio lapelio 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“.
Kiti vaistai ir ARKETIS
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai gali turėti įtakos ARKETIS veikimui arba padidinti riziką, jog Jums pasireikš šalutinis poveikis. ARKETIS taip pat gali daryti įtaką kitų vaistų poveikiui. Tokie vaistai yra:
vaistai, vadinami monoamino oksidazės (MAO) inhibitoriais (įskaitant moklobemidą ir metiltioninio chloridą [metileno mėlynąjį); žr šio lapelio skyrių „ARKETIS vartoti negalima“;
tioridazinas ar pimozidas, kurie yra antipsichoziniai vaistai; žr. šio lapelio skyrių „ARKETIS vartoti negalima“;
acetilsalicilo rūgštis, ibuprofenas ar kiti vaistai, vadinami NVNU (nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo), tokie, kaip celekoksibas, etodolakas, diklofenakas, meloksikamas, vartojami nuo skausmo ir uždegimo;
vaistai nuo skausmo tramadolis ir petidinas;
vaistai, vadinami triptanais, tokie kaip sumatriptanas, vartojamas nuo migrenos;
kiti antidepresantai, įskaitant SSRI ir triciklius antidepresantus, tokius kaip klomipraminą, nortriptiliną ir dezipraminą;
maisto papildas, vadinamas triptofanu;
mivakuris ir suksametonijus (vartojami anestezijoje);
tokie vaistai kaip litis, risperidonas, perfenazinas, klozapinas (vadinami antipsichoziniais vaistais), vartojami kai kurioms psichikos ligoms gydyti;
fosamprenaviro ir ritonaviro derinys, kuris yra vartojamas žmogaus imunodeficito viruso infekcijai (ŽIV) gydyti;
fentanilis, vartojamas nejautros metu ar gydant lėtinį skausmą;
fenobarbitalis, fenitoinas, natrio valproatas ar karbamazepinas, vartojami priepuoliams ar epilepsijai gydyti;
atomoksetinas, kuris yra vaistas, vartojamas dėmesio stokos hiperaktyvumo sutrikimui (DSHS) gydyti;
prociklidinas, vartojamas drebuliui mažinti, ypač sergant Parkinsono liga;
varfarinas ir kiti vaistai (vadinami antikoaguliantais), vartojami kraujui skystinti;
propafenonas, flekainidas ir kiti vaistai, vartojami nereguliariam širdies ritmui gydyti;
metoprololis, t.y. beta blokatorius, kuris vartojamas padidėjusiam kraujospūdžiui ir širdies ligoms gydyti;
pravastatinas, vartojamas dideliam cholesteroliui gydyti;
rifampicinas, vartojamas tuberkuliozei (TB) ir raupsams gydyti;
linezolidas, antibiotikas;
tamoksifenas, kuris yra vartojamas krūties vėžiui gydyti.
Jeigu neaišku, ar Jums pritaikoma kas nors iš aukščiau minėto, pasikalbėkite su savo gydytoju ar vaistininku prieš vartojant paroksetino.
ARKETIS vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Vartodami ARKETIS negerkite alkoholio. Alkoholis gali sunkinti Jūųsų simptomus ar sustiprinti šalutinį poveikį. Jeigu vartojate ARKETIS ryte su maistu, gali būti mažesnė pykinimo rizika.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Gauta pranešimų apie padidėjusią apsigimimų, ypač širdies ydų, riziką kūdikiams, kurių motinos pirmaisiais nėštumo mėnesiais vartojo paroksetino. Bendroje populiacijoje maždaug 1 iš 100 kūdikų gimsta su širdies yda. Rizika yra didesnė motinų, vartojusių paroksetino, kūdikiams: širdies ydų būna 2 iš 100 kūdikių.
Kartu su savo gydytoju galite nuspręsti, ar gydymą pakeisti kitu, ar palaispniui nutraukti gydymą ARKETIS, kol esate nėščia. Atsižvelgiant į aplinkybes Jūsų gydytojas gali nuspręsti, kad Jums yra geriau tęsti gydymą ARKETIS.
Įsitikinkite, kad Jūsų akušerė ir/ar gydytojas žino, jog Jūs vartojate ARKETIS nėštumo metu, ypač per paskutinius 3 nėštumo mėnesius. Tokie vaistai, kaip ARKETIS, gali padinti sunkios būklės, vadinamos nuolatine naujagimio plautine hipertenzija (NNPH), išsivystymo riziką. Dėl jos kūdikis dažniau kvėpuoja ir atrodo pamėlęs. Šių simptomų paprastai atsiranda per pirmas 24 valandas po kūdikio gimimo. Jeigu tai atsitinka Jūsų kūdikiui, turite nedelsiant kreiptis į savo akušerę ir/ar gydytoją.
Tokie simptomai yra:
apsunkintas kvėpavimas;
melsva odos spalva ar kūdikis yra par daug įkaitęs ar atšalęs;
melsvos lūpos;
vėmimas ar apsunkintas maitinimasis;
didelis nuovargis, negalėjimas užmigti ar nuolainis verkimas;
sustingę ar išglebę raumenys;
drebėjimas, nervingumas ar traukuliai (priepuoliai);
nenormaliai padidėję refleksai.
Jei Jūsų kūdikiui po gimimo pasireiškia kuris nors iš minėtų simptomų ir Jūs nerimaujate dėl savo kūdikio sveikatos, kreipkitės patarimo į savo gydyoją ar akušerę.
Nedidelis ARKETIS kiekis gali išsiskirti su moters pienu. Jeigu Jūs vartojate ARKETIS, prieš pradėdama žindyti kreipkitės į savo gydytoją. Kartu su savo gydytoju Jūs galite nuspręsti, ar galėsite žindyti, kol vartojate ARKETIS.
Buvo parodyta, kad paroksetinas mažina sėklos kokybę tyrimuose su gyvūnais. Teoriškai, tai gali paveikti vaisingumą, bet įtakos žmogaus vaisingumui iki šiol nepastebėta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Galimas šalutinis ARKETIS poveikis yra svaigulys, sumišimas, mieguistumas ar vaizdo ryškumo sumažėjimas. Jei Jums atsirado toks šalutinis poveikis, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.