E-Pacientas
Aptechkin.by
Eurovaistine internete

Ieškomiausių TOP 5

Žvynelinė (0)

Žvynelinė, arba psoriazė – genetiškai determinuota lėtinė liga, pažeidžianti odą ir kartais sąnarius (5-7 procentams ligonių). Žvynelinė atsiranda dėl nenormalios odos barjerinės funkcijos. Jos metu sutrikus T ląstelių ir keratinocitų sąveikos reguliacijai, keratinocitai gamina per daug citokinų.

Žvynelinės priežastys:

Šios ligos priežastis yra autoimuninė ir ji neužkrečiama. Psoriazės atveju keratinocitai sintetina per daug citokinų. Žvynelinę suaktyvinti gali:
- stresas,
- vaistai (b blokatoriai, litis),
- bakterinės infekcijos,
- nudegimas saulėje,
- nesaikingas alkoholio vartojimas,
- imunodeficitinės būklės ar ŽIV,
- rūkymas,
- sisteminių steroidų naudojimas,
- cholestatinė gelta,
- hipokalcemija,
- šaltas oras.
Didelę įtaką turi paveldimumas.

Žvynelinės simptomai:

Odos plokštelės
Odos sustorėjimas
Odos paraudimas
Odos žvynai
Artritas
Nagų pažeidimai
Sąnarių skausmas

Žvynelinės eiga:

Oda išberiama ribotais, raudonais, įvairaus dydžio mazgeliais, kurie apsitraukia sausais balsvais žvynais. Dažniausiai pažeidžiami lenkiamieji alkūnių ir kelių paviršiai, kryžkaulio sritis, plaukuotoji galvos dalis, progresuojant ligai židiniai iš plaukuotosios galvos dalies išplinta į neplaukuotąją kaktos, skruostų, ausų, sprando sričių odą. Dėl žvynelinės galva nenuplinka. Dažniausiai žvynelinės židiniai neniežti, tačiau gali niežėti, jei vystosi uždegimas, liga greitai plinta. Plokštelinė žvynelinė susideda iš paraudusios, sustorėjusios, besilupančios odos, susidarusios dėl odos ląstelių hiperprodukcijos. Plokštelės gali būti apvalios, ovalo ar netaisyklingos formos, gali būti susijungusios ir dengti nemažą kūno paviršiaus dalį. Plokštelės gali dengti bet kurią kūno vietą, įskaitant ir galvos odą. Jos gali atsirasti kaip stipraus uždegimo rezultatas arba kaip chroniškas padarinys. Chroniškos plokštelės gydymui yra labai atsparios. Lašinei žvynelinei būdingi maži lietaus lašeliai: išsibarstę ant krūtinės, nugaros, rankų, kojų ir dažnai atsiranda po ligos ar infekcijos, tokios kaip gripas ar viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Ji būdinga vaikams ir jaunimui. Inversinė žvynelinė (atvirkštinė). Ji atsiranda kūno raukšlėse: pažastyse, bamboje, kirkšnyse, genitalijose, sėdmenyse ir po krūtimis. Jei oda drėksta, gali atsirasti bakterinės ar grybinės infekcijos. Norint įsitikinti, ar neatsiradusi infekcija, reikia atlikti testus. Spuoguotoji žvynelinė - tai maži spuogeliai ant delnų ar padų, o kartais ir ten, ir ten arba ant kitų kūno vietų. Ligos sunkumas būna nevienodas. Eritrodermija atsiranda retai. Ji charakterizuojama paraudimu ir žvyneliais dengiančiais visą kūną. Tai gali sukelti karštį, persišaldymą ir nuovargį. Ji gali būti pakankamai rimta, todėl reikalinga hospitalizacija. Psoriazinis artritas išsivysto 7-10% žmonių, turinčių žvynelinę. Dėl šios ligos ištinsta ir skauda rankų ir kojų pirštų sąnarius. Odos pagerėjimas priklauso nuo sąnarių pagerėjimo ir atvirkščiai - artritinis sąnarių skausmas sumažėja gyjant odai. Pacientams, sergantiems psor. art. daugiau būdinga ir nagų pokyčiai. Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo.

Žvynelinės gydymas:

Gydymas priklauso nuo žvynelinės tipo, išplitimo, sunkumo ir pažeistų vietų. Jei odos pažeidimai neišplitę, neblogina gyvenimo kokybės, paciento gydyti nebūtina.
Gydymui yra naudojami retinoidų, D vitamino derivatai, vietiniai kortikosteroidai, odą minkštinantys tepalai.
Lašelinei žvynelinei gydyti prireikia mažiau laiko, o kartais ji praeina savaime, be jokio gydymo. Šiam tipui gydyti tinka akmens anglies dervos preparatai.
Inversinę žvynelinę (bėrimus pažastyse, bamboje, kirkšnyse, genitalijose, sėdmenyse ir po krūtimis) sunku išgydyti dėl trynimo ir prakaitavimo. Šioms jautrioms vietoms rekomenduojama taikyti tik švelnų gydymą.
Plaukuotosios galvos dalies žvynelinę galima gydyti ditranolio, kalcipotriolio tepalu. Kalcipotriolio tepalą galima naudoti kartu su kortikosteroidų tepalais.
Nedideliu kiekiu kalcitriolio tepalo galima tepti veidą, raukšles, galima naudoti jį kartu su kortikosteroidų tepalais.
Spuoguotoji žvynelinė paprastai būna rimtas susirgimas, reikalaujantis skubaus gydymo. Atsiradus eritrodermijai, reikalingas gydymas ligoninėje.
Išplitusiai žvynelinei gydyti naudojama fototerapija, derinami įvairūs gydymo būdai. Taikoma klimatoterapija (helioterapija), B diapazono ultravioletiniai spinduliai, selektyvi ultravioletinių spindulių terapija, PUVA terapija.
Sunkiai žvynelinei gydyti naudojamas sisteminis gydymas, skiriama metotreksato, ciklosporino, sulfasalazino, acitretino, infliksimabo, etanercepto ir kt. Psoriaziniam artritui gydyti paprastai skiriama infliksimabo ir etanercepto.

Žvynelinės veikliosios medžiagos:

Kita:
Mometasonum furoatum (Tepamieji)
Clobetasol (Tepamieji)
Mometasone (Tepamieji)
Calcipotriolum, Betamethasonum (Tepamieji)
Mometasonum et Acidum salicylicum (Tepamieji)
Calcipotriol (Tepamieji)
Methotrexate (Leidžiami)
Calcipotriol, combinations (Tepamieji)
Fluticasone (Tepamieji)

Žvynelinės komplikacijos:

Psoriazinis artritas.
Dehidracija.
Širdies nepkankamumas.
Odos infekcija.
Hipotermija.
Baltymų netekimas.
Edema ir mirtis.
Lichenifikacija.
Depresija.
Socialinės problemos.
Eritema.
Sausa oda.
Parakeratozė.
Alopecija.
Eozinofilija.
Hiperkeratozė.

Žvynelinės profilaktika:

Venkite žvynelinę provokuojančių faktorių:
- alkoholio,
- rūkymo,
- stresinių situacijų,
- nudegimo saulėje,
- odos perdžiūvimo ir kt.
Prauskitės kasdien, venkite odos trynimo, naudokite odą drėkinančius tepalus.

Žymos: Žvynelinė.

Paskutinė svetainės peržiūros data: 2018 m. sausio 26 diena
Privatumo politika